Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Novinkou knižnice je elektronické čítanie kníh

V nitrianskej krajskej knižnici funguje plnoautomatizovaný knižnično-informačný systém Dawinci. Na internetovú stránku umožnil vystaviť celý katalóg knižnice.

Marta Pernická pri odovzdávaní cien deťom v súťaži Čítajte s nami.(Zdroj: JANA ČERNÁKOVÁ)

V nitrianskej krajskej knižnici funguje plnoautomatizovaný knižnično-informačný systém Dawinci. Na internetovú stránku umožnil vystaviť celý katalóg knižnice.

NITRA. Dlhoročnou riaditeľkou Krajskej knižnice Karola Kmeťka (KKKK) v Nitre bola Marta Pernická. Nedávno si za svoju činnosť prevzala ďakovný list a plaketu župana NSK a od 1. januára odišla z funkcie do dôchodku.

Dostala Cenu ministra

Marta Pernická pred rokmi pôsobila ako vedúca odboru kultúry Krajského úradu v Nitre. Za pracovné výsledky a dlhoročný osobný vklad do slovenskej kultúry a umenia dostala v roku 1998 Cenu ministra kultúry SR. Jej ďalším pôsobiskom sa stala KKKK v Nitre, kde bola riaditeľkou 12 a pol roka.

„Keď som uspela vo výberovom konaní, prehlásila som, že túto knižnicu s krajskou pôsobnosťou povznesiem na kvalitatívne omnoho vyššiu úroveň. A to nielen po stránke odbornej činnosti, zavedenia plnoautomatizovaného knižnično-informačného systému, ale i zvýšenia a rozšírenia kvality poskytovaných služieb. To sa nám aj podarilo,“ povedala Pernická.

V knižnici na Ulici Fraňa Mojtu aj v pobočke na Klokočine zaviedli plnoautomatizovaný knižnično-informačný systém Dawinci. Na internetovú stránku umožnil vystaviť celý katalóg knižnice. Tento fakt spolu s ďalšími zmenami v prospech čitateľov vyniesol nitrianskej krajskej knižnici popredné miesto v kontexte knihovníctva a činnosti knižníc na Slovensku.

„Novinkou je elektronické čítanie kníh. V určenom počítači si čitateľ môže prečítať knihy od klasikov českej a slovenskej literatúry,“ doplnila Marta Pernická.

Knihovníčky sú herečky

Knižnica sa orientuje na všetky vekové kategórie, organizuje podujatia pre dospelých i deti. „Súťaž Čítajte s nami či Noc s Andersenom sú z roka na rok obľúbenejšie u detí ale aj ich rodičov. Ide nám predovšetkým o to, aby sme u detí vzbudili záujem o čítanie. Noc s Andersenom je jedno úžasné divadelné predstavenie v piatich dejstvách, v ktorom účinkujú všetky knihovníčky ako herečky v zdramatizovaných rozprávkach,“ pokračuje Marta Pernická.

„Zatiaľ čo na celom Slovensku počet detských čitateľov klesá, v Nitre nie. Zo štatistických údajov spracovaných Slovenskou národnou knižnicou dokonca vyplýva, že v porovnaní s predchádzajúcim rokom záujem o čítanie v našej knižnici u detí vzrástol.“

Majú takmer 200-tisíc kníh

Dnes je v KKKK registrovaných 12 994 používateľov, z toho je 2 996 detí a mládeže do 15 rokov a 9 998 dospelých. Knižničný fond KKKK doplňujú systematicky a vyvážene titulmi zo širokého spektra literatúry, preto vedia uspokojiť veľké množstvo čitateľov. Dokumentuje to 206 938 absenčných výpožičiek a 248 310 prezenčných výpožičiek. Najviac absenčných výpožičiek pred sviatkami, dovolenkami, prázdninami, skúškovým obdobím alebo počas Týždňa slovenských knižníc v marci.

Knižnica disponuje presne 103 274 titulmi v počte 197 559 knižných jednotiek. Nákupu nových kníh sa zúčastňovala i sama riaditeľka: „Je to veľmi náročná, ťažká a zodpovedná práca. Pri výbere a nákupe literatúry sme boli už zohratý tím pracovníčok. Presne sme vedeli, čo máme robiť, ako sa orientovať. Tento systém výberu sa nám dobre osvedčil, čo dokazuje aj vyrovnanosť tematického zloženia fondu.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť