Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
ZASTAVIŤ SA MÁ VÝSKUM UNIKÁTNEHO SLOVANSKÉHO HRADISKA V BOJNEJ V OKRESE TOPOĽČANY, AKO AJ VÝSKUM A KONZERVÁCIA JEDINEČNEJ HROBKY GERMÁNSKEHO VEĽMOŽA Z POPRADU.

Archeológovia zastavia všetky veľké výskumy, nedostali dotáciu

Ak sa nepodarí získať iné finančné zdroje, neuskutoční sa ani opätovné odkrytie veľkomoravského kostola v priestoroch bývalých kasární pod Zoborom v Nitre.

Ak sa nepodarí získať iné finančné zdroje, neuskutoční sa ani opätovné odkrytie veľkomoravského kostola v priestoroch bývalých kasární pod Zoborom v Nitre.

NITRA. Významné archeologické výskumy na Slovensku sú ohrozené. Archeologický ústav v Nitre ich bude musieť zastaviť, pretože na rok 2012 nedostal žiadnu dotáciu na systematické výskumy. Dôvodom sú úsporné opatrenia v Slovenskej akadémii vied.

„Znamená to nielen zastavenie unikátnych výskumov hradiska v Bojnej, ale aj stop výskumným a konzervátorským prácam na jedinečnej hrobke vandalského veľmoža, preskúmanej v Poprade - Matejovciach,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.

Hrobku konzervujú odborníci v špičkových laboratóriách v Nemecku, Slovensko na to nemá patričné vybavenie. Okrem toho sa zastavia aj ďalšie významné terénne výskumy - na Nitrianskom hrade, výskum žiarového pohrebiska z doby bronzovej v Cinobani, pohrebiska zo staršej doby bronzovej v Nižnej Myšli a ďalšie.

Pozostatky kostola sa mali stať súčasťou zamýšľaného archeoskanzenu. V maximálnej miere sa zredukujú aj výstavné projekty, ohrozená je napríklad výstava k počiatkom kresťanstva v Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade.

„Ako nás učia skúsenosti, zastavenie výskumov je jednoduchý proces, ale ich znovuobnovenie niekedy v budúcnosti bude finančne a časovo veľmi náročné. Aj takáto môže byť podpora vedy a „záujem“ zodpovedných o poznanie našej dávnej minulosti,“ skonštatoval Ruttkay.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť