Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Osvetlenie priechodov je povinné, v mnohých dedinách je tma

V meste Nitra je prvé špeciálne osvetlenie priechodu pre chodcov. Inštalovali ho pri priechode, kde nedávno auto zrazilo zástupkyňu riaditeľky materskej školy. Zraneniam podľahla.

Priechod pre chodcov v centre Nitry. Podľa dopravnej polície je osvetlený dostatočne. Na viacerých nitrianskych priechodoch ale navrhli intenzívnejšie svetlo.(Zdroj: (JK))

V meste Nitra je prvé špeciálne osvetlenie priechodu pre chodcov. Inštalovali ho pri priechode, kde nedávno auto zrazilo zástupkyňu riaditeľky materskej školy. Zraneniam podľahla.

NITRA. Viaceré obce vypínajú v noci verejné osvetlenie. Zákon im to nezakazuje, podľa vyhlášky však musí byť osvetlený priechod pre chodcov. V mnohých dedinách žiadny nemajú.

V Nitre sú priechody osvetlené, napriek tomu sa tu často stávajú dopravné nehody. Tento mesiac sa jedna skončila smrťou chodkyne. Paradoxne ju auto zrazilo na priechode na Dolnočermánskej ulici, ktorý na jeseň presunuli bližšie k verejnému osvetleniu. Minulý týždeň tu pribudlo špeciálne osvetlenie. Polícia navrhla aj ďalšie opatrenia, ktoré urobia priechod bezpečnejším.

Svetlo aj zábradlie

Nové osvetlenie priechodu na Dolnočermánskej ulici (pred križovatkou so Škultétyho) je v Nitre úplnou novinkou. Doteraz sa v meste na intenzívnejšie osvetlenie priechodov využívali reflektory umiestnené na stĺpoch verejného osvetlenia.

„Špeciálne osvetlenie na Dolnočermánskej je neporovnateľne efektívnejšie. Svietidlo je osadené nižšie - zabezpečí, aby šofér videl chodca, už ako stojí na chodníku a vstupuje na vozovku,“ povedal Pavol Jakubčin z radnice.

Dopravný inšpektorát navrhol na kritickom úseku, kde sa už stalo niekoľko nehôd, osadiť aj zábradlie. „Zabráni chodcom, aby prechádzali cez cestu mimo priechodu,“ povedal dopravný inžinier Andrej Sitkey.

Pomôcť by malo aj vybudovanie ochranného ostrovčeka pre chodcov a samostatný pruh na ľavé odbočenie pred križovatkou so Škultétyho.

Nové osvetlenie priechodu na Dolnočermánskej ulici. Foto: Dušan Tarko

Plánujú osvetliť ďalšie priechody

Dopravná polícia vytypovala v Nitre viac priechodov, kde odporúča inštalovať intenzívnejšie osvetlenie.

Na radnici nám povedali, že nový typ svietidla – rovnaký ako na Dolnočermánskej - osadia v týchto dňoch aj pri chrenovskom cintoríne, uvažuje sa nad Triedou Andreja Hlinku. Náklady na jeden priechod (osvetlenie z oboch strán) vyjdú do 4-tisíc eur.

„Vodiči, ktorí zrazia na priechode chodca, sa takmer vždy bránia, že ho nevideli. Po januárovej nehode na Dolnočermánskej ulici zomrela zástupkyňa riaditeľky našej materskej školy. Hneď na druhý deň zrazil taxikár ženu na Štúrovej ulici, našťastie išlo o ľahšiu nehodu. Aj tam chceme v budúcnosti osadiť špeciálne osvetlenie,“ povedal viceprimátor Štefan Štefek.

Za dve takéto svietidlá dá radnica do 4-tisíc eur. Foto: Dušan Tarko

V dedinách je tma

Okresný dopravný inšpektorát v Nitre ešte koncom roka zmapoval aj situáciu v dedinách.

„Zistili sme, že v okrese Zlaté Moravce vypína v noci verejné osvetlenie až 21 obcí. V okrese Nitra sa nesvieti v Podhoranoch, Bádiciach, Malom Záluží, Hruboňove, Veľkom Cetíne, v Malých a Veľkých Chyndiciach,“ povedal nám dopravný inžinier Andrej Sitkey.

Polícia obce vyzvala, aby zabezpečili funkčnosť verejného osvetlenia počas celej doby, keď je znížená viditeľnosť. „Upozorňujeme vás, že zistený stav môže ohroziť najmä chodcov na dopravne významných komunikáciách,“ píše sa v policajnej výzve.

Zareagovala väčšina oslovených starostov. Zhodli sa, že osvetlenie vypínajú z dôvodov šetrenia. Nikto z nich neavizoval, že súčasný stav zmenia.

V zmysle vyhlášky zákona o cestnej premávke z roku 2009 musí byť priechod pre chodcov osvetlený. Riešením by bolo aj osadenie „dopravných svietiacich gombíkov“ pri priechode, čo nie je až tak finančne náročné.

V mnohých obciach ale žiadne priechody nemajú, nie sú tu ani chodníky. „Ľudia by mali nosiť reflexné oblečenie, ale väčšina to ignoruje,“ poznamenal Sitkey.

Farkas: Bolo by to ruinujúce

„Dostali sme prípis z okresného dopravného inšpektorátu. No keby som využíval maximálnu intenzitu osvetlenia a svietil celú noc, bolo by to ruinujúce. Som z toho smutný, ale inak sa nedá,“ reagoval Csaba Farkas, starosta Veľkých Chyndíc.

Dodal, že už teraz platí mesačne za verejné osvetlenie 250 eur. „O 23. hodine ho vypíname. Posledný spoj ide o pol jedenástej. Ráno zapneme o pol piatej, o 4.45 hodine ide prvý autobusový spoj,“ opísal nám situáciu starosta. l

V dedine s 319 obyvateľmi vraj nemajú vyznačené žiadne priechody pre chodcov.

Čelináková: Otáčame každé euro

„Ekonomická situácia je zlá, v ruke otáčame každé euro,“ povedala Darina Čelináková, starostka Bádic. Verejné osvetlenie vypínajú o 23.30 hodine, po príchode posledného autobusu. Dvadsať minút pred príchodom prvého ranného spoja (pred pol piatou) ho opäť zapnú. Tak je to už dlhé roky.

„Keď sú sviatky alebo hody, svietime celú noc,“ dodala starostka dediny s 320 obyvateľmi.

Dodala, že cez Bádice nejazdí tranzitná doprava, nemajú tu krčmu ani školské zariadenia. „Ani priechody pre chodcov nemáme.“ Vypínanie verejného osvetlenia chce opäť prerokovať s poslancami.

Lužbeťák uznesenie nepodpísal

Vo Veľkom Cetíne poslanci schválili, aby sa svietilo po celú noc. „Uznesenie som nepodpísal z ekonomických dôvodov. Inú možnosť nemáme, len šetriť,“ povedal starosta Štefan Lužbeťák.

Poznamenal, že práve v čase, keď sa svietilo, niekto podpálil strechu na autobusovom prístrešku.

V dedine svietia do polnoci a potom znovu od štvrtej rána, pred príchodom prvého autobusu. „Z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu svietime stále. V obci sú dva bary,“ dodal starosta. Priechod pre chodcov vraj majú len jeden.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Cenný triumf hádzanárok Šale, hrdinkou posledných sekúnd bola Klučková

Hráčky Dusla vyhrali gólom z poslednej akcie na palubovke silnej Poruby a natiahli víťaznú sériu.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Kam vyraziť