Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Pätnásťročný holubár je tretí raz majstrom republiky

Po ceste z diaľav domov sa stráca čoraz viac poštových holubov. Môžu za to aj premnožení dravci.

Samuel Súlovský. Trojnásobný majster republiky.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Po ceste z diaľav domov sa stráca čoraz viac poštových holubov. Môžu za to aj premnožení dravci.

NITRA. Má pätnásť, no už teraz sa môže pýšiť titulom majstra Slovenska v chove poštových holubov. Samuel Súlovský z Oblastného združenia chovateľov poštových holubov Topoľčany získal na celoslovenskej výstave v Nitre titul po tretí raz v rade.

Trojnásobný majster republiky nemá podľa zákulisných informácií vo svojej kategórii chovateľov do osemnásť rokov konkurenciu.

Má pätnásť, no už teraz sa môže pýšiť titulom majstra Slovenska v chove poštových holubov.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Holubári

Samuel pochádza z rodiny holubárov. Chovu týchto zaujímavých zvierat sa venujú obaja jeho rodičia a holuby choval aj jeho dedko – i keď tie boli skôr na mäso ako závodné.

Rodina Súlovských prispôsobila holubom celý svoj život. Venujú im čas aj peniaze. Krmivo, lieky, vitamíny a ďalšie potrebné látky sú čoraz drahšie, a tak vášeň pre operencov ide poriadne do vrecka.

Chov tristo holubov je však náročný aj časovo. „Na dovolenky chodíme len keď zoženiem niekoho, komu dôverujem, že sa vie o holuby dobre postarať,“ hovorí Samuelov otec Anton.

Mama slovenského majstra Stanislava má na starosti ranný tréning. Keďže pracuje doma, po manželovom odchode do práce a synovom odchode do školy sú holuby na jej pleciach. Obrazne.

Samuel pochádza z rodiny holubárov.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Búrky a dravci ničia holuby

Tvrdý tréningový režim nedovoľuje rodine, aby vo svojom úsilí poľavila. Nie vtedy, ak chce mať v holubníkoch šampiónov.

Pri samotných pretekoch však treba mať okrem vytrénovaných krásavcov aj kus šťastia. Je úplne prirodzeným pravidlom, že nie všetky operence do holubníka aj doletia.

Môže sa stať, že skupina holubov sa pridá k inému kŕdľu a zablúdi. Problémy zvykne robiť aj počasie, holuby v búrkach strácajú orientáciu.

A na Slovensku je aj ďalší problém – premnožení dravci. „Každý rok je to horšie a horšie. Je zakázaný odstrel dravcov a doplácajú na to hlavne tie najlepšie a rýchle holuby, ktoré idú na čele pelotónu,“ hovorí Anton Súlovský. Odhaduje, že ročne nedoletí domov zhruba pätina holubov.

Mladí sú rýchli, starí vytrvalí

A ako taká súťaž poštových holubov vyzerá? Holubov organizátori prepravia na štart do miest, z ktorých sa má letieť.

„Sú rôzne preteky, začína sa pri 150 kilometroch vzdušnou čiarou od domova a končí sa pri 770 kilometroch,“ hovorí Samuel.

Na štart sa zvyčajne holuby vypúšťajú skoro ráno. Tento rok prekonávali Samuelove holuby najväčšiu vzdialenosť z nemeckého mesta Montabaur – na Slovensko je to vzdušnou čiarou zhruba osemsto kilometrov. Tí najlepší sú doma pred zotmením.

„Na takéto vzdialenosti je lepšie nasadiť staršie holuby. Mladší sú rýchli, ale na takéto trate nestačia. Ideálne sú štvor či päťročné holuby, tie majú vytrvalosť,“ hovorí mladý chovateľ. A nielen to. Majú aj lepší zmysel pre orientáciu či schopnosť nájsť si na poliach potravu a vodu.

Cudzie vtáky

Ako trafia poštové holuby z takej diaľky domov, nie je dodnes celkom vyjasnené.

„Odkiaľ vyletí holub ako mláďa, tam je jeho domov a tam sa vracia. Čím sa orientuje, to ešte ani vedci nezistili,“ povedal Anton Súlovský.

Občas sa stane aj to, že do holubníkov priletia cudzie vtáky. Ani to ale v dnešnej dobe nie je problém. Podľa označenia sa dá na internete zistiť, komu zablúdený vták patrí.

Holub je doma, keď ho zaregistruje špeciálna čítačka vo vletovníku. Niektorí holubári dodnes používajú staršiu verziu – holuba po prílete musia chytiť, stiahnuť mu z nohy špeciálnu gumičku a tú vložiť do elektronických hodín, z ktorých vyjde páska s presne zaznamenaným časom letu.

Víťazom sa ale Samuel nestal len s jedným holubom. Na rátanie bodov sú presne stanovené pravidlá, ktoré hodnotia najrýchlejších operencov. Podľa presných kľúčov sa časy zaznamenajú a vyhodnotia.

Holub za 170-tisíc eur

Najlepšie poštové holuby z celého Slovenska predstavila celoštátna výstava, ktorá bola na nitrianskom výstavisku Agrokomplex. Predchádzali jej výstavy 35 oblastných združení a do Nitry postúpili len tí najlepší jedinci z každého združenia.

Oblastné združenia Slovenského zväzu chovateľov poštových holubov prihlásili na výstavu vyše 700 operencov, ktoré sa uchádzali o ocenenia v rôznych kategóriách.

„Každé združenie reprezentuje osemnásť najlepších holubov v desiatich olympijských kategóriách, svoje najlepšie kusy vystavia majstri Slovenska a víťazi národných a regionálnych súťaží. Vystavujeme tu teda to najlepšie z najlepšieho, čo na Slovensku máme,“ povedal Daniel Krajčík, člen Prezídia Slovenského zväzu chovateľov poštových holubov.

Súťaže prebiehali v rôznych kategóriách. Najlepšie tri holuby z každej kategórie budú Slovensko koncom januára reprezentovať na Európskej výstave v Budapešti.

Chovatelia presne vedia zaradiť holubov do jednotlivých kategórií. Sú napríklad jedinci, ktorí zvládnu lietať dlhé vzdialenosti. „Dlhé trate lietajú dvojročné či staršie holuby, lebo mladé takú záťaž organizmu nezvládnu. Sú aj špeciálne línie, ktoré sú roky selektované na tento typ trate, pretože nie každý holub je určený na dlhé trate,“ hovorí Krajčík.

Základom na to, aby sa z chovateľa stal šampión je mať špičkové holuby. To samo však podľa odborníkov nestačí. „Treba vedieť holubov správne pripraviť a vedieť s nimi pracovať. Je to celá veda, ktorá zahŕňa aj také veci, ako je správna výživa a podávanie správnych podporných látok. Dobrý chovateľ musí byť dobrým trénerom, výživárom i meteorológom. Musíme im dávať to najlepšie, pretože od nich očakávame výrazne viac ako v minulosti,“ zdôraznil Daniel Krajčík. Cena špičkového poštového holuba potom môže vystúpiť aj na niekoľko tisíc eur. Pred dvoma rokmi istý nemecký chovateľ predal svojho najlepšieho poštového holuba za neuveriteľných 170-tisíc eur.

Tomáš Holúbek

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

MFsK po základnej časti bez víťazstva

Zverenci Antona Suchana po minuloročnom treťom mieste musia bojovať o zotrvania v extralige v baráži.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Aký je program na umelej tráve v Topoľčanoch?

Pozrite si program zápasov na najbližší víkend.

Čilejkárske dediny pôjdu cez rozhlas do celého Slovenska

Tradície, miestne zvyky a folklór z nášho regiónu priblíži Rybníčanka v sobotňajšej relácii.

Všetky správy

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Chodník na námestí sa prepadol do päťmetrovej hĺbky

Pokojná prechádzka po Námestí slobody sa pre staršiu pani mohla skončiť tragicky. Takmer sa zrútila do stovky rokov starej pivnice.

Civilizáciu Aztékov zničila európska zbraň, nevedeli proti nej bojovať

Za kolapsom rozvinutej juhoamerickej civilizácie môže byť aj pandémia paratýfusu.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Kam vyraziť