Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Záhradu manželom bombardujú lopty futbalistov

Spor občana s obcou sa ťahá už mesiace. Doterajšie a ani plánované opatrenia dôchodcovi nestačia, žiada protihlukovú stenu.

Imrich Dékaň. Sťažuje sa, že ihrisko rovno za hranicou jeho pozemku ho ruší.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Spor občana s obcou sa ťahá už mesiace. Doterajšie a ani plánované opatrenia dôchodcovi nestačia, žiada protihlukovú stenu.

VÝČAPY-OPATOVCE. Sto až stodvadsať lôpt pozbieral za pár mesiacov Imrich Dékaň zo svojho pozemku.

Dôchodca tvrdí, že až takéto množstvo lôpt mu preletelo do záhrady z multifunkčného ihriska, ktoré postavili pri miestnej základnej škole. Obec oponuje, že je to nezmysel – znamenalo by to, že počas každého užívania ihriska by občan musel vyzbierať až dve lopty.

Dékaň: Ihrisko nás ruší

Odkedy ihrisko v lete 2010 spustili, pokojný život občana Výčap-Opatoviec sa podľa jeho vlastných slov úplne skončil. Koniec ihriska je v tesnej blízkosti jeho pozemku. Dékaň hovorí, že o jeho výstavbe ani len netušil – o ihrisku sa dozvedel až od stavebníkov. Starosta Jozef Holúbek ale tvrdí presný opak. „Geodeti zameriavali pozemok a v tejto súvislosti existuje aj geometrický plán, vtedy pán Dékaň bol pri tom,“ povedal starosta.

Dôchodca sa sťažuje na ruch z ihriska. „Obytná časť mojej nehnuteľnosti je od hracej plochy vzdialená len asi desať metrov. S manželkou máme už vyšší vek a ihrisko preto rušivo zasahuje do nášho súkromia ako aj do súkromia našej nevyliečiteľne chorej dcéry Janky počas jej pobytu u nás,“ napísal Imrich Dékaň obecnému úradu.

Ničia futbalisti úrodu?

Lopty z hracej plochy ho už mali pripraviť o úrodu. „Mali sme tam krásne broskyne a pestujeme tam aj zeleninu,“ opisuje pán Dékaň ako mu strely z ihriska zničili plodiny.

Sťažuje sa tiež na to, že futbalisti sa v minulosti nezdráhali cez schátralú ohradu vkročiť aj na jeho pozemok a tiež na to, že niektorí z mužov sa chodia k jeho pozemku vymočiť.

V liste starostovi detailne opisuje, ako ho športovci častovali nadávkami najhrubšieho zrna a vyhrážali sa, že ho zmlátia. „Už som sa bál, že príde k fyzickému ataku. Keď futbalistov upozorňujem, sú agresívni,“ hovorí pán Dékaň. Tento psychický tlak sa údajne podpísal pod zhoršený zdravotný stav manželského páru.

Holúbek: Oplotenie sme zvýšili

Starosta tvrdí, že dedina už urobila skoro všetko, aby problém s loptami v záhrade pána Dékaňa vyriešila. Postavila trojmetrovú zábranu pozostávajúcu z mantinelov a dvojmetrovej siete. Táto výška však nepostačovala, preto v roku 2010 vybudovali po obvode celého ihriska šesťmetrové oplotenie. „Keďže pán Dékaň avizoval, že ešte občas lopta preletí k nemu do záhrady, koncom jesene minulého roku sme sa s ním dohodli, že natiahneme ešte trojmetrovú sieť nad hraciu plochu ihriska, aby lopty padali späť na hraciu plochu. Okrem toho chystáme na spomínané šesťmetrové oplotenie natiahnuť nepriehľadnú zábranu, aby nedošlo ku kontaktom s pánom Dékaňom,“ povedal Holúbek. S protihlukovou bariérou požadovanou dotknutou rodinou pritom obec vôbec nepočíta.

Dedina verí, že dvojitá bariéra pomôže problém vyriešiť. Sťažovateľovi po rokovaní zastupiteľstva oznámili, že opatrenia sa spravia v tomto roku a peniaze na ne pôjdu z rozpočtu.

Iné miesto nemali

Holúbek zdôraznil, že obec nemala inú vhodnú plochu na postavenie ihriska. Jeho vznik pri škole považuje za prirodzený, keďže ho využívajú hlavne žiaci. V škole a ani v iných obecných objektoch žiadna telocvičňa totiž nie je.

„Vždy sú určité obmedzenia v súvislosti s takýmito objektmi. Aj pri kultúrnych domoch, aj pri ihriskách býva hluk, futbal sa predsa nehrá potichu. No nemôžeme kvôli tomu stavať kultúrne domy či ihriská za dedinami, to jednoducho nejde. Rozumiem tomu, že Dékaňovci sú starší ľudia a aj my keď budeme starí, budeme chcieť mať svätý pokoj. No musia jednoducho rešpektovať fakt, že ich dom je vedľa školy, ktorá existuje na svojom mieste už od roku 1942,“ povedal starosta.

Postavenie ihriska okrem toho podľa neho znižuje šance toho, že mladí sa budú len tak potĺkať po uliciach, popíjať alkohol a robiť neporiadok.

Starosta Holúbek zdôraznil, že obec nemala inú vhodnú plochu na postavenie ihriska.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Podnet na stavebný úrad

Okrem žiakov školy, žiackeho a dorasteneckého družstva nehrá momentálne na ihrisku nik. Starším športovať na ploche dočasne neumožnili, výnimkou sú len dvojice na tenis. Dedina tak chce predísť konfliktom športovcov s manželmi Dékaňovcami.

Športovanie pre verejnosť by sa malo obnoviť až po natiahnutí ďalších bariér.

Sporné ihrisko okrem toho skúma stavebný úrad. Imrich Dekáň podal podnet pre podozrenie, že neprešlo riadnou kolaudáciou. Obec to ale odmieta, stavbu podľa starostu riadne ohlásili.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Futbalisti v príprave

Tradične prinášame sumár výsledkov prípravných zápasov za minulý týždeň a program na tento týždeň.

Počet zubrov atakuje historické rekordy, časť prevezú do Maďarska

Vlani sa tu narodilo 11 mláďat a v súčasnosti tu je 33 kusov týchto mohutných zvierat.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Všetky správy

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Majú pírsing a tetovanie. Ak dostanú žltačku C, majú sa liečiť za vlastné

Nepreplácaním liečby hepatitídy C pre niektorých pacientov chce Všeobecná zdravotná poisťovňa ušetriť peniaze. Je v strate 200 miliónov.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Kam vyraziť