Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Polícia spochybnila mestské povolenia, vodičom hrozí pokutou

Súčasný stav je nevyhovujúci, prišlo sa na to po dlhých rokoch. Mesto začalo s dopravným inšpektorátom rokovať o zmene dopravného značenia.

Radlinského ulica. Autá, ktoré dostali od mesta povolenie na vjazd na pešiu zónu, na dopravnej značke nie sú uvedené. Polícia preto povolenie neuznáva.(Zdroj: (JK))

NITRA. Radnica vydáva už štrnásť rokov povolenia, ktoré umožňujú autám vjazd na pešiu zónu. Polícia ich minulý týždeň spochybnila. Vodičovi, ktorý sa takýmto povolením preukázal, policajná hliadka pohrozila pokutou. Nakoniec ho pustila len s napomenutím.

Podnikateľ, ktorý nás na problém upozornil, sa cítil ako v Kocúrkove. Na polícii mu povedali, že papier od mesta je bezcenný a ak ho opäť nachytajú na pešej zóne, majú právo mu dať pokutu. Na radnici mu zase tvrdili, aby prípadné pokuty neplatil.

Paradoxom je, že na tento „kompetenčný“ spor medzi políciou a radnicou môžu doplatiť občania.

Len zásobovanie

„Polícia nerešpektuje mestské všeobecno-záväzné nariadenie,“ komentoval situáciu mestský úradník, keď sme mu opísali problém.

„V zmysle zákona o cestnej premávke je povolený vjazd do pešej zóny len vozidlám, ktorým to umožňuje dopravná značka. Polícia teda má právo pokutovať vodičov, ktorí vojdú autom na pešiu zónu a nerešpektujú dopravné značenie,“ reagoval Andrej Sitkey z Okresného dopravného inšpektorátu v Nitre.

Značka na začiatku Radlinského ulice umožňuje vjazd na pešiu zónu len autám, ktoré robia zásobovanie, a to v čase od 5. do 8.30 hodiny. Na značke sú uvedené aj vozidlá s osobitným evidenčným číslom, no také už podľa zákona neexistujú.

Vozidlá, ktoré po Radlinského jazdia na mestskú výnimku, teda mimo zásobovania, na značke uvedené nie sú. „Keďže mestské povolenie nekorešponduje s dopravným značením, nie je pre políciu záväzné,“ povedal Sitkey.

Zmenia dopravné značenie

Riešením je zmena dopravného značenia, ktorú musí odobriť dopravná polícia. Mesto minulý týždeň iniciovalo rokovanie. Podľa kritikov tým dalo za pravdu polícii, ktorá tvrdí, že súčasný stav jej umožňuje pokutovať vodičov.

Je teda mestské povolenie bezcenné? „Povolenie je vydávané v zmysle všeobecne záväzného nariadenia o prevádzkovom poriadku pešej zóny v znení,“ reagoval Andrej Jančovič z radnice.

Momentálne je na vjazd na pešiu zónu vydaných 25 mestských povolení. „Počet vozidiel je regulovaný počtom parkovacích miest, ktoré sú na pešej zóne. Ani v budúcnosti počet povolení nebude vyšší,“ dodal Jančovič.

Radlinského ulica, po ktorej jazdia autá s mestským povolením.

Foto: (JK)

Biznis s pokutami?

Podnikateľ, ktorého chceli minulý týždeň pokutovať policajti, má prevádzku na pešej zóne za domom módy. Od biskupstva tu má prenajaté aj parkovacie miesto. Práve na základe toho dostal od mesta povolenie vojsť autom na pešiu zónu cez Radlinského ulicu.

„Ak sa tam teraz postaví policajná hliadka a všetkých bude pokutovať, bude mať perfektný biznis,“ poznamenal podnikateľ.

Dotknutí vodiči, ktorí majú povolenia na vjazd, ale veria, že takýto scenár nenastane. Spoliehajú sa najmä na avizované rokovanie mesta s políciou.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Pohár Antona Malatinského pre Nitru

Druhý ročník halového turnaja priniesol do Trnavy množstvo skvelých bývalých ligových futbalistov a na svoje si prišli aj diváci.

Krajský súd potvrdil, že mladých ľudí zrazil opitý Ľubomír. Obaja zomreli

Muž sa najskôr priznal, potom tvrdil, že šoféroval policajt a on ho len kryl. Súd vyhodnotil zmenu výpovede ako účelovú.

Zlatý bod a skazený sen

Vionisti v nedeľu večer vydreli remízu v hodine dvanástej.

Klokočina mala vyzerať podobne ako Chrenová I. Rozhodla politika

Smer rondokubizmus vznikol iba v Československu. V Nitre sú takými budovami škola na Cintorínskej ulici a obytné domy na Štúrovej ulici.

Blízke regióny

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

V meste môže vyrásť hala s ľadovou plochou. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Radnica prejavila záujem o projekt SZĽH, vďaka ktorému má na Slovensku vyrásť množstvo menších športových hál. Okrem ľadovej plochy by nová hala poskytla priestor aj pre ostatné športy.

Bratia v noci lúpežne prepadli a zbili muža v jeho dome

Trúfli si na muža, ktorý má takmer toľko rokov ako oni dvaja dohromady.

Nasadol do autobusu a odvtedy ho nikto nevidel

Pavol Smatana je vysoký asi 180 cm, zavalitej postavy.

Kamión s poruchou na T.G. Masaryka

Fotogaléria z miesta.

Všetky správy

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Mikuláš Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu. A rozhodol sa, že nebude mlčať. Protestuje.

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, slovenské Cargo v súťaži neuspelo

Štátny nákladný prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo o subdodávkach na slovenskom a českom úseku.

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

Desať miest s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom a priezračnou vodou, kde možno pozorovať podvodný svet do detailov.

Kam vyraziť