Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hranice s elektrickým prúdom

Videoinštalácia upozorňuje na krehké hranice demokracie. Ohniská nebezpečenstva v podobe xenofóbie vznikajú všade.

Autorka Svetlana Mihalj na zábere z vyše 2-hodinovej performancie.(Zdroj: (ČE))

Videoinštalácia upozorňuje na krehké hranice demokracie. Ohniská nebezpečenstva v podobe xenofóbie vznikajú všade.

NITRA. Srbka slovenského pôvodu Svetlana Mihalj vystavuje v Nitrianskej galérii. Jej depresívna videoinštalácia Hranice korešponduje s temným priestorom Bunka.

Zábrany pred dielom sú napustené slabým elektrickým prúdom, ktorý zvedavého diváka trochu „kopne“. Na tento fakt upozorňuje aj tabuľka na stene.

So zaviazanými očami

Videoinštalácia vznikla v roku 2011, jej ťažiskom je vyše 2-hodinový záznam performancie, založenej na osobnej pamäti a spomienkach. Autorka ňou reaguje na vojnový konflikt na Balkáne, ktorý sa jej osobne dotkol. V klaustrofobickom priestore sa samotná výtvarníčka pohybuje so zdvihnutými rukami a zaviazanými očami.

„Moja práca chce osloviť široké spektrum divákov. Nemyslím si, že je problém, ktorý ňou zobrazujem, Slovákom vzdialený. Aj tu sa dnes dejú chúlostivé veci, ktoré sa ľudí bytostne dotýkajú. Rovnováha je krehká. Nehovorím, že sa teraz môže niečo na Slovensku udiať, ale chcem upozorniť na to, že všetko je možné,“ komentuje svoju prvú nitriansku výstavu Svetlana Mihalj.

Vie, o čom hovorí. Vojnu na Balkáne, kde vyrastala, osobne zažila. Po tejto traumatizujúcej skúsenosti prišla na Slovensko študovať. Vlani úspešne zavŕšila štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Diplomovú prácu Hranice, ktorou sa predstavuje v Bunkri, vytvorila pod vedením Miroslava Nicza, vedúceho katedry intermédií a digitálnych médií. V súčasnosti žije a tvorí v Anglicku.

Dielo ako arteterapia

Školiteľkou teoretickej diplomovej práce bola Svetlane Katarína Rusnáková. Mala ju tak možnosť bližšie spoznať, spolupracovali tiež na bakalárskej i magisterskej práci. „Svetlanina videoinštalácia Hranice je akousi arteterapiou, vyrovnávaním sa so svojimi spomienkami. Bol potrebný časový odstup, aby skúsenosť autorka dokázala spracovať. Mala v sebe isté inšpirácie, ale musela dozrieť na to, aby výpoveď takto skoncentrovala. Obhajoba tejto diplomovej práce dopadla vynikajúco, dostala za ňu cenu dekana AU,“ hovorí Katarína Rusnáková.

„Veľmi ma potešilo, že na pôde našej školy vzniklo takéto kvalitné dielo, tak sme rozmýšľali, ako by sme ho mohli prezentovať na verejnosti. V Nitre práve vypísali konkurz na výstavy, Svetlana túto informáciu zachytila a ponúkla mi kurátorstvo. V Nitre majú teda Hranice svoju premiéru, neskôr by sme ich ponúkli ďalej nielen na Slovensku, ale chceme vyskúšať aj reakcie v zahraničí.“

Pozor na populizmus

Podľa Kataríny Rusnákovej nie je dôležitý vek vnímateľa tohto diela, dôležité je vedieť čítať odkazy, ktoré hovoria, že žiadna krajina nemá vyhratý demokratický vývin, že ohniská nebezpečenstva v podobe xenofóbie a rasizmu vznikajú všade.

„Nesmieme sa nechať zlákať populizom. Musíme sa naučiť vyhodnocovať informácie z viacerých strán, zaujímať sa o našu históriu a o to, ako to môže dopadnúť, keď stratíme rozum. Dnes je situácia v globálnom svete veľmi komplikovaná a ľudia musia aj prostredníctvom umeleckého diela premýšľať o istých odkazoch,“ hodnotí kurátorka. V súčasnosti sa podľa nej vyrovnávame nielen s takými vecami, ako je estetika, ale aj etika, morálka, reflexia či kritika zneužívania moci.

„Vývin v umení má rapídnu dynamiku, všíma si reálne veci, ktoré sú mnohokrát podpovrchové, ale niekedy nás môžu nepríjemne prekvapiť. Umenie má nielen tíšiť naše estetické pôžitky, ale má nás nútiť aj k premýšľaniu. Mnohovrstvovosť a symbolika mnohých umeleckých diel je provokujúca a my ako diváci by sme ich mali empaticky pochopiť. Nikdy nevieme, či sa niečo podobné nemôže stať aj nám,“ dodala Rusnáková.

Zľava Svetlana Mihalj a kurátorka Katarína Rusnáková.

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Kam vyraziť