Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Futbalový štadión chcú zbúrať a postaviť nový. S obchodmi a hotelom

Vlastníkom nového štadióna sa má stať mesto. Investor ho však chce prevádzkovať šesťdesiat rokov.

Futbalový štadión v Nitre.(Zdroj: (JK))

Švajčiarsky developer Hidber Consultants GmbH rokuje s mestom prostredníctvom svojej spoločnosti Futbal stadion development, ktorá sídli v Bratislave. Ak príde k dohode, súčasný štadión zbúrajú. Investícia by mala dosiahnuť 150 miliónov eur, mestský rozpočet nezaťaží.

Rokovania pokračujú

Mestskí poslanci ešte vlani so zámerom súhlasili. „Tento súhlas je však podmienený súhlasom futbalového klubu, ktorý má s mestom podpísanú zmluvu o využívaní štadióna do roku 2018 s opciou na ďalších päť rokov,“ povedal viceprimátor Štefan Štefek (Smer).

Rokovania s investorom pokračujú. Kedy sa dostane na mestské zastupiteľstvo návrh zmluvy, zatiaľ nie je známe. Prednosta Igor Kršiak odhadol, že to môže byť do leta.

Ak poslanci materiál schvália, samotné stavebné práce by vraj mohli začať v roku 2014. K výstavbe v parku pod Nitrianskym hradom sa budú vyjadrovať aj pamiatkari. Stavby môžu mať podľa územného plánu maximálne štyri nadzemné podlažia.

Súčasťou areálu sú tréningové ihriská. Futbalový klub ich žiada zachovať. Foto: (JK)

Multifunkčné centrum

Investor si chce za jedno euro prenajať futbalový areál na 60 rokov „na účel výstavby, prevádzkovania a užívania multifunkčného centra, ktorého súčasťou bude výstavba nového futbalového štadióna FC Nitra“.

V materiáli, ktorý mali k dispozícii poslanci, sa spomína výstavba nákupného strediska, zdravotníckeho strediska, hotela, bytov, kancelárií, parkovísk.

„Všetky objekty a pozemky tvoriace športovú časť (štadión, zázemie pre športovú činnosť) a verejné plochy budú výlučným vlastníctvom mesta bez toho, aby boli zaťažené záložnými právami bánk alebo inými ťarchami,“ píše sa v materiáli.

Pozemky, ktoré budú zastavané komerčnými stavbami, kúpi investor od mesta za cenu určenú znaleckým posudkom.

Poslanci majú obavy

Hoci má nový futbalový štadión prejsť do vlastníctva mesta hneď po kolaudácii, spoločnosť Futbal stadion development chce 60 rokov zabezpečovať jeho správu a prevádzku.

„Poslancom sa to nepáči, možno sa dohodneme na kratšej dobe,“ povedal viceprimátor Štefek.

Viacerí poslanci tiež vyjadrili obavu, či sa podarí investíciu dotiahnuť do úspešného konca. Zlú skúsenosť už majú so Cityparkom v Brezovom háji. Na brehu rieky dnes stojí namiesto obchodno-zábavno-športového centra len chátrajúci skelet. Ak by nevyšla investícia na futbalovom štadióne, bude to mať ešte horšie následky.

„Chápem opatrnosť poslancov, nechceme mať na svedomí likvidáciu futbalu,“ reagoval viceprimátor Štefek.

Zápasy by sa hrali mimo Nitry

Podľa vedenia mesta má už investor skúsenosti s výstavbou štadiónov. Nitriansky by sa mal podobať na „Stade de Suisse“ v Berne.

„Koncepcia štadióna FC Nitra bude s využitím jeho opláštenia zodpovedať tomuto referenčnému objektu,“ píše sa v materiáli. Štefek povedal, že mesto bude trvať na tom, aby štadión spĺňal podmienky pre zápasy v rámci FIFA, resp. UEFA: „Bavíme sa o kapacite 12 000 až 18 000 divákov."

Počas výstavby by bol celý areál štadióna pre verejnosť uzavretý. „Ligové zápasy sa budú hrať možno v Zlatých Moravciach alebo Šali, a nebude to trvať len jeden rok,“ poznamenal Štefek.

Deti a mládež by počas výstavby mohli trénovať na školských ihriskách. Zatiaľ nie je doriešené, čo s nimi bude po dostavbe komplexu. Futbalový klub žiada, aby investor aj pre nich postavil tréningové ihriská. V súčasnosti v areáli sú, ale športovci sa obávajú, aby investor nezastaval tieto pozemky komerčnými objektami.

Zmení mesto územný plán?

V predbežnom návrhu zmluvy medzi mestom a investorom, ktorý máme k dispozícii, je aj časť týkajúca sa územného plánu. Mesto sa zaväzuje zabezpečiť jeho zmenu, „ak by z technických alebo legislatívnych alebo ekonomických dôvodov nebolo možné pripraviť stavebnú dokumentáciu v intenciách územného plánu“.

O zmene však nerozhoduje radnica, ale zastupiteľstvo. Potrebný je súhlas troch pätín poslancov. Vedenie mesta im nemôže prikázať, ako majú hlasovať.

Neobvyklá je tiež pasáž, v ktorej mesto súhlasí, že ekonomické dôvody na zmenu územného plánu sú výlučne na posúdení investora. Ak by poslanci schválili takéto znenie zmluvy, mesto sa vzdá možnosti ovplyvniť výstavbu multikomplexu.

(mh)

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť