Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto bude tento rok prepúšťať aj zvyšovať dane

Na mzdových prostriedkoch chce samospráva v Šali ušetriť 100-tisíc eur - a to prepúšťaním, skrátením pracovných úväzkov a tiež obmedzením niektorých benefitov pre zamestnancov.

ŠAĽA. Alfou a omegou hospodárenia mesta Šaľa bude aj v tomto roku šetrenie. Medzi plánovanými úspornými opatreniami je znižovanie počtu zamestnancov radnice či zmrazenie odmien na úrovni roka 2011. Hovorí o tom návrh rozpočtu na rok 2012, ktorým sa budú zoberať mestskí poslanci vo štvrtok. Na mzdových prostriedkoch chce samospráva ušetriť 100-tisíc eur, a to prepúšťaním, skrátením pracovných úväzkov a tiež obmedzením niektorých benefitov pre zamestnancov. Od 1. januára sa zároveň zvyšuje daň z nehnuteľnosti, poplatok za komunálny odpad aj daň za psa. Mesto takto vyberie do svojej kasy o 280-tisíc eur viac. Zvýšia sa aj správne poplatky, čo predstavuje vyšší príjem o 4 000 eur. Návrh rozpočtu počíta aj so zrušením Komunitnej nadácie Šaľa, vystúpením mesta zo Združenia miest a obcí Slovenska, prijatím kontokorentného úveru vo výške maximálne 664-tisíc eur a bankového úveru 430-tisíc eur na investičné akcie.

Príjmy rozpočtu sú vyčíslené na 15,7 milióna eur, výdavky na 15,5 milióna eur. Medzi prioritami rozpočtu je úhrada záväzkov voči bankám a Duslu Šaľa. Radnica tiež bude musieť vyplatiť už spravenú opravu miestnych komunikácií Hollého a Záhradnícka za 388-tisíc eur. Z eurofondov bude revitalizovať centrálnu mestskú zónu, stavať nový domov dôchodcov s 80 lôžkami a robiť opatrenia v oblasti životného prostredia. Na spolufinancovanie týchto projektov bude musieť vynaložiť 2,7 milióna eur. Prioritou v oblasti investícií bude aj digitalizácia mestského kina, do čoho radnica plánuje v tomto roku investovať 30-tisíc eur.

Rizikom rozpočtu sú nejasné prognózy vývoja slovenského hospodárstva, čo môže mať negatívny dopad na výber podielových daní. Rizikové sú aj príjmy z predaja pozemku na Kráľovskej ulici a predaja budovy na ulici Komenského. „Prípadný výpadok obidvoch príjmov môže výrazne ohroziť stabilitu rozpočtu a spôsobiť tak platobnú neschopnosť mesta,“ píše sa v návrhu rozpočtu. V jednotlivých programoch rozpočtu nie sú vytvorené žiadne rezervy. Celková výška záväzkov mesta ku koncu roka 2011 dosiahla 1,18 milióna eur, z toho po lehote splatnosti je 445-tisíc eur.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť