Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Poslanci radikálne zvýšili daň za psa v byte

Nariadenia o daniach museli novelizovať okrem iného aj preto, že boli v slovenských korunách a mohol ich napadnúť prokurátor.

Panelákove psy vyjdú po novom oveľa viac. Poslanci zvýšili daň za psa skokovo zo 16,59 na 35 eur.

Nariadenia o daniach museli novelizovať okrem iného aj preto, že boli v slovenských korunách a mohol ich napadnúť prokurátor.

ZLATÉ MORAVCE. Mestskí poslanci upravili niektoré dane a poplatky na tento rok. Cifry však išli hore len minimálne.

Najväčším prekvapením bol ale skok v dani, ktorú zaplatia za psíkov obyvatelia panelákov. Kým doteraz platili 16,59 eur, po novom to bude až 35 eur za rok. Radnica pritom navrhovala túto sadzbu zvýšiť len na 20 eur, ale poslanci odsúhlasili skokové zvýšenie dane.

Za každého ďalšieho psa u toho istého daňovníka sa daň progresívne navýši o dvadsať percent, čo znamená, že za druhého psíka zaplatí obyvateľ paneláku daň až 42 eur.

Poplatok za psa chovaného v rodinných domoch sa zvýšil z 4,97 na 6 eur. Za psa chovaného v priestore, ktorý vlastní právnická osoba alebo podnikateľ, je sadzba dane 25 eur na rok. Paradoxné je, že podnikatelia zaplatia za psov menej ako ľudia v bytoch.

Menili sa aj poplatky za komunálne odpady. Fyzická osoba zaplatí 16 eur ročne. Novinkou je, že občania, ktorí dosiahnú vek 70 rokov a majú nárok na zľavu, si už nemusia do 31. januára podávať na mestskom úrade žiadosť na úľavu z dane za komunálny odpad. „Dosiahnutím veku 70 rokov dostávajú automaticky zľavu. Keď nadobudnú zľavu počas roka, automaticky sa im vypočíta alikvotná čiastka,“ povedala Eva Struhárová, vedúca ekonomického oddelenia na mestskom úrade.

Daň za ubytovanie na osobu a noc je po novom 0,35 eur, za predajné automaty zaplatia ročne daň 50 eur za kus, za nevýherné mechanické automaty 150 eur a za nevýherné elektronické automaty 185 eur.

Dane z nehnuteľností išli hore len minimálne a v porovnaní s inými mestami stále patria k najnižším. „V porovnateľných mestách išli dane hore rapídnejšie. Patríme medzi mestá s najnižšími daňami z nehnuteľností,“ hovorí Eva Struhárová.

Dôvod, prečo mestské zastupiteľstvo muselo meniť nariadenia o daniach bol okrem iného ten, že tieto nariadenia boli naposledy novelizované v roku 2005. Cifry v nich boli ešte v slovenských korunách, čo by mohol napadnúť prokurátor. „Zvýšenie o päť percent nerobí ani tú šesťročnú infláciu, čo je 28 %,“ povedala šéfka ekonomického oddelenia.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť