Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V SDKS hrali kabaret o tom, ako nám zomrela sranda

O láske, samote aj o tom, či je zem guľatá, bol kabaret Storočie humoru. Autori ho zakončili radou Smejte sa a množte sa.

Autormi kabaretu boli (zľava) Kamil Žiška a Jakub Nvota.(Zdroj: (ČE))

NITRA. Skvelú porciu zábavy okorenenú humorom a pesničkami ponúkol kabaret Storočie humoru. V stredu večer sa na vtipných scénkach a postrehoch zo života bavili návštevníci Literárnej kaviarne Parnas.
Popri pesničkách, ktoré spievali herci SDKS Lucia Korená, Katka Petrusová, Miloš Kusenda a Radovan Hudec, mali hlavné slovo autori textu i skladieb - režiséri a humoristi Jakub Nvota a Kamil žiška.

Bedeker o lakomosti

Humoristi si zobrali na paškál niektoré slovenské vlastnosti a neduhy, ktoré si „podali“ s ich typicky uštipačným humorom. Krajinu prirovnali k žene: Keď nerozumieš žene, objím ju, keď nerozumieš krajine, len nechaj tak! – poradili divákom.

Začítali sa v slovenskom bedekri a zistili, kde všade u nás žijú lakomí ľudia: „Na severe, na juhu, na východe, aj na západe. Ale je tu napísané, aj kde žijú štedrí ľudia: menovite Mária Lopušáková, toho času nesvojprávna, strýco Remenár, Leopoldov, 10 rokov nepodmienečne.“

Priam kanonádu smiechu vyvolala scénka v taxíku – svojrázny taxikár bol majstrom na všetko a na nič. Bol hlavným hrdinom obyčajného ľudského príbehu o láske a samote. Nemenej vtipné boli aj výstupy o tom, či je zem guľatá a o tom, ako nám zomrela sranda. V závere kabaretu humoristi divákov vyprevadili domov optimistickou radou „Smejte sa a množte sa.“

Krstili Parnas

Kabaretné predstavenie Storočie humoru nebolo ich prvým spoločným dielom. Spolužiaci z Trnavy s rovnakou krvnou skupinou začali spolu písať už od štúdií na gymnáziu. Prvý kabaret napísali v roku 1996. „Konkrétne toto predstavenie sme dali spolu dokopy tak asi pred pol hodinou,“ zažartoval si Jakub Nvota. „Ale nie, vzniklo už dávnejšie, v trochu inej forme a s iným obsadením. V tejto podobe s hercami a Kamilovými kolegami zo SDKS mal tento kabaret vlastne premiéru.“

Nvota a Žiška sú spoluautormi asi 15 kabaretných kusov, Žiška tvorí hudbu, texty píšu spoločne. Dodnes si z palety starších kabaretov vyberajú a robia zostavy podľa toho, čo chcú v ten-ktorý večer divákom povedať. V ich predstaveniach si už zahrali napríklad Ľuboš Kostelný, Ivana Kuxová aj kolegovia z Túlavého divadla. Ich kabarety boli aj verejnými nahrávkami v Slovenskom rozhlase.

„Vlastne aj Literárnu kaviareň Parnas sme s Kamilom pred časom otvárali našou Šou vo fraku, kedy sme sa stali krstnými otcami nového hracieho priestoru v SDKS. O to je mi dnes príjemnejšie tu znovu hrať,“ doplnil Nvota.

Pocit tvorivej slobody

Kamil Žiška prezradil, že spočiatku si humor „požičiavali“ od Suchého, Lasicu, Satinského aj Štepku, neskôr presedlali na autorské texty. „V dnešnom kabarete hovoríme o Slovákoch, Slovensku, o našej sympatickej malosti. Ide najmä o humor typu malých javiskových foriem, smeruje viac k poézii ako k politike. Rozmýšľame už nad ďalším kabaretom, máme aj témy, potrebujeme už niečo nové,“ povedal Žiška, ktorému dlhoročná spolupráca s Nvotom dáva pocit slobody a prirodzenej tvorivosti bez napätia.

V kabarete účinkovala herečka SDKS Katka Petrusová. Ako povedala, má veľmi rada spojenie hudby, humoru a divadla. „Je mi to určite bližšie ako muzikál. Teším sa, že som si to mohla vyskúšať,“ povedala Katka.

„Bol som trochu nervózny, lebo to bolo narýchlo, ale je to v pohode,“ povedal k svojmu vystúpeniu herec SDKS Miloš Kusenda, ktorý spieval aj hral na base. Kabaretnú polohu si spolu s kolegami vyskúšal v Parnase aj vlani, kde divákov bavili dialógmi Lasicu a Satinského.

Záber zo scény v taxíku - zľava Miloš Kusenda, Jakub Nvota a Katka Petrusová.

V kabarete spievala aj Lucia Korená a...

... Miloš Kusenda. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Kam vyraziť