Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Voda mala 2°C, sneh na breh nanosili spred štadióna

Do Nitry prišli Ľadové medvede z celého Slovenska. Vo Veľkej Hangócke ich plávalo 121, najviac - 32 – ich bolo z Nitry.

Na zraze v Nitre sa stretlo 121 plavcov.(Zdroj: (ČE))

Do Nitry prišli Ľadové medvede z celého Slovenska. Vo Veľkej Hangócke ich plávalo 121, najviac - 32 – ich bolo z Nitry.

NITRA. Po druhýkrát sa v nitrianskom parku konal celoslovenský zraz Slovenských ľadových medveďov (SĽM). Účasťou otužilcov aj diváckou kulisou prekonal vlaňajší veľmi úspešný prvý ročník. Kým vo februári 2011 si vo Veľkej Hangócke zaplávalo 95 ľudí, tento rok ich bolo až 121. Najstarším bol 72-ročný Juraj Keleši z Bratislavy, najmladším otužilcom bol 14-ročný Jakub Schovanec z Nitry.

Pódium aj bufet

Hoci v nedeľu 15. januára pofukoval rezký vetrík, slniečko svietilo a povzbudzovalo organizátorov v prípravách akcie. Na brehu sa stavalo pódium, vedľa neho chystali bufet s občerstvením. „Všetko vyzerá OK, len pred chvíľou nastal technický problém. Vypadla nám elektrina - ozvučenie aj bufet súčasne je veľká záťaž,“ povedal nám krátko pred začiatkom akcie organizátor Marek Pozdech z Nitry.

Davy divákov na brehu už boli trochu uzimené aj netrpezlivé, čakanie im pesničkami spríjemňovala nitrianska kapela Everlong. Moderátor Tomáš Dúcky na pódiu spovedal otužilcov, ktorí budú reprezentovať SR na šampionáte v zimnom plávaní v Lotyšsku. Pavol Dinka, jeden zo služobne starších ľadových medveďov, rozprával o význame takéhoto otužovania, vydal o ňom aj niekoľko kníh.

Výborná partia

Po pár minútach už diváci aplauzom vítali prichádzajúcich „medveďov“ z celého Slovenska. Z pódia ich pozdravili primátor Jozef Dvonč, predseda OZ SĽM Ján Vyhnálik a Marek Pozdech.

„Akciu sme zámerne presunuli z februára na január, pretože sme rátali, že bude sneh a jazero bude zamrznuté. Síce počasie vyzerá jarne a sneh sme pre atmosféru krvopotne nanosili spred zimného štadióna, ale voda má zhruba2°Ca verím, že si ju užijeme,“ povedal Marek.

„Vlani bolo na našom 1. zraze 95 plavcov, čo bol ohromný úspech, ale dnes pôjde do vody až 121 otužilcov. Prišli z klubov z Košíc, Bratislavy, Banskej Bystrice, Martina, Bánoviec nad Bebravou, Topoľčian, Prievidze, Senca, Partizánskeho, Trnavy, Hlohovca a ďalších miest. A, samozrejme, z Nitry. A som veľmi rád, že tu opäť nechýba veľká divácka podpora.“

„Keď som tak nazrel Marekovi do papierov, potešilo ma, že je tu dnes najviac plavcov z Nitry – 32, 25 je z klubu v Banskej Bystrici,“ pokračoval primátor Dvonč. „Vlani otužilci plávali medzi kryhami, dnes môžu v celom jazere. Obdivujem ich, som tu v tejto bunde už asi hodinu a je mi zima, do vody by som určite nešiel.“

Predseda OZ SĽM Ján Vyhnálik vyjadril radosť, že nezostalo len pri 1. ročníku nitrianskeho zrazu otužilcov. „Z plavcov sa stala výborná partia, ktorá je aktívna celý rok a darí sa jej získavať nových a nových členov, čo ma ako rodáka z Nitry veľmi teší,“ dodal Vyhnálik.

V plavkách našla rybku

Vzápätí plavci spustili hymnu ĽM a po zvolaní „nitrianskej vode trikrát zdar“ sa vyrojili do vody. Niektorí sa ešte pred vstupom do jazera vyšúchali snehom. Viac ako stovka otužilcov si blažene voľkala v ľadovej vode, niektorí vydržali pár minút, iní viac, rekord bol 22 minút. Plavci si už tradične z vody odniesli dobrý pocit, jedna medvedica dokonca nechcený suvenír – pri prezliekaní našla v plavkách malú rybku.

Vo vode sa mihali čiapky a úbory od výmyslu sveta. V priliehavom odeve morskej panny plávala Erika Mináriková. Medvedicou je už 11 rokov, cíti sa výborne a vraj vôbec nebýva chorá. „K otužilcom ma zlanáril operný spevák Martin Babjak, tak som to vyskúšala. Nahovorila som aj dcéry, tiež si to veľmi pochvaľovali. Teraz však majú bábätká, tak si urobili prestávku,“ povedala päťdesiatnička z Bratislavy.

Zhruba 5 rokov pláva aj náš novinársky kolega Ondrej Sivčák. Inšpirovala ho televízna relácia. „Bolievali ma veľmi kríže, tak som to vyskúšal. A bolesti prestali. To je hlavný dôvod, prečo sa takto otužujem,“ prezradil.

S bratislavským klubom prišiel do Nitry aj Peter z Novej Bane. Ľadovým medveďom je druhý rok. „Otužovanie mi dáva pozitívnu energiu a dobrý pocit po fyzickej i psychickej stránke,“ priznal 33-ročný plavec.

Dvaapolroka pláva aj 34-ročná Denisa. K plávaniu ju prehovorili kamaráti a odvtedy je členkou klubu v Banskej Bystrici. Ako povedala, je to veľmi dobrá vec, treba to vyskúšať.

Sľúbi im výlet za polárny kruh

O svoje dojmy sa podelil aj organizátor akcie Marek Pozdech. „Voda bola dnes brutálna,“ zasmial sa. „Ale nie, bola veľmi príjemná, krásne sme omrzli. Ani vietor sme necítili.“

Nitriansky plavec nám predstavil svoju kolegyňu Annu Kollárovú, ktorá sa ako jediná zástupkyňa ĽM z Nitry so skupinou 14 Slovákov zúčastní šampionátu v zimnom plávaní v Lotyšsku. „Plávam zatiaľ iba rok. Bol to môj celoživotný sen, ale skôr som nenašla sparingpartnerov. Preto som uvítala vznik nitrianskeho klubu, našla som si nových priateľov,“ uviedla sympatická päťdesiatnička. Plávanie jej zdravotne pomáha, nabíja ju energiou, prekonáva sama seba a zároveň uspokojuje aj istú dávku exhibicionizmu. „K otužovaniu sa snažím nahovoriť aj manžela, myslím, že sa mi to v krátkej dobe podarí. Dúfam, že sa pridajú aj deti. O dva roky budú MS vo Fínsku, tak im ako lákadlo sľúbim výlet za polárny kruh.“

Najmladší účastník zrazu Jakub Schovanec z Nitry začal s otužovaním studenou sprchou v 12 rokoch, na jeseň 2010 sa odvážil aj do riek a jazier. Vlani spolu s otcom Richardom nechýbal ani na 1. celoslovenskom zraze v Nitre. Vraj už nebýva toľko chorý ako predtým, po plávaní sa vždy cíti príjemne.

Tak ako vlani, aj teraz vyšiel z vody posledný Ladislav Molnár z Dunajskej Stredy, ktorý 8 rokov pláva za ĽM Bratislava. „Voda bola výborná, trochu vlažná,“ zažartoval si 58-ročný plavec. „Vydržal som 22 minút, to je taký môj štandard.“

Druhý zraz SĽ M v Nitre sa uskutočnil s podporou mesta, ZŠ Tulipánovej, MO Slovenského rybárskeho zväzu a viacerých súkromných firiem.

Najmladším plavcom na zraze bol 14-ročný Jakub Schovanec z Nitry (vľavo pri mikrofóne).

Plavcov v Nitre vítali (zľava) Richard Schovanec, Ján Vyhnálik, Marek Pozdech a Jozef Dvonč.

Po hymne sa plavci vyrojili do vody.

Erika Mináriková plávala v úbore morskej panny.

Peter a Denisa si otužilecké plávanie pochvaľujú.

Voda s teplotou 2°C plavcom ulahodila.

Anna Kollárová s manželom Dušanom. Ako jediná bude Nitru reprezentovať na šampionáte v zimnom plávaní v Lotyšsku.

Ladislav Molnár vyšiel z vody tradične ako posledný. Plával 22 minút.

Rybka ako suvenír v z plávania. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 7 833
  2. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 3 548
  3. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 1 163
  4. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 1 109
  5. Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní 519
  6. Ivan Veľký 395
  7. Vargová z Veselí do Šale 312
  8. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 295
  9. Vraky z nitrianskych ulíc odtiahnu do susedného okresu 253
  10. Fotogaléria: Neded - Šaľa 2:0 234

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú

Po mesačnej prestávke sa opäť stretli hokejisti HK Nitra a odštartovali prvý blok letnej prípravy.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Konateľ Byspravu vydržal vo funkcii iba 15 dní

Problémom sú vratky, spoločnosť by mala vyplatiť rekordnú sumu.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Prichytený priamo pri čine. Zlodej sa pokúsil ukradnúť úle v Palárikove

Zlodej sa pod rúškom tmy pokúsil ukradnúť úle za vyše tisíc eur. Zachytila ho však nastražená fotopasca.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Rušná Hospodárska má byť širšia,radnica plánuje pruhy pre autobusy

Koncom minulého roka si mesto Trnava nechalo spracovať novú overovaciu štúdiu preferenčných jazdných pásov na Hospodárskej ulici. Tie by mali zrýchliť autobusovú dopravu v rannej špičke .

Partizánčan sa mal svojej sestre a otcovi vyhrážať zabitím

Obvineniu z prečinu nebezpečného vyhrážania čelí 41-ročný muž z Partizánskeho.

Všetky správy

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik, Medzi obeťami sú aj deti.

Cígera odmietli aj Višňovský, Handzuš, Országh a Bača

To, že hráči z NHL neprišli na šampionát, berie reprezentačný tréner ako podraz.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Antikoncepcia postavená na dávnej rastline sa bude dať užiť pred alebo po styku. Prípadne sa bude nosiť ako náplasť.

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Kam vyraziť