Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Slovenský rekord: Hámor vyliezol na najvyššie vrchy všetkých kontinentov

Pri expedíciach hrozilo Petrovi Hámorovi kadečo. Komunikovať musel aj s kanibalmi.

Peter Hámor na najvyššej streche sveta - na vrchole Mount Everestu.

NITRA. Koruna zeme. To je názov knihy alpinistu a inštruktora horolezectva Petra Hámora. Znamená to ale aj niečo iné – korunu, ktorá je zložená zo siedmich najvyšších vrchov sveta na všetkých svetadieloch.

A práve Peter Hámor je prvým Slovákom, ktorý na korunu dosiahol. V priebehu pár rokov sa mu podarilo stáť na najvyšších kopcoch všetkých kontinentov.

Šesť svetadielov, sedem vrcholov

Prečo sa hovorí o siedmich vrchoch, keď kontinentov je len šesť? „Lebo Amerika sa delí na severnú a južnú,“ vysvetľuje Hámor.

A s Európu je to tiež onakvejšie. Kým mnohí považujú za najvyššiu horu Mont Blanc na francúzsko-talianskej hranici, lezci (ale aj niektorí geografi) označujú za najvyšší kopec Európy ruský Elbrus.

„Je tesne na hranici Európy a Ázie. Pre mňa víťazí jednoznačne Elbrus pred Mont Blancom. Nielen preto, že je o tisíc metrov vyšší, ale aj preto, lebo je pekný. Dá sa tam vyšantiť aj na lyžiach, aj na padáku,“ povedal Hámor.

Od samoty a ľadu po exotiku a rebelov

Alpinista stál na Aconcague v Južnej Amerike. Horolezecká obec nepovažuje tento kopec za veľmi príťažlivý. Jedným z dôvodov je technicky nenáročné, ale zdĺhavé stúpanie kamenným terénom vulkanického pôvodu, ktorý pripomína ozrutánsku haldu stavebného odpadu.

V Severnej Amerike to bolo o niečo záživnejšie. Mount McKinley na Aljaške vie byť mimoriadne nepríjemný. A to aj napriek tomu, že na prezentácii, ktorú mal Hámor počas festivalu Vysoké hory Nitra, to všetko vyzeralo nesmierne ľahko až idylicky. „V reáli sme tam mali ťažké sneženie,“ priznáva alpinista.

Najvyššia hora sveta – ázijský Mount Everest – patril medzi prvé strechy sveta, ktoré Hámor vyliezol. Hovorí sa, že na žiadnom inom kopci nie je hranica medzi triumfom a tragédiou taká nejasná, ako tu.

Logisticky aj finančne najťažšia bola expedícia do Antarktídy na Mount Vinson. Len za servis zaplatil zhruba 30-tisíc dolárov. Nehovoriac o tom, že 98 % územia tu leží pod trojkilometrovou vrstvou ľadu, teplota prakticky nevystúpi nad krutých mínus dvadsať a vietor fučí až tristokilometrovou rýchlosťou.

Zaujímavý bol tiež výstup na jeden z najvyšších samostatne stojacich kopcov, na Kilimandžáro v Afrike.

O niečom úplne inom bol ruský Elbrus. Hoci výstup naň patrí medzi najrýchlejšie spomedzi všetkých siedmich vrcholov, netreba ho podceňovať. Vďaka výške, ale aj blízkosti Čierneho mora, zvyknú byť na Elbruse extrémne výkyvy počasia.

No a asi za najväčšiu exotiku Hámorovho zdolávania striech sveta je považovaná Carstensz Pyramid. Viac ako kopec samotný dal členom expedície zabrať 'boj' s povstalcami aj kanibalmi.

Od najzložitejšej po najdrahšiu výpravu

Príprava projektu Seven Summits trvala asi rok. Tím si určil poradie, v akom sa budú dosahovať kopce: začali organizačne najťažším, čo bol jednoznačne Carstensz Pyramid a ako posledný zaradili finančne najnáročnejší, čo bol Mount Vinson. Spoliehali sa na to, že ak expedícia bude prebiehať úspešne, priláka väčší počet sponzorov, ktorí vrazia peniaze aj do nesmierne nákladného výstupu v Antarktíde plánovaného na záver.

„Keď funguje tím, ktorý robí prípravy, úlohou expedície je iba vymeniť si batoh, prebaliť si bielizeň, preskočiť do iného lietadla a letieť inam. To je všetko,“ hovorí s úsmevom Peter Hámor.

Prevrat

Až také jednoduché to ale nie je, alpinistom sa nevyhli ani komplikácie rôzneho druhu. Napríklad komunikácia s Novou Guineou v čase, keď tam mali revolúciu, nebola vôbec ľahká.

„V krajine bol prevrat a krachovalo tam všetko. Agentúra, ktorá nám mala zabezpečovať niektoré veci, neexistovala. Úrad, ktorý nám mal pomôcť vybavovať povolenia na kopec neexistoval fyzicky, lebo ho vypálili, a tak nemal kto vydať povolenie. Nejakí ľudia odcestovali do Jakarty so všetkými našimi dokladmi aj peniazmi vybavovať povolenia a my sme na nich desať dní čakali bez toho, aby sme vedeli, či sa vôbec vrátia. Nevedeli sme ani to, ako doletíme na miesto, lebo nebolo kde pristáť – povstalci tam zostrelili lietadlo a priamo na letisku ležal vrak. Vtedy som cítil bezmocnosť. Keď sme nakoniec prišli pod kopec a do základného tábora, hovoril som si, že najhoršie máme za sebou a toto vylezieme, aj keby sekery padali,“ spomína si na dobrodružné chvíle z džungle Peter Hámor.

Šťastie, že neskončili v hrnci

A to nebolo všetko. Na Novej Guinei totiž podľa Petra Hámora žijú ľudia inak ako sme zvyknutí. „Je ťažko presvedčiť človeka, ktorý je lovec a nie nosič, aby niečo niesol, lebo nepoužíva peniaze. A ako motivujete človeka, ktorému zbytočne budete podsúvať peniaze? On síce vie, že existujú, no vôbec nepozná ich hodnotu. Za fľašu vody si pokojne vypýta sto dolárov. Poviete mu – sto dolárov je veľa peňazí, a on vám odpovie – tak mi daj tričko. Musíte s nimi veľmi zložito jednať. Navyše, je tam aj rečová bariéra. Indonézia, to je krajina, kde je na tých rôznych ostrovoch stále ešte 2 400 živých jazykov. Každý ostrov má svoje dialekty a niekedy je ten dialekt aj samostatný jazyk,“ hovorí Hámor. Jeho spoločník Rudo Švaříček síce indonézsky trochu vedel, ale ani to niekedy nepostačovalo.

„Počas treku idete na nich niekedy aj dvojhláskovými vetami, aby sa tá karavána hýbala. Lebo oni sú takí, že mne sa nechce, ten batoh je ťažký, idem domov. A je ťažké ich presvedčiť – funguje tam aj kanibalizmus, takže je nebezpečné nepohodnúť sa s človekom, s ktorým ste sami v džungli a viete, že je schopný urobiť všeličo. Na Guinei už zmizlo niekoľko expedícii, no niektoré sa zachránili, a potom vysvetľovali, aké mali šťastie, že neskončili v hrnci.“

Peter Hámor sa v Nitre stretol s fanúšikmi. Na snímke podpisuje svoju knihu počas nedávneho festivalu Vysoké hory Nitra.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ľadová Antarktída

K najnáročnejším expedíciám jednoznačne patrila tá na Antarktídu. A nielen preto, že na odlet tam musel Peter čakať dva týždne, kým sa počasie v čilskom Punta Arenas umúdrilo. V krajine ľadu zažil jedno z najzaujímavejších pristátí lietadla na snehu.

V Antarktíde je mimoriadne prísna ochrana prírody. Znamená to aj to, že po lezcoch a členoch rôznych výskumných tímov tam nesmie ostať nič. Akékoľvek odpady musia putovať naspäť do Čile alebo Austrálie. Platí to aj pre moč či špinavú vodu z riadov.

Grandslam dobrodruha

Peter Hámor začínal ako každý chlapec – s futbalom a hokejom. V kritickom pubertálnom veku sa mu ale kolektívne športy prestali páčiť. Podľahol vášni zvanej hory a vypracoval sa na špičkového alpinistu.

Napriek tomu, že dnes je jediným Slovákom a len 75. človekom na svete, ktorý stál na strechách všetkých kontinentov, s horolezectvom nekončí. Existujú totiž ďalšie výzvy, aj keď Peter si nie je istý, či chce dosahovať len samé rekordy. Tí, čo za nimi bažia, však okrem koruny zeme vidia pred sebou napríklad aj korunu Himalájí. Znamená to vystúpiť na všetkých štrnásť osemtisícoviek. A existuje ešte aj niečo ako grandslam dobrodruha. „To je koruna zeme, koruna Himalájí a oba póly dokopy. Je to to naj, čo akýkoľvek dobrodruh môže urobiť. Snažil sa o to kórejský horolezec, ktorý ale prednedávnom zahynul na Annapurne.“

Či sa o to niekedy pokúsi aj Peter Hámor, nevedno. V každom prípade však tvrdí, že keď človek neurobí fatálnu chybu alebo nemá preveľkú smolu na počasie, dá sa vystúpiť na všetky kopce sveta. Paradoxne väčšina úrazov sa pritom stáva na ľahších cestách, ktoré lezci podceňujú.

Seven summits

Čo vlastne v projekte Seven Summits (Sedem vrcholov) Peter Hámor dokázal? Ako prvý Slovák stál na najvyšších vrchoch všetkých kontinentov sveta. Na internete už tieto Hámorove kopce dostali aj prívlastky:

■ podceňovaný – Aconcagua, Argentína, Južná Amerika, 6960 m

■ exotický – Carstensz Pyramid, Nová Guinea, Austrália a Oceánia, 4884 m

■ zákerný – Elbrus, Rusko, Európa, 5642 m

■ fascinujúci – Kilimandžáro, Tanzánia, Afrika, 5894 m

■ extrémny – Mount Vinson, Antarktída, 4892 m

■ ľadový – Mount McKinley, Aljaška (USA), Severná Amerika, 6194 m

■ mystický – Mount Everest, Nepál / Tibet, Ázia, 8850 m

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť