Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

„Modlím sa, aby sme objavili rozum a hodnotu človeka“

Podľa slov kardinála Korca máme chránené vtáky, nemôžeme im zničiť vajíčka v hniezdach. Ale deti môžeme zabíjať...

Ján Chryzostom kardinál Korec s autorom svojho prvého životopisu Mariánom Gavendom.(Zdroj: (ČE))

Podľa slov kardinála Korca máme chránené vtáky, nemôžeme im zničiť vajíčka v hniezdach. Ale deti môžeme zabíjať...

NITRA. V preplnenej aule Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre prezentovali nové publikácie. Slávnosti sa zúčastnili autori kníh, cirkevní i štátni predstavitelia, členovia Nadácie Konštantína Filozofa, rehoľných spoločností, zástupcovia vydavateľstva, bohoslovci a ďalší hostia.

Hosťom najváženejším bol už 88-ročný Ján Chryzostom kardinál Korec, o ktorom Marián Gavenda napísal a prezentoval životopisnú knihu Nekonečné horizonty kardinála Korca.

Nevyšla nadarmo

O tom, že Marián Gavenda plánuje napísať jeho životopisnú knihu, sa Ján Chryzostom kardinál Korec dozvedel, až keď sa veci rozbehli. Ťažko mu bolo povedať, že je proti. „Samozrejme, pozeral som si knihu, ale nevyžívam sa pri jej čítaní, dávam, si pozor, aby som sa príliš nezaľúbil sám do seba. Ale keď myslím na to, že aj táto kniha môže dať podnet ľuďom, aby čítali moje knižky, prehlbovali sa vo viere a zamýšľali sa nad tým, čo som do nich uložil, tak si hovorím pánboh zaplať. Táto knižka potom nevyšla nadarmo,“ povedal kardinál Korec, ktorý je autorom vyše 90 kníh.

Ľudia, ktorí ich čítali, mu povedali, že sa od ktorejkoľvek z nich nevedeli odtrhnúť. „Ja túto novú knihu pre seba nepotrebujem. Keď sa - dúfam, že dostanem - pred nebeskú bránu, nebudem sa ňou vychvaľovať.“

Podľa kardinála Korca Slovensko i Európa dnes potrebuje vidieť ľudí, ktorí nielen hovoria o viere, ale sú jej živými svedkami. Krízu súčasnej doby vidí v tom, že sme stratili chápanie človeka ako bytosti, ktorá sa od nepamäti ako jediná zamýšľa, prečo žije.

„Vlci nemajú problém existencie Boha, nemajú ani problém so smrťou. Boja sa jej, tiež sa trasú, ale nepýtajú, čo bude po nej,“ hovorí kardinál Korec. Podľa neho sa ale ľudia vždy na to pýtali a s úctou pochovávali svojich mŕtvych v presvedčení, že nezanikli celkom. Že duch, vedomie človeka sa nestratilo, že človek je povolaný žiť na veky.

Niečo vyššie nad nami

„Na toto podstatné – kto sme, prečo sme tu, odkiaľ sme prišli a kam sa uberáme - dnes ľudia zabúdajú. Ja so žiaľom hovorím, že ľudia akoby stratili zdravý rozum. Nikoho nechcem uraziť, ale tak sa dnes správame. Manželstvo a rodina nie je nič, dieťa, ktoré matka čaká, nie je nič. Môže ho zabiť. Vraj sa nevie, že odkedy je plod človekom. Ale ja som sa aj pri birmovkách dievčat pýtal - prepáčte mi, poviem vám to ako 25-ročný robotník - čo čaká matka, teľa? Čaká dieťa!“ zdôraznil kardinál Korec.

„Taká žena je v požehnanom stave, a dnes vo veľkom na klinikách deti zabíjame. Máme chránené vtáky, neslobodno im zničiť vajíčka v hniezdach, ale deti možno zabíjať. A to robia študovaní ľudia! Bože dobrý, čo to je?! Šíri sa to v celom svete, ja to nechápem. Modlím sa, robím, čo je v mojich silách, aby sme zostali ľuďmi. Aby sme znova objavili rozum, hodnotu človeka - ale tým, že uznáme, že nad nami je niečo vyššie a to je Pán Boh, ktorý nám poslal svojho jediného Syna. Kristus je dnes jediným svetlom vo svete, všetko ostatné je tma.“

Tvoriť a byť s ľuďmi

Autorom knihy Nekonečné horizonty kardinála Korca je Marián Gavenda, bývalý hovorca Konferencie biskupov Slovenska, dnes kňaz v devínskej fare. Kniha vyšla v civilnom vydavateľstve Perfekt v rámci edície veľkých osobností Slovenska. Mozaiku kardinálovho života tvoria úryvky z rozhovorov, z jeho tvorby, spomienky na detstvo, jeho zážitky. Okrem textu je v nej množstvo fotografií i jeho rodokmeň.

„Som veľmi vďačný otcovi kardinálovi. Nechať osebe písať knihu je ako dať sa operovať lekárovi, je to veľké gesto dôvery. Väčšina ľudí ho pozná len ako autora kníh, ale málokto pozná jeho životopis. V tejto knihe sa to zlieva dohromady – tvorba a zároveň tvorca. Žiaľ, mnohé myšlienky pána kardinála začneme chápať až vtedy, keď sa okolnosti začnú podobať tým, v ktorých ich písal. V jednom interview povedal, že nečakal, že sa dožije aj tretej totality – totality totálnej straty zdravého rozumu,“ povedal Marián Gavenda, ktorý sa už dlhé roky pohybuje v cirkevnom prostredí i v civilnom svete v styku s médiami.

„Na knihe som v širšom zmysle pracoval 30 rokov. To je obdobie, kedy som mal možnosť sa s pánom kardinálom stretávať či čítať jeho knihy. Striktne som však na nej robil asi 3 týždne - bol to šibeničný termín, lebo sme sa ponáhľali kvôli prezentácii knihy na veľtrhu Bibliotéka. Urobili sme návrh knihy, otec kardinál bol však chorý a bez jeho súhlasu som nechcel začať. Ale stihol som to, ľahko sa mi to písalo. Ešte pred tlačou sme mu text poslali, sestrička mu to za dva dni prečítala, a keď sme neskôr spolu telefonovali, pán kardinál priam surfoval po knihe a celé súvetia hovoril naspämať,“ vraví Marián Gavenda.

„Otec kardinál vždy žil s bežnými ľuďmi, počnúc detstvom, potom počas nútených prác vo fabrikách, a zároveň bol intelektuál. To z jeho textov aj cítiť a v tomto je pre mňa vzorom – tvoriť, ale byť stále s ľuďmi.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 2 633
  2. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 384
  3. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 1 089
  4. Ivan Veľký 878
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 585
  6. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 562
  7. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 466
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 463
  9. Parkovanie: Na sídliskách obmedzia dodávky, spoplatnia ďalšie ulice 442
  10. Priateľské derby Nitra - Trnava sa hralo až do večera 378

Najčítanejšie správy

Nitra

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Ivan Veľký

Ako korálky navlieka Ivan Galád na postupovú niť jedno víťazstvo za druhým.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Hradby majú byť lákadlom, mesto chce zmenu pravidiel

V júni by sa mala uskutočniť interná konferencia, na ktorej by sa zástupcovia mesta Trnava stretli s pamiatkarmi. Hovoriť chcú o zmene metodiky obnovy hradieb, cieľom radnice je urobiť z nich skutočnú atrakciu.

Románsky kostol pri Leviciach je považovaný za najkrajší na Slovensku

Starobylý kostolík v Kalinčiakove sa opäť dostal do pozornosti pamiatkových výskumov.

Atraktívny park už otvorili, zaviedli aj otváracie hodiny + foto

Nový chodník, lampy, lavičky, záhony kvetín a stromy. Mesto už dokončilo Parčík Bela IV. pri hradbách. Okrem návštevníkov bude slúžiť aj komorným kultúrnym podujatiam.

Všetky správy

Nájomní vrahovia a detské porno. Darknet je pre silné povahy

Komunita na darknete funguje cez známosti a dobré referencie.

Prieskum Polis: Strana Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ju aj KDH

V parlamentných voľbách by opäť zvíťazila strana Smer.

Švédi sú novými majstrami sveta, Kanadu zdolali po nájazdoch

Kanada po triumfoch v rokoch 2015 a 2016 nezavŕšila zlatý hetrik. Švédi získali titul opäť po štyroch rokoch.

Jeho fotografia obletela svet, on dostal päsťou do tváre

Tri dni od rána do večera dvíhal telefóny a e-mailoval. Vladimírovi Čičmancovi volali a písali z takmer všetkých významných svetových médií.

Američania schválili Slovensku vrtuľníky za 135 miliónov. Nik sa k nim nehlási

Požiadavku posielal ešte minister Glváč. Stroj firmy Bell spadol nedávno pri Prešove a zahynuli v ňom dvaja hasiči. Ďalšie rovnaké helikoptéry by chceli ministerstvá vnútra aj obrany.

Kam vyraziť