Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mestská investičná spoločnosť sa nedokázala sama uživiť

Úlohou organizácie bolo dotiahnuť do konca organizačné záležitosti súvisiace s priemyselným parkom Sever a vytvoriť podmienky na vznik priemyselného parku Juh.

Úlohou organizácie bolo dotiahnuť do konca organizačné záležitosti súvisiace s priemyselným parkom Sever a vytvoriť podmienky na vznik priemyselného parku Juh.

NITRA. Nitriansky magistrát chce znížiť náklady na organizácie, ktoré spravuje. Plánuje preto viaceré mestské inštitúcie zlúčiť. Podľa slov nitrianskeho primátora Jozefa Dvonča zrejme takýto osud čaká aj Nitriansku investičnú spoločnosť, ktorú viacerí mestskí poslanci kritizovali za to, že stále nie je schopná prežiť bez dotácií.

Mesto túto organizáciu založilo ako spoločnosť s ručením obmedzeným. Jej úlohou bolo dotiahnuť do konca organizačné záležitosti súvisiace s priemyselným parkom Sever a vytvoriť podmienky na vznik priemyselného parku Juh. Zároveň mala aktívne hľadať investorov, ktorí by mohli prostredníctvom svojich prevádzok zvyšovať zamestnanosť v Nitre a jej okolí.

Jej príjem mali tvoriť provízie z dohodnutých investícií. Tie, ktoré získala, však na prevádzku spoločnosti nestačia. Na tento rok jej poslanci museli schváliť dotáciu vo výške 27.600 eur.

"Tá slúži vyslovene na to, aby sme ten minimálny počet pracovníkov tejto spoločnosti pokryli mzdami a vykryli prevádzkové náklady. Je tu snaha minimalizovať náklady na túto spoločnosť, ale momentálna situácia nenahráva tomu, aby objem predaja alebo objem investícií a sprostredkovaných investičných zámerov zabezpečil plnú sumu potrebnú na fungovanie Nitrianskej investičnej spoločnosti. Samozrejme, že by sme boli najradšej, pretože je to obchodná spoločnosť, keby hospodárila s nulou, alebo aspoň minimálnym ziskom," skonštatoval Dvonč.

Podľa jeho slov radnica pripravuje už na najbližšie rokovanie zastupiteľstva zámer, vďaka ktorému by bolo možné ušetriť náklady na prevádzku viacerých mestských podnikov.

"Snažíme sa pristúpiť k určitým opatreniam a pripravujeme zámer, ktorý sa bude dotýkať spájania niektorých našich organizácií. Nitrianska investičná spoločnosť ako eseročka určite do tohto zámeru spadne. Najreálnejšie to vidím tak, že sa spojí s Mestskými službami. Tie sú príspevková organizácia s vlastnou činnosťou, ktorá ide na objednávku mesta a má aj možnosť podnikateľskej činnosti. A posilnenie podnikateľskej činnosti by som videl práve cez Nitriansku investičnú spoločnosť. Čiže, k takémuto zlúčeniu asi dôjde," dodal Dvonč.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť