Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Dobrovoľníci dostali srdiečka a ďakovné listy

Ocenenie Srdce na dlani si prevzalo desať dobrovoľníkov z Nitry.

Ocenenia a ďakovné listy si prevzalo 31 dobrovoľníkov z Nitry.(Zdroj: (ČE))

Ocenenie Srdce na dlani si prevzalo desať dobrovoľníkov z Nitry.

NITRA. Po prvýkrát v histórii oficiálne ocenili dobrovoľnícku prácu v Nitre. V synagóge udeľovali symbolickú cenu Srdce na dlani na rovnomennom podujatí, ktoré pripravilo Nitrianske centrum dobrovoľníctva (NCD) spolu s mestom.

31 nominácií

V sále synagógy sa zišli zástupcovia mesta, mimovládnych a sociálnych organizácií, škôl, kultúrnych inštitúcií, samotní dobrovoľníci i verejnosť. V programe, ktorý moderovala herečka DAB Gabriela Dolná, odzneli mená všetkých nominovaných dobrovoľníkov – niekoľkí z nich si odniesli ocenenia, ostatní ďakovné listy.

V prvom ročníku podujatia dostali 31 nominácií na udelenie ceny. Nominácie v niekoľkých kategóriách zasielali organizácie pôsobiace v sociálnej, environmentálnej či kultúrnej oblasti, vo sfére zdravotníckych služieb a v práci s deťmi a mládežou. Schvaľovala ich porota zložená zo zástupcov NDC a mesta.

„Rozhodli sme sa udeliť desať cien Srdce na dlani. Samotnou cenou je srdiečko, ktoré vyrobila výtvarníčka Viera Fuseková z Nitry,“ povedala Jana Andreasová, riaditeľka NCD. Ceny odovzdávali primátor Jozef Dvonč, viceprimátor Štefan Štefek a predsedníčka správnej rady NCD Naďa Šímová.

Ceny si prevzali títo desiati nitrianski dobrovoľníci: Jana Šimorová (pôsobiaca v hospici u Bernadetky), Izabela Kadlečíková (MC Klokanček), Jela Šiková (komunitné centrum), Mária Billíková (OZ Arabeska), Ľubica Drlíková (párovské gymnázium), Filip Hlinka (Asociácia Divadelná Nitra), Ivana Fúsková (Nitrianska komunitná nadácia), Zlatica Bielická (SINA n.o.) Magdaléna Griesbachová (Správa zariadení sociálnych služieb) a Radka Kúrová (Centrum Slniečko n.o.)

„Neviditeľní“ ľudia

„V udeľovaní ceny Srdce na dlani sme sa inšpirovali inými mestami ako Bratislava, Banská Bystrica či Prešov. Chceme z neho urobiť tradíciu a prispieť tak k zviditeľneniu dobrovoľníkov a dobrovoľníctva vôbec. Bez nezištnej pomoci by bol život komunít či jednotlivcov o čosi ťažší,“ podotkla Jana Andreasová. „Srdce na dlani chápeme ako možnosť verejne sa dobrovoľníkom poďakovať. Sú to mnohkrát „neviditeľní“ ľudia, ktorí si však pozornosť verejnosti určite zaslúžia.“

V takmer 30 organizáciách v Nitre, ktoré posielali nominácie, dnes spôsobí 521 dobrovoľníkov – od stredoškolákov až po dôchodcov. Ocenenie si prevzala aj bývalá stredoškolská profesorka Magdaléna Griesbachová, ktorá dlhodobo vedie organizované cvičenia seniorov v denných centrách v meste a na Klokočine.

„Samozrejme, že ma toto ocenenie teší. Hoci chcem byť vždy tvrdá profesionálka, som vždy dobrovoľníčka. Ale cvičenie beriem veľmi vážne, so ženami v niekoľkých skupinách týždenne odcvičím 10 hodín. Dnes sú aj tu v publiku, bez nich by som nezískala žiadnu cenu. Aj ich potlesk je pre mňa ocenením,“ povedala Griesbachová, ktorá okrem aktivít pre verejnosť spolu s kolegyňami v klube Gymnasion nacvičuje choreografie a reprezentuje Nitru doma i vo svete.

Zrejme najstaršou dobrovoľníčkou, angažujúcou sa v kultúrnej a sociálnej oblasti, je čerstvá držiteľka ďakovného listu – 84-ročná Valéria Berecová.

Ocenenie Srdce na dlani dostala aj Magdaléna Griesbachová.

Najstaršou dobrovoľníčkou je 84-ročná Valéria Berecová (vľavo).

Hosťom podujatia zaspievali Close Harmony Friends. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

Kam vyraziť