Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Rómov priblíži analýza. Netreba ju, hovoria niektorí

Mesto vypracuje analýzu o Rómoch. Podľa šéfky sociálnej komisie Uhrínovej je štúdia úplne zbytočná. Vidí za ňou snahu vysťahovať Rómov z mesta.

Rómske bytovky. Niektorí ľudia vravia, že sa po Ulici 1. mája boja prejsť.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Mesto vypracuje analýzu o Rómoch. Podľa šéfky sociálnej komisie Uhrínovej je štúdia úplne zbytočná. Vidí za ňou snahu vysťahovať Rómov z mesta.

ZLATÉ MORAVCE. O tom, kto je Róm a či sú Rómovia vôbec v Zlatých Moravciach, diskutovalo vášnivo mestské zastupiteľstvo s pracovníkom Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Ten prišiel do mesta, aby si pozrel, ako Rómovia žijú.

O Rómoch vedia málo

Radnica chce mať na stole analýzu rómskej menšiny. „Mesto nemá analýzu, ktorá by hovorila, v akom stave sa nachádza táto komunita. Máme len chabé výsledky zo sčítania ľudu. Zámerom mesta je preto zmapovať celkovú situáciu. Je to beh na dlhé trate, ktorý má zistiť, aké sú podmienky bývania, práce a školskej dochádzky u Rómov,“ povedal poslancom Ján Jamrich, prednosta mestského úradu.

Analýzu prišiel do mestského parlamentu obhajovať aj Juraj Kuruc, koordinátor pre oblasť bývania z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. „Koncentrované úsilie mesta, ktoré si bude vyžadovať menšie finančne prostriedky, môže priniesť neuveriteľné výsledky. Bytová otázka v meste nie je úžasná, no videl som aj horšie,“ hovoril Kuruc.

Poslancom povedal, že analýza je okrem iného potrebná aj preto, lebo „nezamestnaný človek s desiatimi deťmi, to nie je Zlatomoravčan, ktorého by si mesto želalo“.

Uhrínová: Je to zbytočnosť

Šéfka sociálnej komisie Denisa Uhrínová označila vypracovanie analýzy za absolútne zbytočné. „Neexistuje tu rómska komunita, k rómskej národnosti sa hlási úplne minimum ľudí,“ upozornila Uhrínová.

To potvrdil aj prednosta. Na otázku poslanca Viliama Rumanka, ktorý sa zaujímal o počet Rómov v meste, Jamrich povedal, že ich je pod tristo.

Napriek tomu mesto analýzu obhajuje. „Bude slúžiť nielen na celkové zmapovanie rómskej komunity v Zlatých Moravciach, ale aj na prípadné podklady na podávanie žiadosti o financie zo štrukturálnych fondov,“ vyhlásil Jamrich. Dodal, že analýza je iniciatívou mesta a nebude stáť ani euro, pretože mesto si ju neobjednalo u žiadnej spoločnosti.

Vysťahujú Rómov mimo mesta?

Poslankyňa a dlhoročná šéfka sociálnej komisie to ale vidí inak. Podľa nej môže byť za analýzou snaha vysťahovať niekoľko Rómov z Ulice 1. mája na okraj mesta. Rómovia by mohli skončiť v Čiernej doline, ktorá je súčasťou tri kilometre vzdialenej mestskej časti Prílepy.

Podľa Uhrínovej sú k tomu viaceré indície. Nasvedčuje tomu napríklad rozdúchavanie vášní medzi Rómami a Nerómami z posledných dní. Všetko sa malo začať silvestrovskou bitkou, pri ktorej údajne desiatky opitých Rómov zbili nevinných ľudí. Prípad vzbudil rozruch pre údajnú nečinnosť polície. Reakciou naň bolo stretnutie extrémistov združených okolo Mariána Kotlebu. Rómovia mali z kotlebovcov strach a poschovávali sa. Účastníci stretnutia ale tvrdili, že ľudia v meste sa boja niektorých Rómov a ich neprispôsobivého štýlu života.

„Nikto sa doteraz nebál prejsť po Ulici 1. mája, obe skupiny nažívali normálne – aj keď uznávam, že určité problémy u Rómov napríklad v súvislosti s bytmi sú. Ale až teraz má niekto potrebu umelo vyvolávať konflikt a dosiahnuť to, aby sa báli aj Rómovia aj iní obyvatelia,“ povedala Denisa Uhrínová.

Zo strachu rómski rodičia zakázali svojim deťom chodiť do škôl. V čase, keď napätie vrcholilo, neprišlo do troch mestských a jednej špeciálnej školy viac ako 120 detí. Podľa nášho zdroja sa niektoré z rómskych detí do škôl vrátili, stále ale mnoho chýba.

Nechodia do škôl

Šéfka školského úradu Danuša Hollá ešte pred vypuknutím problémov v meste poslancov upozornila, že dochádzka rómskych detí pokrivkávala aj predtým. „Nemáme páky, aby sme donútili deti chodiť do školy. Lekár vydá potvrdenie, aj keď dieťa choré nie je. My im môžeme maximálne dať pokutu, ktorú nezaplatia, a čo ďalej? Povedia, že na ňu nemajú,“ skonštatovala šéfka školského úradu.

Čo má zistiť analýza

Analýza o Rómoch má byť hotová v júni. Mesto ňou chce získať celkový obraz o štruktúre rómskej komunity v sociálnej a vzdelanostnej oblasti či v oblasti zamestnanosti. Primátor Peter Lednár už na realizáciu projektu menoval skupinu zloženú z pracovníkov radnice, príspevkovej organizácie aj z poslancov zastupiteľstva a členov komisie.

Tomáš Holúbek

Denisa Uhrínová. Podľa nej je analýza úplne zbytočná, v meste sa k rómskej národnosti hlási minimum ľudí.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva 1 925
  2. Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil 1 589
  3. Začal sa výkup pozemkov pod obchvat 1 397
  4. Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď 1 355
  5. Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko 1 140
  6. Liptákov zlomil Balaj 639
  7. Nadzemný tunel bude drahší. Nemocnica musela vrátiť dotáciu 306
  8. Oslávte deň detí v Nitre - v parku, divadlách, múzeu aj obchodných centrách 289
  9. Fotí od 12 rokov. Má výstavu Collavino - 13 sezón 210
  10. Je prvenstvo VSS zaslúžené? 164

Najčítanejšie správy

Nitra

Štefanka končí s kariérou, pri hokeji však zostáva

Nitriansky hokejista získal počas bohatej 23-ročnej kariéry dva tituly. Jeden vo Francúzsku, druhý v rodnej Nitre. Trikrát si zahral na MS.

Riaditeľ školy, na ktorej boli Slovenskí branci, podľa inšpekcie pochybil

Ministerstvo pripravuje materiál, ktorý pomôže školám zorientovať sa.

Začal sa výkup pozemkov pod obchvat

Aktuálne prebieha kontrola konceptu štúdie uskutočniteľnosti.

Süttö: Futbalový atentát spáchaný na ŠKF Sereď

II. LIGA: Nitra musela proti L. Mikulášu otáčať skóre, ale hrá už iba o druhé miesto. Súťaž vyvrcholí v stredu.

Herečka Alena Pajtinková smeruje do Martina, z Nitry sa jej neodchádza ľahko

Nitrianske divadlo je jej domov, jej rodina, preto verí, že sa do neho ešte vráti.

Blízke regióny

Tragická nehoda, Daewoo Matiz sa čelne zrazilo s kamiónom + foto

Nehoda sa stala dnes krátko pred pol dvanástou na ceste medzi Bíňovcami a Bolerázom. Policajti cestu uzatvorili.

Mladý muž spadol zo strechy, zasahoval vrtuľník

Pri stavbe rodinného domu v obci Majcichov spadol zo strechy mladý muž. Priletel po neho záchranársky vrtuľník, podľa našich informácií má zranenia hlavy a ramena.

Karhan bez servítky skritizoval systém v Spartaku

Tlačová konferencia po poslednom zápase sezóny medzi Spartakom Trnava a ViOnom Zlaté Moravce sa niesla v znamení emócii. Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie Spartaka.

V Leviciach už pripravujú výstavbu detských ihrísk

V súčasnosti sa pripravujú súťažné podklady, do konca júla by sa malo uskutočniť verejné obstarávanie.

Mesto má už málo miesta na výsadbu nových stromov

V Trnave sa začína prejavovať nedostatok miesta na výsadbu nových stromov na mestských pozemkoch.

Všetky správy

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

Slovenka dvakrát zdolala olympijskú víťazku. Len pár hodín po maturite

Andrea Podmaníková vraj veľkú favoritku rozplakala. Ak je to pravda, to už je iný kaliber rozplakať olympijskú šampiónku, tvrdí.

Peter Veľký zdvihol francúzskeho kráľa na ruky. Macron Putinovi neustúpil

Francúzsky a ruský líder sa stretli v zámku, kde sa rozhodlo o súčasných hraniciach Slovenska a Maďarska.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.

Kam vyraziť