Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Jozef Banáš: Sezóna potkanov je beletrizovaná Gorila

Jozef Banáš píše kontroverzné pokračovanie knihy Kód 9. Podá v ňom vraj dôkazy o pôsobení Ježiša Krista v Indii.

Jozefa Banáša v Nitre predstavil Marián Leško (vpravo). Besedu usporiadal Literárny klub Janka Jesenského.(Zdroj: (ČE))

NITRA. So svojimi priaznivcami sa v Nitre stretol Jozef Banáš. Slovenský prozaik, dramatik, diplomat a politik je autorom niekoľkých kníh, divadelných komédií, fejtónov, scenárov k filmom a inscenáciám. Jeho eseje a úvahy o politike vychádzajú aj v zahraničných médiách.

Nedávno americký časopis Kosmas uverejnil Banášovu recenziu jeho románu Zastavte Dubčeka, Banáš sa dokonca objavil aj na titulke januárového vydania indického literárneho štvrťročníka Saar Sansaar.

Prvý Slovák v hindčtine

Je to najmä vďaka tomu, že Banášov román Zóna nadšenia vyšiel v nemčine. „Zhodou okolností si ho prečítal vedúci katedry germanistiky na univerzite v indickom Haidarabáde profesor Amrit Mehta. Cez nášho veľvyslanca si na mňa zistil kontakt a spýtal sa ma, či by mohol v Saar Sansaare, keďže je jeho vydavateľom, uverejniť tri kapitoly z mojej knihy, ktoré preložil,“ netajil radosť Jozef Banáš.

„A to ste prví z novinárov, komu to hovorím – pred príchodom do Nitry na besedu mi od neho prišiel ďalší mail. Potvrdil mi, že rokoval s vydavateľom a do konca roka by mohla moja Zóna nadšenia vyjsť v Indii. To bude podľa mňa prvý slovenský román, čo vyjde v hindčtine. Som úplne v šoku.“

Krstili potkaňou masťou

V Nitre Jozef Banáš prezentoval svoju najnovšiu knihu Sezóna potkanov. Krstil ju ešte koncom minulého roka v Bratislave – veľmi príhodne - potkaňou masťou z Ukrajiny, kde je bežným ľudovým liečebným prostriedkom.

„Masť z potkana utišuje, lieči, moja kniha naopak rozbúri, rozhorčí. Mám z toho dobrý pocit. Kniha trošičku zapadá do takej trilógie Zóna nadšenia, Zastavte Dubčeka a Sezóna potkanov. Je opäť z prostredia politiky, jej podtitul je „Časy sa menia, potkany nie“. Niektoré reakcie na internete knihu označujú za beletrizovanú kauzu Gorila,“ hovorí spisovateľ.

„Prisahám, netušil som, že sa niečo takéto stane, ale o pár dní som Gorilu predbehol. Poviem vám úprimne, je to drsná knižka. Sú v nej úsmevné sekvencie z čias socializmu, ale píšem aj o korupčných a privatizačných škandáloch. No ani vo sne sa mi nesnívalo, že skutočnosť je omnoho horšia, keď sa prevalila Gorila.“

Hrdinom herec

Mnohí ľudia sa vraj v Banášovej knihe nájdu. Autor pri výbere hlavného hrdinu siahol do hereckého prostredia – nie je to však žiadna konkrétna osoba, skôr taký archetyp, aj keď má rysy viacerých reálnych hercov. Herci majú podľa neho veľa spoločného s politikmi – vedia sa pretvarovať. Kým oni sa to však učia päť rokov, politici to vedia aj bez školy, a neraz omnoho lepšie.

„Po revolúcii vstúpil tento môj hrdina do politiky, lebo mal dobrý imidž. A tu už popisujem aj moje osobné skúsenosti z tejto oblasti. Kniha sa stala najpredávanejšou vo vydavateľstve, čo ma veľmi teší. Všetky moje knihy si kúpilo asi 100-tisíc ľudí, to je úžasný pocit,“ vraví autor.

Pátral v Indii

Mnohí kritici sa nazdávajú, že na motívy Banášových kníh by vznikli dobré filmy či inscenácie. Autor na knihu Zastavte Dubčeka už dokonca urobil námet scenára na televíznu inscenáciu. „Tieto knihy naozaj sú písané takým strihovým scenáristickým štýlom, veď moje prvé veci aj boli televízne scenáre, napísal som aj film,“ hovorí Banáš.

„Zóna nadšenia sa dostala medzi desať najlepších vecí filmovej akadémie v Mníchove. S touto knihou som vlani v decembri ako prvý Slovák postúpil aj do finále nemeckej literárnej ceny J. G. Seumeho.“

Momentálne pracuje na pokračovaní románu Kód 9, kontroverzná novinka, ktorá sa mnohým iste nebude páčiť, sa bude volať Kód 1. „Dej sa bude väčšinou odohrávať v Kašmíre a na Slovensku, budem v nej predkladať dôkazy o pôsobení Ježiša Krista v Indii. Vycestoval som do tejto oblasti a našiel som tu neskutočne veľa stôp a dôkazov,“ dodal Banáš.

V popredí predsedníčka Literárneho klubu Janka Jesenského, ktorý besedu zorganizoval. Za ňou číta úryvok z knihy Sezóna potkanov herečka DAB Eva Večerová, ktorá hrala v prvej inscenácii, nakrútenej podľa scenára Jozefa Banáša. FOTO: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Kam vyraziť