Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Všetky lekárne v kraji sú v noci zatvorené

Lieky, ktoré vám predpíšu v noci na pohotovosti, si vyberiete až ráno. Krajský lekár sa s týmto stavom nestotožnil.

Pohotovstná lekárenská služba je v Nitre do 22. hodiny.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

NITRA. Pohotovostná lekáreň v Nitre už nie je otvorená po celú noc. Od januára sa k liekom dostanete od 7. do 22. hodiny. Rozhodla o tom farmaceutka Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Lekárska pohotovosť funguje bez zmeny. Lieky, ktoré vám v noci predpíšu, si teda nemáte kde vybrať. Viacerí oslovení lekári vyjadrili obavy najmä o deti, ktoré potrebujú antibiotiká. Môže sa stať, že na ne budú čakať deväť hodín.

Pacienti musia čakať

„Lieky predpísané po 22. hodine si pacient vyberie nasledujúci deň o 7. hodine v príslušnej službukonajúcej lekárni,“ povedala krajská farmaceutka Andrea Žáková.

Dodala, že ak je pacient v stave, ktorý ohrozuje jeho život, „tak určite zostáva v starostlivosti lekárov a je prijatý do nemocnice“.

„Nie vždy je to také jednoznačné. Pacient môže byť v stave, ktorý nie je život ohrozujúci, no pritom potrebuje antibiotiká. Ak na ne bude čakať do rána, jeho stav sa môže rapídne zhoršiť,“ zhodli sa viacerí oslovení lekári.

Za zachovanie celonočnej lekárenskej služby sa vyjadril aj krajský lekár Ľubomír Ševčík. „So zmenou nie som stotožnený. Výhoda, ktorú mala Nitra, mala zostať zachovaná. Túto službu využívali aj pacienti z okolitých okresov,“ povedal Ševčík.

Lekáreň Dami sídli oproti nemocnici, neďaleko je aj lekárska pohotovosť. Foto: (MH)

Ide o peniaze

„Úprave predchádzali mnohé podnety, analýzy a opätovné žiadosti o skrátenie poskytovania pohotovostných lekárenských služieb zo strany Slovenskej lekárnickej komory a miestnej regionálnej lekárnickej komory. Poukazovali na neefektívne využívanie pohotovostných služieb po 22. hodine, kedy návštevnosť prudko klesá a je takmer nulová,“ povedala krajská farmaceutka.

Aj v tomto prípade ide o peniaze. „Náklady, ktoré vznikali poskytovaním tejto služby – teda náklady na energie a odborný personál si hradili držitelia povolenia z vlastných zdrojov,“ pripomenula Žáková.

Poznamenala, že zmena je v súlade s legislatívnymi snahami ministerstva zdravotníctva, ktoré smerujú ku skráteniu lekárskej služby prvej pomoci do 22. hodiny. Pôvodne sa tak malo stať už od apríla, po páde vlády sa ale situácia zmenila, rozhodnúť by mal parlament až po voľbách.

„Ak aj LSPP bude raz končiť skôr, v noci pôjdu pacienti na urgentý príjem nemocnice. Aj tam im môžu predpísať lieky - kde si ich vyberú? V každom prípade si myslím, že lekárne mali počkať minimálne dovtedy, kým budú ambulancie LSPP otvorené len do 22. hodiny,“ povedal nám lekár, ktorý si neželá byť menovaný.

Zákon to nerieši

„Zákon nehovorí nič o nepretržitej prevádzke lekární. Ale podľa môjho názoru by mala byť ich prevádzka zosúladená s lekárskou službou prvej pomoci, ktorá zatiaľ funguje po celú noc,“ myslí si krajský lekár Ľubomír Ševčík.

Krajská farmaceutka argumentuje aj tým, že lekárne v Nitre boli jednými z posledných na Slovensku, ktoré poskytovali celonočnú lekárenskú pohotovostnú službu.

Mnohí z ľudí, ktorých sme oslovili, lekáreň v noci nikdy nepotrebovali. Napriek tomu nám povedali, že by sa cítili istejšie, keby bola táto služba zabezpečená nepretržite.

„Fungovať by mala aspoň jedna lekáreň v celom kraji, zvlášť, keď po celú noc funguje aj lekárska pohotovosť,“ zhodli sa.

Možno vzrastie počet hospitalizovaných detí

Hlavne u detí sa zdravotný stav môže meniť veľmi rýchle. Ak mu na pohotovosti predpíšu o 22. hodine antibiotiká, dostane sa k nim až ráno po 7. hodine. Môže to ohroziť jeho zdravotný stav.

„Choroba môže za deväť hodín pokročiť bez antibiotika do takej miery, že bude ráno nutná hospitalizácia dieťaťa,“ povedal nám detský lekár Peter Visolajský. Ako príklad uviedol zápal stredného ucha: „Bez včasného podania antibiotík sa môže rozvinúť do zápalu mozgových blán.“

Momentálne existujú len dve riešenie: buď budú rodičia čakať do rána, kým otvoria lekáreň, alebo ich dieťa hospitalizujú v nemocnici, kde mu podajú antibiotiká. „Rozhodnúť sa medzi týmito dvomi riešeniami môže byť niekedy veľmi náročné, zodpovednosť je veľká.“

„Na pohotovosti máme lieky od teploty, od bolesti. Ale antibiotiká nie. Rodičia si ich vyberú ráno v lekárni. Ak je stav dieťaťa vážny, pošleme ho do nemocnice,“ povedala nám zdravotná sestra, ktorú sme telefonicky zastihli na detskej pohotovosti.

Podobne je to na pohotovosti pre dospelých. „V podstate je zbytočné chodiť sem v noci napríklad so zápalom hrdla, aj tak sa dostanete k liekom až ráno,“ povedal nám nahnevaný pacient, ktorý v noci odchádzal z pohotovosti s receptom na antibiotiká. O tom, že lekáreň je po 22. hodine zatvorená, sa dozvedel od zdravotnej sestry.

(mh)
Pohotovostná lekárenská služba v Nitrianskom kraji

Pohotovostnú lekárenskú službu počas pracovných dní a sobôt zabezpečuje v Nitre lekáreň DAMI na Špitálskej 13. V nedeľu a počas štátnych sviatkov sa striedajú všetky nitrianske lekárne - na základe rozpisu služieb. Pohotovostná lekárenská služba je v Nitre denne zabezpečená od 7. do 22. hodiny.

V ďalších mestách Nitrianskeho kraja funguje táto služba nasledovne: * Zlaté Moravce - v pracovných dňoch do 21. h, cez víkendy a sviatky od 8. do 20. h * Topoľčany - denne do 21. h * Nové Zámky - denne do 22. h * Šurany - cez víkendy a sviatky od 8. do 16. h * Šaľa - denne do 22. h * Štúrovo - cez víkendy a sviatky od 7.30 do 21. h * Levice - v pracovných dňoch od 8. do 22. h, cez víkendy od 8. do 20. h * Komárno - v pracovných dňoch, vo sviatok do 21. h, cez víkendy do 20. h.

ZDROJ: ÚNSK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 4 556
  2. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 921
  3. Pozrite si majstrov okresu v atletike 622
  4. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 466
  5. Neded prekvapil v Galante Foto 348
  6. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 341
  7. Štartuje play-off Ligy internacionálov 293
  8. Európska komisia vyšetruje, či štátna podpora pre Jaguar Land Rover je v súlade s európskou legislatívou 265
  9. Nový Život môže doma spečatiť triumf 258
  10. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 254

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Pozrite si majstrov okresu v atletike

V Nitre sa dnes uskutočnili atletické majstrovstvá základných škôl okresu Nitra. V akcii boli deti z 28 škôl.

Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO)

V desiatom kole nadstavbovej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli dve mužstvá z opačných pólov druholigovej tabuľky.

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Blízke regióny

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Škody po včerajšom požiari lakovne odhadli na 200 tisíc eur +foto

Príčina vzniku požiaru sa v súčasnosti vyšetruje. Jeho likvidácia zamestnala viac 24 hasičov.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Žiarovo zelenú farbu jazierka by čakal málokto

Len niečo vyše mesiaca bola umelá vodná nádrž v mestskom parku napustená.

Všetky správy

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

Cesta autom do Chorvátska 2017

Najpohodlnejšia cesta do Chorvátska je cez Maďarsko. Najrýchlejšie sa do Chorvátska dostanete cez Rakúsko.

Cíger neprišiel diskutovať s Lintnerom, Kohútovi povie, aby odstúpil

Reprezentačný tréner má v stredu absolvovať diskusiu s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom.

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Mnohí voliči neodpustili Bugárovi vstup do koalície, iní sa snažia vidieť na ňom aspoň niečo pozitívne. Ale ich trpezlivosť nemožno skúšať donekonečna.

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách do Súdnej rady neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

Kam vyraziť