Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Škôlkari sú v podmienkach, ktoré nevyhovujú hygiene

Budova materskej školy má niekoľko nedostatkov. Obec ich už rieši.

To, že majú škôlkari k dispozícii iba jednu miestnosť sa rodičom nepáči.(Zdroj: (LAZ))

DIAKOVCE. Budova, v ktorej sú nájomné byty a škôlka, sa nachádza v areáli školy. Táto kombinácia prináša vraj už roky konfliktné situácie.

Dodatky k zmluve

Budova, do ktorej chodili škôlkari ešte pred rokom 2006, patrí reformovanej cirkvi. Bývalý starosta Ján Bukovský ich mal premiestniť preto, aby obec ušetrila na nájomnom, bývalé priestory neboli vraj vhodné tiež z hygienických dôvodov. Škôlkari tak skončili spolu s nájomníkmi v areáli školy.

Rozhodnutie vtedajšieho vedenia obce považujú mnohí za nešťastné. Podľa nich sa totiž okrem iného ani dostatočne nevymedzili parkovacie práva. Spôsobuje to problémy, ktoré pretrvávajú dodnes. „Je to až životunebezpečné, preto som navrhla oplotenie. Rodičia s tým súhlasili, nájomníci nie,“ hovorí riaditeľka škôlky Ingrid Takáčová.

Nájomníci vravia, že im ide tiež o bezpečnosť detí a s oplotením by súhlasili. Nie však v tej časti, ktorú navrhla riaditeľka. Odmietajú tiež svoje autá parkovať tak, aby ich nemali pod dohľadom.
„Malo by sa to konečne už vyriešiť, pretože keď sme sa sem nasťahovali, boli nám sľúbené parkovacie miesta. Škôlkari sem prišli až po nás a z dolnej časti sa stala škôlka namiesto kočikárne,“ vraví nájomníčka, ktorá nechce byť menovaná.

„Pred základnou školou sú vytýčené parkovacie miesta, ale nikto to nedodržiava. Zmluvy sú tak zle napísané, že sme nedávno museli riešiť dodatky, aby sa upresnili všetky práva a povinnosti nájomníkov,“ vraví poslanec Martin Danada.

Rodičia poukazujú aj na malé priestory, v ktorých sa škôlkari zdržiavajú. Sťažujú sa, že v jednej miestnosti oddychujú, hrávajú sa a desiatujú. „Rodičom sa zdá nespravodlivé, že slovenskí škôlkari nemajú vytvorené rovnaké podmienky ako maďarskí. Deti popoludní ani nespávajú a na obedy musia chodiť do vedľajšej budovy aj keď prší alebo sneží,“ sťažuje si Gabriela Bullová.

Podľa vyhlášky ministerstva však vyplýva, že denná miestnosť materskej školy môže plniť viacero funkcií.
„V predškolskom zariadení musia byť na jedno dieťa najmenej 4 m2 dennej miestnosti, ktorá plní funkciu herne a spálne a ak je spálňa stavebne oddelená, najmenej 3 m2 plochy herne. Ak je súčasťou zariadenia aj jedáleň, na jednu stoličku musí byť najmenej 1,4 m 2 plochy jedálne,“ vysvetľuje regionálna hygienička Katarína Tináková.

Týmto normám, ktoré regionálny úrad verejného zdravotníctva schvaľuje, už v súčasnosti škôlka v Diakovciach nevyhovuje. Počet zapísaných detí sa totiž z roka na rok zvyšuje. Tento školský rok sa zapísalo 24 detí, reálne z nich chodí asi 19. Nad normu sú podľa riaditeľky dve deti. „Starosta navrhuje viac riešení, ako zväčšiť priestory škôlky," vraví.

Používajú molitanové matrace

Podľa hygieny by mala mať budova škôlky tiež krytý prechod do jedálne. „Snažíme sa, aby mali deti všetko, čo potrebujú. Podľa vyhlášky musíme 30 minút relaxovať, nie spať a musíme používať primerané lôžko. V našom prípade sme štyridsaťročné skladacie postele nahradili 10-centimetrovými molitanmi, ktoré však podľa nedávneho konštatovania hygieny nie sú vhodné. Už to riešime so zriaďovateľom,“ hovorí Ingrid Takáčová.

Myslí si, že o vytvorenie vhodných podmienok by sa mali starať aj samotní rodičia tak, ako to robia rodičia v maďarskej škôlke. „Nemali by sme sa porovnávať, ale inšpirovať sa,“ vraví riaditeľka.

V súčasnosti podľa poslanca Martina Danadu obec rokuje s predstaviteľmi reformovanej cirkvi o opätovnom používaní ich budovy. Konečné riešenie umiestnenia škôlkarov zatiaľ nie je známe. Problémom sú vraj peniaze, ktorých v obecnej kase nie je dosť. „Rodičia uvažovali aj nad tým, že by sme oslovili súkromné firmy, ktoré by zainvestovali do budovy. Tým by sa jej hodnota zvýšila a nemusel by sa platiť nájom. Uvidíme, ako sa napokon všetko vyvinie,“ uzatvára Danada.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Kam vyraziť