Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Nálezy z unikátnej hrobky uvidí verejnosť na jar

Na výstave bude predstavený celý inventár z hrobky neznámeho veľmoža. Viac o pochovanom kniežati by mohla prezradiť chemická analýza jeho zubov, ktorá sa robí v Dánsku.

NITRA. Unikátne nálezy z 1600 rokov starej hrobky neznámeho kniežaťa objavenej v Poprade bude môcť verejnosť uvidieť niekedy na jar. Podľa pôvodných plánov Archeologického ústavu (AÚ) v Nitre mali byť prezentované už koncom roka 2011. Náročné konzervačné práce realizované v špičkových zahraničných laboratóriách sa však o niekoľko mesiacov predĺžili. Prvýkrát budú nálezy, ktoré patria k európskym unikátom, vystavené v Slovenskom národnom múzeu alebo na Bratislavskom hrade.

"Nálezy sú už zakonzervované, časť z nich sa nám už vrátila na Slovensko. Žiaľ, opäť sme museli riešiť problémy s financiami. Časť prác nám spravili nemeckí kolegovia grátis, tí však tiež musia šetriť, preto sa tie konzervačné práce predĺžili," hovorí riaditeľ AÚ Matej Ruttkay.

Na výstave bude predstavený celý inventár z hrobky neznámeho veľmoža. Podľa riaditeľa AÚ bude vďaka jeho konzervácii v špičkových európskych laboratóriách vo veľmi dobrom stave. "A to vrátane nábytkov a všetkých ich súčastí. Zatiaľ ešte nie je ukončený výskum podkladových blokov, ktoré sme zobrali z interiéru sarkofágu. Tam čaká kolegov, ktorí ich skúmajú pod mikroskopom, stále kus práce," uviedol Ruttkay.

Dúfa, že sa vďaka využitiu moderných metód vedci dozvedia viac aj o pochovanom kniežati. Pomôcť by mohla chemická analýza jeho zubov. "Tá sa robí v Dánsku. Na základe výskytu ťažkých kovov v zuboch budeme vedieť, či tento človek pod Tatry prišiel z iného územia, alebo tu prežil celý život," uviedol Ruttkay.

Nálezy z kniežacej hrobky by mali byť neskôr prezentované tam, kde sa našli, teda pod Tatrami. Popradské múzeum už má vypracovanú projektovú dokumentáciu výstavy. Do roku 2016, kedy by mal byť výskumný projekt ukončený, by však podľa Ruttkaya mohlo vzniknúť aj samostatné múzeum.

"Ja by som bol radšej, keby sa nám podarilo získať zdroje na vybudovanie aj keď maličkého, ale špecializovaného múzea tejto hrobky. Lebo je to tak unikátny nález, ktorý by si to zaslúžil, aby človek mohol cítiť to miesto, kde bol ten človek pochovaný. To znamená nejaké miesto s výhľadom na Tatry, s expozíciou celého výskumného a rekonštrukčného postupu. Naozaj metóda toho spracovania je úplne novátorská. Výsledok v tom roku 2015-2016 bude určite fantastický a verím, že dovtedy sa nám podarí aj zabezpečiť zdroje na toto múzeum," dodal Ruttkay.

Hrobku v Poprade-Matejovciach objavili v roku 2005 a podľa odborníkov je európskym unikátom. Datovaná je do prelomu 5. a 6. storočia nášho letopočtu a podľa predbežných teórií by mohlo ísť o miesto posledného odpočinku germánskeho kniežaťa z kmeňa Vandalov.

Unikátna je tým, že sa tu našlo množstvo organických nálezov, ktoré sa zvyčajne rozkladajú v pôde ako prvé. Vďaka vhodným geologickým podmienkam však v tejto hrobke zostali drevené, textilné či kožené materiály zachované. Archeológovia tak získali množstvo informácií o konštrukcii hrobky, jej inventári či dávnych odevoch.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť