Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Momenty večnosti v sebe spájajú tradičné s moderným

Veľkou inšpiráciou bieloruských umelcov sú ženy. V Nadyiných obrazoch ich tváre akoby vystupovali z fresiek, sú zahalené v opare.

Výstava Yereskovcov bude v Galérii Foyer v SDKS do 29. februára.(Zdroj: (ČE))

Veľkou inšpiráciou bieloruských umelcov sú ženy. V Nadyiných obrazoch ich tváre akoby vystupovali z fresiek, sú zahalené v opare.

NITRA. Výnimočné obrazy Nadyi Hadun a Yana Yereskovcov vystavujú v Galérii Foyer v Starom divadle Karola Spišáka. Bieloruský umelecký aj manželský pár sa v Nitre predstavuje po prvýkrát, v roku 2009 mali ich diela celoslovenskú premiéru na výstave v Bratislave.

Žijú a tvoria v Maďarsku

Výstavu Yereskovcov s názvom Momenty večnosti tvorí 22 malieb na plátne a dreve. Vznikli v období posledných troch rokov. Umeniu sa obaja venujú už od detstva, podnety našli v domácom prostredí. Yanova celá rodina je umelecká – mama pracovala 15 rokov v galérii, otec je výtvarník a brat je umelecký dizajnér. Nadyin starý otec bol umelec.

„Navštevovali sme stredné umelecké školy a absolvovali sme Akadémiu krásnych umení v Minsku. Keď sme spoločne získali grant, odišli sme študovať na Akadémiu krásnych umení do Budapešti. Žijeme tu už päť rokov,“ hovoria Nadyia a Yan.

Ich tvorba nezaprie bieloruské korene - objavujú sa v nej rôzne folklórne motívy, šatky, ornamenty, štylizácia, pričom je pre nich typické, že miešajú staré, tradičné s moderným, súčasným. Okrem Slovenska vystavovali v Bielorusku, Maďarsku, Litve, Slovinsku a Nemecku. Ich obrazy sú ozdobou mnohých galérií a súkromných zbierok.

„Spolupracujeme s budapeštianskou galériou Ari Kupsus, kde obaja budeme mať v tomto roku samostatné výstavy. Doposiaľ sme sa prezentovali spoločnými projektmi,“ dodala Nadya.

Nádych mystickosti

Diela manželov Yereskovcom návštevníkom priblížila kurátorka Jana Waldnerová. „Tento projekt vznikol na osobnej báze, cez moju lásku a obdiv k ich obrazom. Videla som ich na internete a veľmi sa mi zapáčili, tak som sa s nimi skontaktovala. Asi rok sme komunikovali cez maily, až vlani v decembri ma oslovili, že by radi prišli do Nitry,“ vysvetľuje Jana Waldnerová, ktorú tvorba Yereskovcov natoľko očarila, že si ich obrazy kúpila.

„Nadyi sú v tvorbe veľkou motiváciou ženy, objavujú sa na väčšine jej obrazov. Jej diela sú typické symbolickými, dekoratívnymi prvkami, badať v nich inšpiráciu art decom až secesiou. Obrazy navodzujú dojem mystickosti, tváre žien akoby vystupovali z fresiek, sú zahalené v opare. Názov výstavy Momenty večnosti symbolizuje plynutie času, zabudnutie, spomienky...“

Yanove obrazy istým spôsobom korešpondujú s dielami jeho manželky, sú charakteristické farebnými škvrnami, do ktorých ráznymi ťahmi maľuje autor výjavy, postavy a tváre.

Výstavu manželov Yereskovcov môžete v Galérii Foyer v SDKS vidieť do 29. februára.ˇ

Zľava Nadya Hadun a Yan Yereskovci s kurátorkou Janou Waldnerovou.

Ukážky z tvorby bieloruských manželov. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Kam vyraziť