Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto chce šetriť. Prepúšťa zamestnancov

Stavebný úrad a spoločný školský úrad budú po novom samostatnými jednotkami.

(Zdroj: (LAZ))

ŠAĽA. Radnica pripravila novú organizačnú štruktúru. S odbormi ju už diskutovala, do platnosti vstúpi 1. mája.
V rámci organizačných zmien príde o prácu 9 ľudí, jednému zamestnancovi skrátia úväzok na polovičný, ostatným znížia niektoré benefity.

Nedostanú stravné lístky za dovolenku

Znížením počtu zamestnancov chce radnica do konca roka vo výdavkoch rozpočtovaných na mzdy a odvody ušetriť približne 100-tisíc eur. K zrušeniu pracovných miest už pristúpila, k 1. februáru prepustila 6 ľudí. Dvaja z nich sa rozhodli pre 3-mesačnú výpovednú lehotu, ostatní pre 4-mesačné odstupné. K 1. marcu odchádza jeden zamestnanec, s ďalšími dvoma bude radnica ešte len rokovať.

Pracovné miesta zaniknú na každom odbore. „Nová štruktúra by mala odrážať potreby činnosti mestského úradu, ktorého prácu sme chceli týmto zoptimalizovať a zracionalizovať,“ povedal primátor Martin Alföldi.

Dodal, že v rámci úsporných opatrení zníži mesto niektoré zamestnanecké benefity aj tým zamestnancom, ktorí zostávajú na úrade po 1. máji. Po novom napríklad nedostanú za obdobie, kedy čerpali dovolenky, stravné lístky alebo za prvé dni na péenke im radnica zaúčtuje menej ako 80 percent z platu.

Psychologické testy

Zmenu organizačnej štruktúry ovplyvnil organizačno-personálny audit. Ten prebiehal od novembra 2011 do januára 2012 pod dozorom audítora Miroslava Vereša. Je poradcom pre zavádzanie systémov kvality na mestských úradoch a poradcom pre organizačné, personálne a procesné riadenie na mestských a obecných úradoch. Jeho služby stáli mesto 3-tisíc eur.

Súčasťou auditu boli aj psychologické testy zamestnancov zamerané na preverenie osobnostných charakteristík, emocionalitu, komunikačné zručnosti, zvládanie konfliktných situácií, náchylnosť na stres a zvládanie stresových situácií a syndróm prepracovanosti. Ďalšie testy boli zamerané na manažérske zručnosti, všeobecnú orientáciu v problematike a schopnosť motivovať a byť motivovaný.

Preverovanie malo podľa mesta objektívny základ, niektorí zamestnanci si myslia opak. Dotazník nepovažujú za dostatočne smerodajný. Podľa nich nie je kritériom na rozhodovanie o ich pracovných kvalitách. Mesto si za výsledkom stojí. „Postupovali sme tak, že sme k agende priraďovali ľudí, nie naopak,“ poznamenal primátor.

Prenesený výkon

V súčasnosti má mesto štyri odbory: odbor hospodárenia a správy, odbor školstva, sociálnych vecí a kultúry, odbor organizačno-právny a odbor technických činností. Pod neho spadal okrem iného aj stavebný úrad, ktorý bude po novom samostatnou jednotkou. Dôvodom je podľa primátora fakt, že je to prenesený výkon štátnej správy práve tak, ako spoločný školský úrad. Ten sa odčlení od odboru školstva, sociálnych vecí a kultúry a prejde priamo do pôsobnosti primátora.

„Odbor hospodárenia a správy sa rozdelí na dve časti, jedna sa bude venovať len ekonomike-účtovníctvu, daniam, rozpočtu, druhá časť správe majetku. Zatiaľ nevieme, ako ich nazveme,“ dodal primátor.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Súťaž na parkovacie domy v Nitre budú opakovať

Jednu parcelu už neponúknu. Dôvodom sú problémy so statikou.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť