Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rómov priblíži analýza. Netreba ju, hovoria niektorí

Mesto vypracuje analýzu o Rómoch. Podľa šéfky sociálnej komisie Uhrínovej je štúdia úplne zbytočná. Vidí za ňou snahu vysťahovať Rómov z mesta.

Rómske bytovky. Niektorí ľudia vravia, že sa po Ulici 1. mája boja prejsť.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Mesto vypracuje analýzu o Rómoch. Podľa šéfky sociálnej komisie Uhrínovej je štúdia úplne zbytočná. Vidí za ňou snahu vysťahovať Rómov z mesta.

ZLATÉ MORAVCE. O tom, kto je Róm a či sú Rómovia vôbec v Zlatých Moravciach, diskutovalo vášnivo mestské zastupiteľstvo s pracovníkom Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Ten prišiel do mesta, aby si pozrel, ako Rómovia žijú.

O Rómoch vedia málo

Radnica chce mať na stole analýzu rómskej menšiny. „Mesto nemá analýzu, ktorá by hovorila, v akom stave sa nachádza táto komunita. Máme len chabé výsledky zo sčítania ľudu. Zámerom mesta je preto zmapovať celkovú situáciu. Je to beh na dlhé trate, ktorý má zistiť, aké sú podmienky bývania, práce a školskej dochádzky u Rómov,“ povedal poslancom Ján Jamrich, prednosta mestského úradu.

Analýzu prišiel do mestského parlamentu obhajovať aj Juraj Kuruc, koordinátor pre oblasť bývania z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. „Koncentrované úsilie mesta, ktoré si bude vyžadovať menšie finančne prostriedky, môže priniesť neuveriteľné výsledky. Bytová otázka v meste nie je úžasná, no videl som aj horšie,“ hovoril Kuruc.

Poslancom povedal, že analýza je okrem iného potrebná aj preto, lebo „nezamestnaný človek s desiatimi deťmi, to nie je Zlatomoravčan, ktorého by si mesto želalo“.

Uhrínová: Je to zbytočnosť

Šéfka sociálnej komisie Denisa Uhrínová označila vypracovanie analýzy za absolútne zbytočné. „Neexistuje tu rómska komunita, k rómskej národnosti sa hlási úplne minimum ľudí,“ upozornila Uhrínová.

To potvrdil aj prednosta. Na otázku poslanca Viliama Rumanka, ktorý sa zaujímal o počet Rómov v meste, Jamrich povedal, že ich je pod tristo.

Napriek tomu mesto analýzu obhajuje. „Bude slúžiť nielen na celkové zmapovanie rómskej komunity v Zlatých Moravciach, ale aj na prípadné podklady na podávanie žiadosti o financie zo štrukturálnych fondov,“ vyhlásil Jamrich. Dodal, že analýza je iniciatívou mesta a nebude stáť ani euro, pretože mesto si ju neobjednalo u žiadnej spoločnosti.

Vysťahujú Rómov mimo mesta?

Poslankyňa a dlhoročná šéfka sociálnej komisie to ale vidí inak. Podľa nej môže byť za analýzou snaha vysťahovať niekoľko Rómov z Ulice 1. mája na okraj mesta. Rómovia by mohli skončiť v Čiernej doline, ktorá je súčasťou tri kilometre vzdialenej mestskej časti Prílepy.

Podľa Uhrínovej sú k tomu viaceré indície. Nasvedčuje tomu napríklad rozdúchavanie vášní medzi Rómami a Nerómami z posledných dní. Všetko sa malo začať silvestrovskou bitkou, pri ktorej údajne desiatky opitých Rómov zbili nevinných ľudí. Prípad vzbudil rozruch pre údajnú nečinnosť polície. Reakciou naň bolo stretnutie extrémistov združených okolo Mariána Kotlebu. Rómovia mali z kotlebovcov strach a poschovávali sa. Účastníci stretnutia ale tvrdili, že ľudia v meste sa boja niektorých Rómov a ich neprispôsobivého štýlu života.

„Nikto sa doteraz nebál prejsť po Ulici 1. mája, obe skupiny nažívali normálne – aj keď uznávam, že určité problémy u Rómov napríklad v súvislosti s bytmi sú. Ale až teraz má niekto potrebu umelo vyvolávať konflikt a dosiahnuť to, aby sa báli aj Rómovia aj iní obyvatelia,“ povedala Denisa Uhrínová.

Zo strachu rómski rodičia zakázali svojim deťom chodiť do škôl. V čase, keď napätie vrcholilo, neprišlo do troch mestských a jednej špeciálnej školy viac ako 120 detí. Podľa nášho zdroja sa niektoré z rómskych detí do škôl vrátili, stále ale mnoho chýba.

Nechodia do škôl

Šéfka školského úradu Danuša Hollá ešte pred vypuknutím problémov v meste poslancov upozornila, že dochádzka rómskych detí pokrivkávala aj predtým. „Nemáme páky, aby sme donútili deti chodiť do školy. Lekár vydá potvrdenie, aj keď dieťa choré nie je. My im môžeme maximálne dať pokutu, ktorú nezaplatia, a čo ďalej? Povedia, že na ňu nemajú,“ skonštatovala šéfka školského úradu.

Čo má zistiť analýza

Analýza o Rómoch má byť hotová v júni. Mesto ňou chce získať celkový obraz o štruktúre rómskej komunity v sociálnej a vzdelanostnej oblasti či v oblasti zamestnanosti. Primátor Peter Lednár už na realizáciu projektu menoval skupinu zloženú z pracovníkov radnice, príspevkovej organizácie aj z poslancov zastupiteľstva a členov komisie.

Tomáš Holúbek

Denisa Uhrínová. Podľa nej je analýza úplne zbytočná, v meste sa k rómskej národnosti hlási minimum ľudí.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Nikola Kováčiková medzi ocenenými

Na vyhlásení ankiet Slovenskej basketbalovej asociácie sa zviditeľnila aj Levičanka, ktorá háji nitrianske farby.

Blízke regióny

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Jawa stavila na retro vzhľad a čínsku techniku

Ponuku tradičnej českej značky obohatili modely Jawa 350 OHC a Jawa 660 Vintage.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť