Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Všetky lekárne v kraji sú v noci zatvorené

Lieky, ktoré vám predpíšu v noci na pohotovosti, si vyberiete až ráno. Krajský lekár sa s týmto stavom nestotožnil.

Pohotovstná lekárenská služba je v Nitre do 22. hodiny.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

NITRA. Pohotovostná lekáreň v Nitre už nie je otvorená po celú noc. Od januára sa k liekom dostanete od 7. do 22. hodiny. Rozhodla o tom farmaceutka Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Lekárska pohotovosť funguje bez zmeny. Lieky, ktoré vám v noci predpíšu, si teda nemáte kde vybrať. Viacerí oslovení lekári vyjadrili obavy najmä o deti, ktoré potrebujú antibiotiká. Môže sa stať, že na ne budú čakať deväť hodín.

Pacienti musia čakať

„Lieky predpísané po 22. hodine si pacient vyberie nasledujúci deň o 7. hodine v príslušnej službukonajúcej lekárni,“ povedala krajská farmaceutka Andrea Žáková.

Dodala, že ak je pacient v stave, ktorý ohrozuje jeho život, „tak určite zostáva v starostlivosti lekárov a je prijatý do nemocnice“.

„Nie vždy je to také jednoznačné. Pacient môže byť v stave, ktorý nie je život ohrozujúci, no pritom potrebuje antibiotiká. Ak na ne bude čakať do rána, jeho stav sa môže rapídne zhoršiť,“ zhodli sa viacerí oslovení lekári.

Za zachovanie celonočnej lekárenskej služby sa vyjadril aj krajský lekár Ľubomír Ševčík. „So zmenou nie som stotožnený. Výhoda, ktorú mala Nitra, mala zostať zachovaná. Túto službu využívali aj pacienti z okolitých okresov,“ povedal Ševčík.

Lekáreň Dami sídli oproti nemocnici, neďaleko je aj lekárska pohotovosť. Foto: (MH)

Ide o peniaze

„Úprave predchádzali mnohé podnety, analýzy a opätovné žiadosti o skrátenie poskytovania pohotovostných lekárenských služieb zo strany Slovenskej lekárnickej komory a miestnej regionálnej lekárnickej komory. Poukazovali na neefektívne využívanie pohotovostných služieb po 22. hodine, kedy návštevnosť prudko klesá a je takmer nulová,“ povedala krajská farmaceutka.

Aj v tomto prípade ide o peniaze. „Náklady, ktoré vznikali poskytovaním tejto služby – teda náklady na energie a odborný personál si hradili držitelia povolenia z vlastných zdrojov,“ pripomenula Žáková.

Poznamenala, že zmena je v súlade s legislatívnymi snahami ministerstva zdravotníctva, ktoré smerujú ku skráteniu lekárskej služby prvej pomoci do 22. hodiny. Pôvodne sa tak malo stať už od apríla, po páde vlády sa ale situácia zmenila, rozhodnúť by mal parlament až po voľbách.

„Ak aj LSPP bude raz končiť skôr, v noci pôjdu pacienti na urgentý príjem nemocnice. Aj tam im môžu predpísať lieky - kde si ich vyberú? V každom prípade si myslím, že lekárne mali počkať minimálne dovtedy, kým budú ambulancie LSPP otvorené len do 22. hodiny,“ povedal nám lekár, ktorý si neželá byť menovaný.

Zákon to nerieši

„Zákon nehovorí nič o nepretržitej prevádzke lekární. Ale podľa môjho názoru by mala byť ich prevádzka zosúladená s lekárskou službou prvej pomoci, ktorá zatiaľ funguje po celú noc,“ myslí si krajský lekár Ľubomír Ševčík.

Krajská farmaceutka argumentuje aj tým, že lekárne v Nitre boli jednými z posledných na Slovensku, ktoré poskytovali celonočnú lekárenskú pohotovostnú službu.

Mnohí z ľudí, ktorých sme oslovili, lekáreň v noci nikdy nepotrebovali. Napriek tomu nám povedali, že by sa cítili istejšie, keby bola táto služba zabezpečená nepretržite.

„Fungovať by mala aspoň jedna lekáreň v celom kraji, zvlášť, keď po celú noc funguje aj lekárska pohotovosť,“ zhodli sa.

Možno vzrastie počet hospitalizovaných detí

Hlavne u detí sa zdravotný stav môže meniť veľmi rýchle. Ak mu na pohotovosti predpíšu o 22. hodine antibiotiká, dostane sa k nim až ráno po 7. hodine. Môže to ohroziť jeho zdravotný stav.

„Choroba môže za deväť hodín pokročiť bez antibiotika do takej miery, že bude ráno nutná hospitalizácia dieťaťa,“ povedal nám detský lekár Peter Visolajský. Ako príklad uviedol zápal stredného ucha: „Bez včasného podania antibiotík sa môže rozvinúť do zápalu mozgových blán.“

Momentálne existujú len dve riešenie: buď budú rodičia čakať do rána, kým otvoria lekáreň, alebo ich dieťa hospitalizujú v nemocnici, kde mu podajú antibiotiká. „Rozhodnúť sa medzi týmito dvomi riešeniami môže byť niekedy veľmi náročné, zodpovednosť je veľká.“

„Na pohotovosti máme lieky od teploty, od bolesti. Ale antibiotiká nie. Rodičia si ich vyberú ráno v lekárni. Ak je stav dieťaťa vážny, pošleme ho do nemocnice,“ povedala nám zdravotná sestra, ktorú sme telefonicky zastihli na detskej pohotovosti.

Podobne je to na pohotovosti pre dospelých. „V podstate je zbytočné chodiť sem v noci napríklad so zápalom hrdla, aj tak sa dostanete k liekom až ráno,“ povedal nám nahnevaný pacient, ktorý v noci odchádzal z pohotovosti s receptom na antibiotiká. O tom, že lekáreň je po 22. hodine zatvorená, sa dozvedel od zdravotnej sestry.

(mh)
Pohotovostná lekárenská služba v Nitrianskom kraji

Pohotovostnú lekárenskú službu počas pracovných dní a sobôt zabezpečuje v Nitre lekáreň DAMI na Špitálskej 13. V nedeľu a počas štátnych sviatkov sa striedajú všetky nitrianske lekárne - na základe rozpisu služieb. Pohotovostná lekárenská služba je v Nitre denne zabezpečená od 7. do 22. hodiny.

V ďalších mestách Nitrianskeho kraja funguje táto služba nasledovne: * Zlaté Moravce - v pracovných dňoch do 21. h, cez víkendy a sviatky od 8. do 20. h * Topoľčany - denne do 21. h * Nové Zámky - denne do 22. h * Šurany - cez víkendy a sviatky od 8. do 16. h * Šaľa - denne do 22. h * Štúrovo - cez víkendy a sviatky od 7.30 do 21. h * Levice - v pracovných dňoch od 8. do 22. h, cez víkendy od 8. do 20. h * Komárno - v pracovných dňoch, vo sviatok do 21. h, cez víkendy do 20. h.

ZDROJ: ÚNSK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

Kam vyraziť