Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Novinky o hradnom komplexe a kňazoch – poslancoch

Reprezentatívna kniha o Nitrianskom hrade a bazilike vyjde už čoskoro. Zhodnotí súčasný stav pamiatky aj bohatú históriu.

Bazilika sv. Emeráma udivuje svojou krásou a dekoratívnosťou.(Zdroj: JANA ČERNÁKOVÁ)

Reprezentatívna kniha o Nitrianskom hrade a bazilike vyjde už čoskoro. Zhodnotí súčasný stav pamiatky aj bohatú históriu.

NITRA. Prezentáciu nových kníh v Kňazskom seminári zorganizovalo Biskupstvo Nitra spolu s vydavateľstvom a sponzormi. Akciu moderoval bývalý generálny riaditeľ Dusla Jozef Kollár.

Okrem knihy o kardinálovi Korcovi verejnosti predstavili aj publikáciu Stanislava Kaššovica Politická činnosť katolíckych kňazov – poslancov Slovenského snemu 1939-41 areštaurátor Vladimír Plekanec priblížil knihu, ktorá je ešte zatiaľ v tlači. Ide o titul Kolíska kresťanstva na Slovensku s podtitulom Nitriansky hrad a katedrála sv. Emeráma v premenách času, ktorej zostavovateľmi sú Viliam Judák, Peter Bednár a Jozef Mankovecký.

Zatknutí a väznení

Kňaz nitrianskej diecézy Stanislav Kaššovic sa vo svojej doktorskej práci venuje dejinám slovenského národa a cirkvi v období prvej Slovenskej republiky.

„História 6 rokov slovenskej samostatnosti v tieni Nemeckej ríše je zaťažená skutočnými či domnelými obvineniami, že politicky činní katolícki kňazi zradili svoje poslanie a stali sa budovateľmi „tisovského fašistického štátu“. Poslaním mojej knihy bolo pravdivo – nakoľko sa to dá - zmapovať politickú činnosť týchto kňazov pôsobiacich na pôde Snemu slovenskej krajiny a od 14. 3. 1939 Snemu Slovenskej republiky,“ uviedol Stanislav Kaššovic, ktorý pri práci čerpal z viacerých archívov.

Ako ďalej povedal, na pôde smenu pracovalo postupne 13 kňazov poslancov. Vo väčšine prípadov "aj pri svojej politickej činnosti zostali verní učeniu cirkvi, hoci prenikaniu myšlienok nacizmu do slovenského národa a zákonodarstva nedokázali zabrániť".

„Po zániku republiky boli kňazi zatknutí a uväznení, s výnimkou Jozefa Budaya, ktorý zomrel v roku 1939, Ferdinanda Mondoka, ktorý emigroval na Západ, a Antona Šaláta, ktorého počas povstania zavraždili partizáni. Zatknutí kňazi dlhé roky strávili vo väzení, niektorí z nich tam zomreli, viacerí napísali spomienky.“

Nový objav

Klenotom najstaršej slovenskej diecézy – hradu a bazilike - svoju knihu Kolíska kresťanstva na Slovensku: Nitriansky hrad a katedrála sv. Emeráma v premenách času venoval kolektív autorov (Viliam Judák, Štefan Vallo, Ladislav Belás, Jozef Holka, Ivan Kiko, Vladimír Plekanec, Peter Bednár, Jozef Medvecký a ďalší). Predstavil ju reštaurátor Vladimír Plekanec.

„Nitriansky hradný komplex je svedkom bohatej existencie samotného biskupstva, ktoré bolo strediskom cirkevnej správy i duchovného života tejto oblasti. Túto cennú pamiatku už šiesty rok obnovujeme, rekonštrukciu plánujeme ukončiť tento rok. Bodkou za ňou by mala byť táto reprezentatívna publikácia, ktorá zhodnotí súčasný stav pamiatky po reštaurovaní ale aj jej bohatú históriu a osídlenie hradného kopca už od praveku,“ uviedol Vladimír Plekanec.

„Kniha bude mať vyše 500 strán, okrem obsiahleho textu tu bude asi 600 fotografií a 3D grafiky. Nebudú chýbať opisy nových archeologickýh objavov, ku ktorým patrí napríklad vzácne renesančné tabernákulum z konca 15. storočia. Do knihy sa, žiaľ, nedostal najnovší objav – na stene zo 16. – 17. storočia v pozadí vzácneho reliéfu Snímania z kríža sme nedávno objavili jedinečné stredoveké maľby z vrcholného talianskeho trecenta.“

Svoju knihu o kňazoch - poslancoch predstavil Stanislav Kaššovic.

Publikáciu, ktorá je zatiaľ v tlači, priblížil reštaurátor Vladimír Plekanec.

FOTO: JANA ČERNÁKOVÁ

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Pod Zoborom je Kamerunčan z kanadského Toronta

Nitra ulovila na trhu hráčov exotickú posilu, novou tvárou je stopér Macdonald Niba.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Štúdio divadla zrekonštruujú, 235 javiskových stolov bude ovládať počítač

Verejné obstarávania na dodávateľov aj samotné práce chcú stihnúť tak, aby zmodernizované Štúdio bolo k dispozícii už na budúcu divadelnú sezónu.

Blízke regióny

Tatranské doliny sú zážitkom, v akomkoľvek období + foto

Velická dolina za Sliezskym domom je frekventovaná hlavne v lete. Ponúka viacero zaujímavých vrcholov.

V Želiezovciach by mohla pribudnúť viacúčelová hala

Mesto aj obyvatelia sú za vybudovanie nového centra pre viac druhov športu. Výstavbu podporuje hokejový zväz.

Otvorený list poslancom: Osud Vianočných trhov je na vás

Ivan Novotný z agentúry Mediaflash, ktorá od roku 2011 organizuje v Trnave Vianočné trhy, poslal médiám otvorený list adresovaný poslancom. Vyzýva ich, aby sa pre hlasovaním zamysleli nad desiatimi otázkami.

Ako dopadli zápasy cez víkend?

Opäť sa odohrala bohatá porcia zápasov.

Novozámčania spoznávajú diela nadaného výtvarníka zo Šurian

Výtvarné vlohy zdedil po svojich rodičoch. Diela nadaného výtvarníka Ivana Habaja prezentuje aktuálna výstava.

Všetky správy

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, keď oficiálne spustí rokovania o brexite.

Dankovi poškodilo bozkávanie výložiek, za premiéra ho už väčšina nechce

Kým v decembri bol podľa agentúry Focus Andrej Danko favoritom na budúceho premiéra, dnes jeho akceptácia u ľudí výrazne klesla.

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby a ceny uprostred viazanosti, ľudia sa búria.

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo aj KDH.

Kam vyraziť