Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
PREDSEDA KRAJA MILAN BELICA BIJE NA POPLACH A VARUJE PRED MOŽNÝMI EXEKÚCIAMI.

Krajské nemocnice dlžia za teplo krajskej akciovke 719-tisíc

Pre vysoké dlhy navrhuje župan pristúpiť k opatreniam na zníženie energetickej náročnosti nemocníc. V krajnom prípade pripúšťa aj ďalšie okliešťovanie poskytovaných služieb.

NITRA. Dlhy nemocníc v Leviciach a v Topoľčanoch, ktoré prevádzkuje Nitriansky samosprávny kraj prostredníctvom svojej neziskovej organizácie, sa vyšplhali na približne milión eur. Dcérskej akciovej spoločnosti kraja Energo-SK dlžia nemocnice na energiách 719-tisíc eur.

Župan Milan Belica bije na poplach a varuje pred možnými exekúciami. Vytváranie dlhov treba podľa neho čo najskôr zastaviť a pristúpiť k opatreniam na zníženie energetickej náročnosti nemocníc. V krajnom prípade pripúšťa aj ďalšie okliešťovanie poskytovaných služieb.

„Pokiaľ sa nezmení stanovisko poisťovní k riešeniu tohto problému, budeme musieť pristupovať k radikálnejším opatreniam, lebo lepšie mať nemocnicu v zúženom režime ako nemať žiadnu,“ povedal. Možným riešením situácie je aj prenajatie nemocníc súkromným investorom. Kraj už podľa Belicu rokuje s viacerými záujemcami.

Poslankyňa Ľubica Burdová (nezávislá) poukázala na to, že pred dvoma rokmi poslanci odňali nemocnice Levice a Topoľčany súkromnému prevádzkovateľovi za podobný stav, aký nastáva znova – dlhy a neplatenie faktúr Energu-SK.

„Neviem, či sa mám ísť tomu investorovi ospravedlniť, lebo tá situácia je tu opäť,“ podotkla. Na dnešnom zastupiteľstve kritizovala, že správna rada neziskovej organizácie za dva roky neprijala žiadne systémové opatrenia na zníženie energetickej náročnosti v nemocniciach.

Podľa Marty Eckhardovej, riaditeľky neziskovej organizácie, ktorá spravuje obe nemocnice, sa kraj nemusí báť, že by exekútor siahol na jeho majetok. „Ja pevne verím, že k takej situácii nikdy nedôjde, ale v každom prípade je možné exekvovať len majetok neziskovej organizácie, ktorý pozostáva len z nejakých prístrojov,“ povedala.

Eckhardtová poukazuje na to, že na hospodárskych výsledkoch nemocníc sa negatívne odrazili viaceré legislatívne zmeny. „Zavedenie odvodovej povinnosti na neaktívnu pracovnú pohotovosť v obidvoch nemocniciach predstavuje viac ako pol milióna eur,“ podčiarkla.

Zvýšenie dane z pridanej hodnoty stálo nemocnice 13-tisíc eur a zvýšenie minimálnej mzdy 23 600 eur. V prípade, že by k legislatívnym zmenám nedošlo, tak by obidve nemocnice v porovnaní s rokom 2010 znížili svoje náklady o 629 144 eur, vyčíslila Eckhardtová.

Ďalšie škrty znamenali znížené ceny za ukončené hospitalizácie, keďže nemocnice v lete 2011 prišli o viaceré lôžka. Zároveň doteraz nie je kryté platbami zo zdravotných poisťovní zvýšenie platov lekárov deklarované ministerstvom zdravotníctva. Vylepšiť rozpočet si nemocnice plánovali otvorením lekární. V Leviciach už nemocničná lekáreň funguje štyri mesiace, no v Topoľčanoch sa jej otvorenie stále odsúva, najnovšie na 15. februára.

Eckhardtovej sa nepáči, že v roku 2012 sa zvyšuje cena energií pre nemocnicu Topoľčany za jednu kilowatthodinu o päť eur. Ako povedala, mestskej nemocnici v Zlatých Moravciach, ktorá neberie energie od Energa-SK, sa pritom podarilo znížiť cenu plynu na rok 2012 oproti vlaňajšku o 25 percent. „Myslím si, že Energo-SK by malo špeciálne vybojovať cenu pre nemocnicu, ktorá by mala byť minimálne porovnateľne taká, ako v Zlatých Moravciach,“ skonštatovala.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť