Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Proti vodnej elektrárni spísali poľovníci petíciu

Ľudia sa obávajú aj toho, že odstránením časti lužných lesov a brehových porastov sa zničia hniezdiská pre zver a vtáky.

Na zhromaždení v Eliášovciach.(Zdroj: ADRIÁN LŐRINZ)

NOVÝ ŽIVOT.Výstavba malej vodnej elektrárne v časti obce Nový Život vyvolala negatívne ohlasy ľudí. Spísali proti nej petíciu, ktorú za necelé dva dni podpísalo 850 ľudí.

Na Malom Dunaji dve elektrárne

O vybudovanie elektrárne prejavila minulý rok záujem Prvá Produkčná. Investora sme spolu so starostom oslovili ešte vlani, vec nechceli vtedy ešte medializovať.

Bratislavská firma sa obnoviteľnými zdrojmi energie zaoberá od roku 2008. Zatiaľ neprevádzkuje žiadnu vodnú elektráreň ani žiadnu nevybudovala.

Spolupracuje so spoločnosťou Hydrotechnológia, s.r.o, ktorá už má za sebou malé vodné elektrárne vo Zvolene, Málinci, Demänovej, Nezbudskej Lúčke, Kraľovanoch a Ivachnovej.

Prvá Produkčná podpísala v roku 2009 so Slovenským vodohospodárskym podnikom, ako správcom toku, zmluvu o uzatvorení budúcej zmluvy na prenájom vodného toku.

Na Malom Dunaji v súčasnosti fungujú už dve malé vodné elektrárne, v Čiernej Vode a Novej Dedinke.

Eliášovská by mala byť umiestnená medzi nimi. Eliášovce (časť Nového Života) sú jednou z lokalít, ktoré spadajú do vládou schváleného riečneho kilometra. Podľa koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu slovenských vodných tokov sa má totiž do roku 2030 postaviť 368 malých vodných elektrární.

„Ich vplyv na životné prostredie je minimálny. Nevidíme dôvod na to, aby mala iný vplyv na životné prostredie,

ako tieto existujúce, teda prakticky žiadny,“ hovorí Martin Paták z Prvej Produkčnej. Toto konštatuje v rozhodnutí aj prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Dunajskej Strede Gabriela Csériová. V zisťovacom konaní nenašla žiadne vplyvy, ktoré by viedli k zastaveniu konania.

Malá vodná elektráreň by mala veľkosť menšieho rodinného domu. Súčasťou diela by bol rybochod, riešenie by umožnilo aj prejazd člnkárov. Výstavba elektrárne by trvala dva roky, vyžiadala by si zhruba 4 milióny eur. Návratnosť investície je 15 rokov.

„Predpokladaný výkon elektrárne v Eliášovciach je 0,7 MGW, takže pri priemernom prietoku 28 m3/s, spáde 2,5 m a pri prevádzke 8 400 hodín vyrobí približne 5-tisíc megavatthodín energie ročne,“ vysvetlil Paták.

Ďalšie zhromaždenie v utorok

Prvá Produkčná vlani plánovala vybudovať malú vodnú elektráreň najprv v katastri obce Janíky. Mali o nej rozhodnúť obyvatelia v referende, ktoré sa však nekonalo. Starosta ho vyhlásil po spustení petície, v ktorej ľudia protestovali proti výstavbe elektrárne.

„Keďže sme nemali ani podpísané zmluvy o budúcich zmluvách na odkúpenie pozemkov, tak sme v procese nepokračovali,“ povedal Paták.

V Eliášovciach Prvá Produkčná už pozemky, na ktorých by mala elektráreň stáť, má zazmluvnené. Tiež sa však v obci našli niektorí obyvatelia, ktorí elektráreň nechcú. Petíciu v Eliášovciach rozbehlo Poľovnícke združenie Fehér-ág hneď potom, ako obec zmenila územný plán, v ktorom schválila zmeny a doplnky.

Obyvatelia svoje námietky v petícii zhrnuli do siedmich bodov. Obávajú sa napríklad, že odstránením časti lužných lesov a brehových porastov sa zničia hniezdiská pre zver a vtáky.

Paták vraví, že firma neplánuje žiadny rozsiahly výrub. „Chceme pripraviť súpis toho, čo bude nevyhnutné a budeme postupovať zákonom stanoveným spôsobom.“

Podľa poľovníkov je tiež neštandardné, že bez ukončenia pripomienkového konania k zámeru elektrárne a bez jeho výsledkov sa začalo územné konanie.

„Aj to iba s obmedzeným okruhom účastníkov so 7- dňovou lehotou na pripomienkovanie. Vzhľadom na charakter výstavby, ako aj z hľadiska počtu dotknutých osôb, bez verejného ohlásenia,“ píše vo svojej petícii poľovnícke združenie.

Oboznámia obyvateľov

Starosta pripustil, že „niektoré kroky zamestnanci úradu možno predbehli“ tým, že vyhlásili začatie územného konania skôr, ako bol zámer ukončený.

„Hneď ako som sa to dozvedel, prerušil som konanie. V každom prípade, oznámenie bolo vyvesené na úradnej tabuli viac ako 30 dní, počas tej doby mohol ktokoľvek vec pripomienkovať,“ povedal Fehér.

V blízkej dobe by mal podpísať územné rozhodnutie, vec chce predtým ešte raz odkomunikovať s poslancami. Tí boli nedávno na zhromaždení terčom nahnevaných obyvateľov obce, ktorí ich obviňovali z korupcie.

Investor sa k prezentácii, ktorou chcel detailnejšie priblížiť svoj zámer, vôbec nedostal. Ďalšie stretnutie bude pravdepodobne v utorok 31.januára.

„Chceme na ňom podrobnejšie oboznámiť obyvateľov o projekte. Postupovali sme v ňom podľa zákona, ľudia mali na vyjadrenie k zámeru viac ako štyri mesiace,“ dodal Paták.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť