Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
GALABA VYZVAL PRIMÁTORA NA ODCHOD Z FUNKCIE

Lednárovi sa načisto rozpadla koalícia

Demokracia kríva, ak sa poslanec nemôže slobodne rozhodnúť ako zahlasuje, tvrdí Marián Kéry.

Koalícia na primátora je v troskách. Primátor Peter Lednár (druhý zľava) odvolal viceprimátora za KDH (prvý zľava). Už na jeseň od primátora odišiel aj Smer, jeho okresný šéf Marián Kéry (druhý sprava) sa za Lednára ospravedlnil. Na snímke je ešte aj okre(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Vladimír Klučiar (KDH) už nie je viceprimátorom Zlatých Moraviec. Minulý týždeň ho odvolal primátor Peter Lednár (v čase zvolenia Smer-KDH-HZDS).

Klučiarovo odvolanie prišlo len štyri dni po kľúčovom hlasovaní mestského parlamentu, ktorý rozhodoval o budúcnosti poslednej mestskej nemocnice na Slovensku.

Klučiar išiel v hlasovaní proti Lednárovi

Klučiar, podobne ako ďalších jedenásť poslancov, hlasoval za transformáciu nemocnice na neziskovku. Traja poslanci boli proti. Prelomilo sa tým veto primátora Lednára.

Lednár podľa slov Klučiara dal pri zdôvodňovaní svojho kroku najavo, že rozhodnutie o odvolaní z funkcie súvisí práve s hlasovaním viceprimátora. Klučiar v ňom totiž išiel proti Lednárovi, ktorý na jeseň tvrdo presadzoval transformáciu nemocnice na eseročku. Po zmene legislatívy, ktorá umožňuje zachovať nemocnicu ako príspevkovú organizáciu, presadzoval primátor udržanie súčasného stavu.

Klučiar: Odvolanie má súvislosť s mojim hlasovaním

Poslanci vidia v neziskovke možnosť transparentne kontrolovať v nemocnici tok financií, pretože neziskovú organizáciu riadia priamo členovia poslaneckého zboru. Okrem toho chcú ušetriť nemalý ročný príspevok mesta na chod nemocnice.

„Má na to právo, keď sa rozhodol odvolať ma, tak ma odvolal,“ povedal Klučiar. Povedal, že Lednárovo rozhodnutie určite súvisí s jeho hlasovaním, ktoré sa priečilo vôli primátora. „Má to súvislosť.“

Primátor Peter Lednár naše otázky ignoroval. Neodpovedal zaňho ani prednosta a súčasne hovorca Ján Jamrich, ktorý berie dvesto eur mesačne k platu práve za funkciu hovorcu.

Galaba vyzval Lednára na odchod

K odvolaniu viceprimátora sme oslovili aj niektorých mestských poslancov. Viacerí sa nechceli vyjadrovať. Mimo záznam ale neskrývali prekvapenie z Lednárovho kroku.

„Pán primátor zrejme počúva a poslúcha nejakých iných ľudí, a nie sám seba. A to je smutné,“ skonštatoval poslanec Milan Galaba (Smer), ktorý predkladal návrh o transformácii nemocnice na neziskovku.

Galaba vyzval Lednára, aby sám zvážil svoje zotrvanie vo funkcii primátora. „Primátor, ktorý má vulgárny slovník a posiela politikov do riti, by mal veľmi rozmýšľať, či má byť vo verejnej funkcii,“ povedal poslanec v narážke na protest proti spisu Gorila v Nitre, na ktorom vulgárne vystúpil aj Lednár.

Kéry: Nepatrí to do demokracie

Rozhodnutie zbaviť kresla viceprimátora za KDH bude mať aj svoje politické dôsledky. Koalícia na primátora sa definitívne rozpadla.

Za Lednárom od jesene nestojí najsilnejšia strana koalície – Smer. Ten sa dokonca za pôsobenie primátora v meste ospravedlnil a z koalície na primátora vystúpil.

„Je nemysliteľné, ak niekto v 21. storočí nemôže vyjadriť svoj názor. Také niečo nepatrí do demokratickej spoločnosti,“ povedal Marián Kéry, okresný šéf Smeru. Mieril tým na slobodné rozhodnutie viceprimátora Klučiara, ktorý svojim hlasovaním podporil transformáciu mestskej nemocnice na neziskovku. Podľa Kéryho by aj bolo nelogické, aby Klučiar otočil a hlasoval proti neziskovke, keď už týždne predtým opakovane hlasoval za štart neziskovky. V kľúčovom hlasovaní išlo len o prelomenie veta, pretože primátor predošlé uznesenie o neziskovke nepodpísal.

Podľa samotného Klučiara bude mať jeho odvolanie dopad aj po politickej stránke. „Neviem, aký postoj zaujme KDH, ale koalícia je už rozsypaná,“ povedal odvolaný viceprimátor.

Kráľ: Prečítajte si znovu sľuby

Šéf okresného centra KDH Miroslav Kráľ verejne vyzval Lednára, aby Klučiara čo najskôr opätovne vymenoval do funkcie viceprimátora.

„Hlasovanie Klučiara predsa nemôže mať žiaden vplyv na jeho prácu ako viceprimátora Zlatých Moraviec,“ povedal Kráľ.

Kéry povedal, že Smer rešpektuje, že post viceprimátora patrí KDH. Ak Lednár na svojho zástupcu navrhne niekoho zo Smeru, najsilnejšia strana koalície to nebude akceptovať.

Kráľ vyzval všetkých štyroch pánov, ktorí podpísali koalíciu na post primátora, aby si sadli za spoločný rokovací stôl a prečítali si predvolebné sľuby voličom. Kráľova výzva sa okrem Lednára, Klučiara a Kéryho vzťahuje aj na Štefana Mladého z HZDS.

Podľa viacerých nami oslovených mestských politikov je ale takáto výzva utópiou. Okrem iného aj preto, že ľudské vzťahy medzi niekdajšími partnermi sú nenávratne naštrbené.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Bánovce nad Bebravou hľadajú nového dopravcu MHD

Predpokladanú hodnotu zákazky odhadla samospráva na 430 000 eur.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť