Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Hráme s kartami, čo máme, alebo čakáme na lepšie?

Dvaja úbohí Rumuni nie sú len bláznivou jazdou do neznáma. Sú generačnou výpoveďou o mladých ľuďoch, o zmysle a naplnení ich života.

Zľava Jakub Rybárik, Juraj Hrčka, Renáta Ryníková a Kristína Turjanová.(Zdroj: COLLAVINO)

Dvaja úbohí Rumuni nie sú len bláznivou jazdou do neznáma. Sú generačnou výpoveďou o mladých ľuďoch, o zmysle a naplnení ich života.

NITRA. Na parkovisku pri benzínovom čerpadle obťažuje vodičov párik otrhaných a špinavých Rumunov. Chcú odviezť, ale nejako sa im nedarí. Tak sa vynájdu - unesú auto aj s vodičom...

Takto sa začína nová inscenácia Divadla Andreja Bagara s názvom Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky. V slovenskej premiére ju uviedli v Štúdiu DAB minulý piatok.

Vybrala si rovesníkov

Autorkou hry je Poľka Dorota Maslowska, ktorá sa už ako 19-stala hviezdou domácej literatúry. Jej knihy sú bestsellermi, patrične ich ocenila aj kritika. Udalosťou poľskej kultúry sa stali aj premiéry jej divadelných hier, žnú však úspechy aj v Nemecku, Veľkej Británii a v iných krajinách.

Slovensko iste nebude výnimkou a Maslowskej „Rumuni“ sa dostanú pod kožu aj nitrianskym divákom. V piatkovej premiére sa divákom predstavili skvelí mladí herci DAB Peter Oszlík, Jakub Rybárik, Juraj Hrčka, Kristína Turjanová, Alena Pajtinková a Renáta Ryníková.

„Z kolekcie asi 20 zaujímavých hier, ktoré boli v úspechom uvedené v európskych divadlách, sme spolu s režisérkou Júliou Rázusovou pre našich divákov vybrali hru Dvaja úbohí Rumuni hovoriaci po poľsky. Dorota Maslowska je renomovaná autorka, ktorá v Poľsku získala mnoho literárnych cien,“ zhodnotil výber predstavenia jeho dramaturg Daniel Majling. „Hoci sú v hre postavy, ktoré majú 40-70 rokov, režisérka do týchto rolí obsadila svojich rovesníkov, ľudí, ktorí majú tesne pred alebo po tridsiatke. Jej cieľom je, aby hra bola generačnou výpoveďou, ale v predstavení si iste niečo svoje nájdu aj starší ľudia či tínedžeri.“

Podľa Majlinga je pre hru typický Maslowskej originálny jazyk – autorka sa rada hrá so slovami, vymýšľa novotvary. Textu nechýba humor a atmosféra nočného stopovania – stretávanie bizarných postavičiek a zvierat popri ceste, spätné svetlá áut, lacné motely, benzínky, diaľnice...

Žijeme v provizóriách

Hra sa stala na divadelných javiskách hitom – najmä kvôli téme, ktorá je blízka aj Slovákom. Hra je o mladých ľuďoch z východného bloku – hercovi a pracovníčke z fastfoodu.

„Ich život sa skladá z dvoch častí – zarábania peňazí a kultúry zábavy, ktorú tvoria párty, bungijumping, skákanie s padákom, petang či bowling. Spoznali sa na párty, kde sa opili, zrejme si aj niečo aj šňupli, teraz stopujú a vlastne nevedia, kto sú a kam idú. Je to dosť silný životný pocit pre istú generáciu,“ vysvetľuje Daniel Majling.

Najprv si myslíme, že sú to naozaj chudobní Rumuni, ktorí žobrú. Postupne prichádzame na to, že sa vybrali na trochu dekadentnú párty, kde sa prezliekli za chudobných Rumunov. Nepamätajú si, kedy odtiaľ odišli, kto sú, ako sa volajú. Postupne odkrývajú pravdu, ale či nakoniec dospejú aj k nejakým všeobecným životným pravdám...?

„To súvisí s generačným pocitom postáv, ktoré prežívajú svoj život budovaním kariéry a zábavou. Čím sa vôbec zaoberajú mladí ľudia, čo ich zaujíma, čo pozerajú v telke? Majú radi veci, ktoré trvajú 20 minút, sú vtipné, zahltené bonmotmi, ale k nejakej hlbokej životnej pravde sa tam nedopracujú. Hrdinovia hry hovoria skôr psedopravdy o živote svojej generácie, ku ktorej nakoniec patrím aj ja,“ priznáva dramaturg DAB.

„Život rozdelený medzi robotu a zábavu je medzitým doplnený nejakými pracovnými a vzťahovými provizóriami. To všetko je len dočasné, myslíme si, že sa ešte nemôžeme pútať, ešte nás to pravé len čaká... Len aby sme neboli v päťdesiatke sklamaní, že sme vlastne život prežili v provizóriách a nehrali sme s kartami, ktoré sme dostali, lebo sme stále čakali na lepšie.“

Dvaja úbohí Rumuni sú príležitosťou nielen zabaviť sa a stráviť v divadle pekný večer, ale aj zamyslieť sa nad vlastným životom a jeho naplnením...

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Kam vyraziť