Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

O bytoch rozhodujú tajným hlasovaním

Poslanci pridelili byt záujemcovi, ktorý mal podať žiadosť iba v deň rozhodovania.

Nájomné byty v Diakovciach.(Zdroj: (LAZ))

DIAKOVCE. O nájomných bytoch v Diakovciach rozhodujú poslanci tajným hlasovaním. Je to vraj ich zaužívaný spôsob niekoľko desiatok rokov. Pavel Nechala z Transparency International považuje tento postup za netransparentný.

Syn poslanca

Gabriela Bullová je slobodná mamička s dvomi deťmi. Pochádza z Diakoviec, kde má aj trvalé bydlisko. Istý čas žila v zahraničí, v súčasnosti je v podnájme v Šali. O nájomný byt žiadala podľa jej slov aj v roku 2005.
Na ostatnom zastupiteľstve obecní poslanci rozhodovali o pridelení šiestich bytov, dvoch jednoizbových a štyroch trojizbových. Bullová mala podanú žiadosť na jeden z nich, dostal ho podľa jej slov však Diakovčan, ktorý oň požiadal iba v deň zasadnutia zastupiteľstva.

„Je to syn poslanca, jeho mama je riaditeľkou starobinca. Len nedávno sa oženil, deti zatiaľ nemajú. Myslím si, že je nespravodlivé, že byt dostal on, pretože poslanci by mali uprednostňovať záujemcov, ktorí majú deti,“ povedala Bullová.

Deväťčlenný poslanecký zbor rozhodol o pridelení všetkých bytov tajným hlasovaním. Navrhnúť ho mal poslanec Fridrich Szabó.
„Tajné hlasovanie je podľa mňa najlepšia vec, čo sa v tomto dá urobiť. Najprv sa v diskusii rozoberú jednotliví žiadatelia a potom sa o nich rozhodne tajným hlasovaním. Som skoro 25 rokov poslancom a stále týmto spôsobom rozhodujeme,“ povedal Szabó.

Pavel Nechala z Transparency International považuje tento postup za netransparentný. „Počujem to prvýkrát. Naopak, mestá - napríklad Martin - robia verejné žrebovanie,“ vysvetlil právnik.

Národnostná otázka

Prečo pridelili byt tomu, kto si podal žiadosť iba v deň zasadnutia a nie dlhodobej žiadateľke, poslanec Szabó nevedel jednoznačne odpovedať.
„Je to rozhodnutie poslancov. Treba poznať aj situáciu žiadateľov, on je ženatý a čakajú dieťa. Teraz jej to, bohužiaľ, nevyšlo, hoci som hlasoval za ňu, ale možno nabudúce,“ povedal Fridrich Szabó. Dodal, že za problematikou nie je národnostná otázka, pretože „dva zo šiestich bytov dostali Slováci“.

Podľa poslanca Martina Danadu bol starosta v diskusii pred hlasovaním za to, aby sa byty rozdelili spravodlivo, tri Slovákom, tri Maďarom s prihliadnutím na počet detí v rodine. „Nemyslím si, že byt nedostala preto, že je Slovenka. Verím však, že sa cíti ukrivdená, ale aj podľa mňa sa byty nerozdelili spravodlivo. Ja som poslancov hneď upozornil, aby nespravili chybu, keď budú dávať hlasy,“ povedal Danada.

Vo veci sme oslovili aj starostu a spýtali sme sa ho, či niektoré súvislosti nepovažuje za neštandardné. Keďže nám z úradu odpísali, že je na dovolenke, žiadali sme o odpovede zástupcu, respektíve pred-nostku. Do našej uzávierky sa však nevyjadrili.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Kam vyraziť