Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Proti vodnej elektrárni spísali poľovníci petíciu

Ľudia sa obávajú aj toho, že odstránením časti lužných lesov a brehových porastov sa zničia hniezdiská pre zver a vtáky.

Na zhromaždení v Eliášovciach.(Zdroj: ADRIÁN LŐRINZ)

NOVÝ ŽIVOT.Výstavba malej vodnej elektrárne v časti obce Nový Život vyvolala negatívne ohlasy ľudí. Spísali proti nej petíciu, ktorú za necelé dva dni podpísalo 850 ľudí.

Na Malom Dunaji dve elektrárne

O vybudovanie elektrárne prejavila minulý rok záujem Prvá Produkčná. Investora sme spolu so starostom oslovili ešte vlani, vec nechceli vtedy ešte medializovať.

Bratislavská firma sa obnoviteľnými zdrojmi energie zaoberá od roku 2008. Zatiaľ neprevádzkuje žiadnu vodnú elektráreň ani žiadnu nevybudovala.

Spolupracuje so spoločnosťou Hydrotechnológia, s.r.o, ktorá už má za sebou malé vodné elektrárne vo Zvolene, Málinci, Demänovej, Nezbudskej Lúčke, Kraľovanoch a Ivachnovej.

Prvá Produkčná podpísala v roku 2009 so Slovenským vodohospodárskym podnikom, ako správcom toku, zmluvu o uzatvorení budúcej zmluvy na prenájom vodného toku.

Na Malom Dunaji v súčasnosti fungujú už dve malé vodné elektrárne, v Čiernej Vode a Novej Dedinke.

Eliášovská by mala byť umiestnená medzi nimi. Eliášovce (časť Nového Života) sú jednou z lokalít, ktoré spadajú do vládou schváleného riečneho kilometra. Podľa koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu slovenských vodných tokov sa má totiž do roku 2030 postaviť 368 malých vodných elektrární.

„Ich vplyv na životné prostredie je minimálny. Nevidíme dôvod na to, aby mala iný vplyv na životné prostredie,

ako tieto existujúce, teda prakticky žiadny,“ hovorí Martin Paták z Prvej Produkčnej. Toto konštatuje v rozhodnutí aj prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Dunajskej Strede Gabriela Csériová. V zisťovacom konaní nenašla žiadne vplyvy, ktoré by viedli k zastaveniu konania.

Malá vodná elektráreň by mala veľkosť menšieho rodinného domu. Súčasťou diela by bol rybochod, riešenie by umožnilo aj prejazd člnkárov. Výstavba elektrárne by trvala dva roky, vyžiadala by si zhruba 4 milióny eur. Návratnosť investície je 15 rokov.

„Predpokladaný výkon elektrárne v Eliášovciach je 0,7 MGW, takže pri priemernom prietoku 28 m3/s, spáde 2,5 m a pri prevádzke 8 400 hodín vyrobí približne 5-tisíc megavatthodín energie ročne,“ vysvetlil Paták.

Ďalšie zhromaždenie v utorok

Prvá Produkčná vlani plánovala vybudovať malú vodnú elektráreň najprv v katastri obce Janíky. Mali o nej rozhodnúť obyvatelia v referende, ktoré sa však nekonalo. Starosta ho vyhlásil po spustení petície, v ktorej ľudia protestovali proti výstavbe elektrárne.

„Keďže sme nemali ani podpísané zmluvy o budúcich zmluvách na odkúpenie pozemkov, tak sme v procese nepokračovali,“ povedal Paták.

V Eliášovciach Prvá Produkčná už pozemky, na ktorých by mala elektráreň stáť, má zazmluvnené. Tiež sa však v obci našli niektorí obyvatelia, ktorí elektráreň nechcú. Petíciu v Eliášovciach rozbehlo Poľovnícke združenie Fehér-ág hneď potom, ako obec zmenila územný plán, v ktorom schválila zmeny a doplnky.

Obyvatelia svoje námietky v petícii zhrnuli do siedmich bodov. Obávajú sa napríklad, že odstránením časti lužných lesov a brehových porastov sa zničia hniezdiská pre zver a vtáky.

Paták vraví, že firma neplánuje žiadny rozsiahly výrub. „Chceme pripraviť súpis toho, čo bude nevyhnutné a budeme postupovať zákonom stanoveným spôsobom.“

Podľa poľovníkov je tiež neštandardné, že bez ukončenia pripomienkového konania k zámeru elektrárne a bez jeho výsledkov sa začalo územné konanie.

„Aj to iba s obmedzeným okruhom účastníkov so 7- dňovou lehotou na pripomienkovanie. Vzhľadom na charakter výstavby, ako aj z hľadiska počtu dotknutých osôb, bez verejného ohlásenia,“ píše vo svojej petícii poľovnícke združenie.

Oboznámia obyvateľov

Starosta pripustil, že „niektoré kroky zamestnanci úradu možno predbehli“ tým, že vyhlásili začatie územného konania skôr, ako bol zámer ukončený.

„Hneď ako som sa to dozvedel, prerušil som konanie. V každom prípade, oznámenie bolo vyvesené na úradnej tabuli viac ako 30 dní, počas tej doby mohol ktokoľvek vec pripomienkovať,“ povedal Fehér.

V blízkej dobe by mal podpísať územné rozhodnutie, vec chce predtým ešte raz odkomunikovať s poslancami. Tí boli nedávno na zhromaždení terčom nahnevaných obyvateľov obce, ktorí ich obviňovali z korupcie.

Investor sa k prezentácii, ktorou chcel detailnejšie priblížiť svoj zámer, vôbec nedostal. Ďalšie stretnutie bude pravdepodobne v utorok 31.januára.

„Chceme na ňom podrobnejšie oboznámiť obyvateľov o projekte. Postupovali sme v ňom podľa zákona, ľudia mali na vyjadrenie k zámeru viac ako štyri mesiace,“ dodal Paták.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre 4 556
  2. Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO) 921
  3. Pozrite si majstrov okresu v atletike 622
  4. Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO) 466
  5. Neded prekvapil v Galante Foto 348
  6. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 341
  7. Štartuje play-off Ligy internacionálov 293
  8. Európska komisia vyšetruje, či štátna podpora pre Jaguar Land Rover je v súlade s európskou legislatívou 265
  9. Nový Život môže doma spečatiť triumf 258
  10. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 254

Najčítanejšie správy

Nitra

Dedinu napoja na R1, pomôže to aj Nitre

Pozemky sú už podľa ministerstva dopravy vysporiadané. V júni prídu archeológovia.

Šampionát naturálnych kulturistov a fitnesiek (+FOTO)

Na majstrovstvách Slovenska sa darilo aj pretekárom z nášho regiónu,

Pozrite si majstrov okresu v atletike

V Nitre sa dnes uskutočnili atletické majstrovstvá základných škôl okresu Nitra. V akcii boli deti z 28 škôl.

Nitra rozhodla na Spiši v druhom polčase (+FOTO)

V desiatom kole nadstavbovej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli dve mužstvá z opačných pólov druholigovej tabuľky.

Neded prekvapil v Galante

III. LIGA: Veľký Meder vyhral po 10 zápasoch. Nové Zámky nestačili na rezervu DAC-u. Gabčíkovo si delilo body s lídrom z Komárna.

Blízke regióny

Podgurážený vodič zdemoloval stĺp, našťastie nikoho nezrazil

Vodiča, ktorý zdemoloval v Nových Zámkoch stĺp verejného osvetlenia zatiaľ nemôžu vypočuť. Najprv bude musieť vytriezvieť.

Opravy ciest v Partizánskom môžu trvať ešte mesiac

Kvôli tomu, že práce prebiehajú na viacerých miestach sú zápchy v Partizánskom na každodennom poriadku.

Škody po včerajšom požiari lakovne odhadli na 200 tisíc eur +foto

Príčina vzniku požiaru sa v súčasnosti vyšetruje. Jeho likvidácia zamestnala viac 24 hasičov.

Mikuš: Voderady mali šesť rokov možnosť internát kúpiť alebo si ho prenajať

Obavy obce Voderady v okrese Trnava o nárast nepriaznivých vplyvov na život obyvateľov v súvislosti s avizovaným prísunom zahraničných robotníkov do miestneho internátu kraj nezdieľa.

Žiarovo zelenú farbu jazierka by čakal málokto

Len niečo vyše mesiaca bola umelá vodná nádrž v mestskom parku napustená.

Všetky správy

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

Cesta autom do Chorvátska 2017

Najpohodlnejšia cesta do Chorvátska je cez Maďarsko. Najrýchlejšie sa do Chorvátska dostanete cez Rakúsko.

Cíger neprišiel diskutovať s Lintnerom, Kohútovi povie, aby odstúpil

Reprezentačný tréner má v stredu absolvovať diskusiu s prezidentom SZĽH Martinom Kohútom.

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Mnohí voliči neodpustili Bugárovi vstup do koalície, iní sa snažia vidieť na ňom aspoň niečo pozitívne. Ale ich trpezlivosť nemožno skúšať donekonečna.

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách do Súdnej rady neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

Kam vyraziť