Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Zomrela legendárna kobyla z národného žrebčína

Výnimočná kobyla z Národného žrebčína Topoľčianky odišla na večné pastviny. Kobylu Tobrok - 75 považovali pracovníci žrebčína za žijúcu legendu.

Výnimočná kobyla z Národného žrebčína Topoľčianky odišla na večné pastviny.

TOPOĽČIANKY. Kobylu Tobrok - 75 považovali pracovníci žrebčína za žijúcu legendu. Európska šampiónka sa dožila výnimočne vysokého veku – až 32 rokov. Priemerne sa kone podľa riaditeľa žrebčína Michala Horného dožívajú 20 až 25 rokov. „Bola to výnimočná kobyla, málo takých koní sa rodí. Mala vynikajúci charakter aj senzačný zdravotný stav, ešte pár rokov dozadu vyzerala ako mladica. Bude nám za ňou smutno,“ povedal Horný. Otec kobyly bol arabský plnokrvník Tobrok, ktorý sa narodil v roku 1966 a do Topoľčianok ho doviezli z egyptského žrebčína El Zahraa v roku 1973. Tobrok po sebe zanechal 137 potomkov a jedným z nich bola aj kobyla Tobrok – 75, čiže v poradí 75. žriebä po Tobrokovi. Narodila sa v roku 1979. V roku 1983 dosiahla triedu „elita“, čo ju predurčilo na zaradenie do chovu. Prvé dva roky mala reprodukčné problémy, no chovatelia sa nevzdávali a verili, že po prvom narodenom žriebäti problémy pominú, a tak sa aj stalo. Zanechala po sebe 13 potomkov, ktorí zožali mnohé úspechy na európskych a medzinárodných súťažiach. Po narodení posledného žriebäťa v roku 2004 jej vedenie žrebčína pridelilo čestné miesto v stáde arabských kobýl.

Národný žrebčín Topoľčianky patrí k najväčším v Európe a ako jediný chová až päť čistokrvných plemien koní, z toho štyri génové rezervy. V stajniach má momentálne 570 koní. Ročne sa tu narodí okolo 80 až 100 žriebät. Vo svojich stajniach má plemená lipican, hucul, shagya arab, arabský plnokrvník a slovenský teplokrvník. Všetky chová v čistokrvnej forme, v prísnom líniovom a rodinovom zastúpení. Každého plemenného žrebca a kobylu vyberá odborná výberová komisia, ktorá hodnotí celý chov dvakrát ročne. Kalendár podujatí Národného žrebčína Topoľčiansky na tento rok je pestrý – 1. mája bude Deň otvorených dverí, v pláne sú aj dostihové dni, záprahové, parkúrové, drezúrne preteky a majstrovstvá Slovenska.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť