Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Jurkemik strážil disciplínu a tiež teplotu pod -10 stupňov

V Dolnom Kubíne nemali takúto zimu už desať rokov. Na vlastnej koži ju pocítili aj futbalisti FC Nitra. Nielen o počasí sme sa zhovárali s trénerom futbalistov Ladislavom Jurkemikom.

Tréner futbalistov FC Nitra Ladislav Jurkemik si zakladá na disciplíne.(Zdroj: Dušan Tarko)

Dopočuli sme sa o zraneniach. Ešte niečo iné vám na Orave robilo vrásky na tvári?
- Šimonek prišiel zranený už z reprezentačnej dvadsaťjednotky. Okrem neho sa nám zranili Čirik a Kroupa. Takže sme mali trošku problémy. Ihrisko je zamrznuté, v piatok sme mali mínus 12 stupňov, a tvrdé. Čirik mal problémy s chrbtom a rovnako aj Kroupa. Inak bolo všetko v poriadku. Podmienky sme mali naozaj vynikajúce, keby nebola taká zima, bolo by to optimálne. Mali sme výborný hotel, výbornú stravu, regeneráciu, k dispozícii ihrisko s umelou trávou, len zima nám trošku robila problémy. Desať rokov tam takú zimu nemali.

Ako znášali hráči tréningy vo veľkých mrazoch?
- Napríklad v piatok sme kvôli zime začali trénovať až o jedenástej. Ak by sme začali skôr, nebolo by to najlepšie. Keď je viac ako desať stupňov pod nulou, je to nepríjemné aj pre dýchacie cesty. Chalani sú mladí a nakoniec sme to zvládli. Počas mojej hráčskej kariéry sme už začiatkom januára chodievali do Vysokých Tatier a v takýchto podmienkach sme mali hrubú prípravu. Bolo to tak každú zimu.

Nitra nechodieva na herné sústredenie do teplejších krajín. Keby na to boli peniaze, vy by ste boli za?
- Sústredenia v teplejších oblastiach nie sú zo zásady zlé. Treba si to však zobrať aj z druhej strany. Keď sa mužstvá vrátia zo sústredenia, prakticky prichádzajú z lepších podmienok do horších a musia sa opäť prispôsobovať. Podľa mňa je lepšie, ak majú hráči výplaty a pripravujú sa v domácich podmienkach, ako ísť na výlet a mať potom finančné problémy. Sú to naše podmienky, v tomto budeme hrať, dnes máme umelé trávy a s loptou sa dá robiť stále. Na druhej strane, v zahraničí sú lepší súperi, to je neodškriepiteľným pozitívom.

Majú dnešní futbalisti vymoženosti na lepšie znášanie tréningov v zime?
- Určite sú tie podmienky neporovnateľné s minulosťou. Hráči majú teraz lepšie oblečenie, lepšiu obuv. Nehovoriac o umelých povrchoch, ktoré majú svoje výhody, aj keď z toho bolia achilovky a chrbáty. Mnoho však závisí aj od toho, ako sa klub o ten povrch stará.

Strážili ste večierku hráčom?
- Myslím si, že v tomto smere problémy v Nitre nie sú. Možno sčasti aj vďaka tomu, že sme si dali pevné pravidlá a chalani ich dodržiavajú. Pretože aj o tom je sústredenie, o disciplíne a organizácii. Keď si na to chalani zvyknú, potom s tým nie je problém ani počas súťaže. Samozrejme, pofrfle sa, ponadáva, vysvetlíme si to, uvedieme na správnu mieru a ide sa ďalej. Tým, že máme dobré podmienky, nemajú hráči žiadne iné starosti, nemusia utekať do poisťovne, do banky a môžu sa naplno venovať futbalu. Chalani vedia, že sú určité pravidlá, za ktorých porušenie sa platí a ľudia sú hákliví, ak sa im siaha na peniaze. Keď dodržiava pravidlá 22 hráčov, musí aj dvadsiaty tretí. To je bez pardonu.

Ešte jedna hypotetická otázka. Keby bol hráč Jurkemik na sústredení pod vedením trénera Jurkemika, ako by znášal záťaž? Aj by si zafrflal na trénera?
- Bol som jeden z tých hráčov, ktorý si nikdy prípravu nezľahčil. Samozrejme, že som si zanadával. Keď sme trénovali trikrát za deň, mal som toho plné zuby. Vedel som však, že to robím pre seba a že mi to pomôže

Najväčšou odmenou bola posteľ

Petr Kaspřák je nitrianskym rekordérom. Aspoň pokiaľ ide o počet sústredení na Orave.

Po prvý raz bol v Dolnom Kubíne ešte v drese Slovácka, trikrát ako hráč Nitry. Najprv pod vedením trénera Galáda, pred rokom viedol prípravu Ivan Vrabec a tohtoročné sústredenie absolvoval skúsený obranca pod taktovkou Ladislava Jurkemika. „Na Dolný Kubín mám asi šťastie,“ smeje sa futbalista, ktorému v kabíne nepovedia inak ako Kapr. „Najväčší rozdiel je asi v tom, že tentokrát sme trávili množstvo času na ihrisku s loptou. Poviem pravdu, že ma to prekvapilo,“ porovnal s predchádzajúcimi rokmi.

Neznamená to ale, že by sa na sústredení, z ktorého budú hráči čerpať prakticky celú jar, zaháľalo. Hráči boli po dni v plnom nasadení poriadne unavení a iba jedna vec ich zaujímala. „Odmenou po náročnom tréningu určite nebol ani obed, ani večera, ale jednoznačne posteľ,“ povedal Kaspřák.

„Asi nikto z nás „nemusí“ rozcvičku a behanie, to je jasné. Zabaviť sa dalo, keď sme hrali proti sebe, alebo sme si dali bago,“ pokračoval futbalista, ktorého lákali aj okolité lyžiarske svahy. Tých je pri Dolnom Kubíne hneď niekoľko. „Koho by to nelákalo? Už by som si ten kopec aj vybehol, keby som ho potom mohol zísť na snowboarde,“ uzavrel so smiechom.

Fotogaléria Ivana Štefanova a Štefana Ballu
Ďalšie články z rubriky Šport

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť