Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku
CESTA V ČASTI KAMENICA JE UŽ POL ROKA NEPREJAZDNÁ, ZAKÁZANÁ JE TU AJ VÝSTAVBA

Zosuv pokračuje,hľadajú dodávateľa sanačných prác

Mimoriadnu situáciu vlani riešil Štátny geologický ústav Dionýza Štúra a na pomoc prišli aj desiatky vojakov. Rodina Nagyovcov, ktorá býva v najohrozenejšom dvojdome, je presvedčená, že terajší stav si nikto nevšíma.

Mimoriadnu situáciu vlani riešil Štátny geologický ústav Dionýza Štúra a na pomoc prišli aj desiatky vojakov. Rodina Nagyovcov, ktorá býva v najohrozenejšom dvojdome, je presvedčená, že terajší stav si nikto nevšíma.

GALANTA/VINOHRADY NAD VÁHOM. Zosuv svahu vo Vinohradoch nad Váhom v okrese Galanta napriek všetkým opatreniam z leta minulého roku pokračuje. Mimoriadnu situáciu vlani riešil Štátny geologický ústav Dionýza Štúra a na pomoc prišli aj desiatky vojakov. Rodina Nagyovcov, ktorá býva v najohrozenejšom dvojdome, je presvedčená, že terajší stav si nikto nevšíma.

Starostka Eva Hanusová v závere minulého roku odvolala mimoriadnu situáciu v obci, ktorá bola vyhlásená približne pol roka. Po vykonaní záchranných prác na zníženie rizika zosuvov pôdy už na území obce podľa nej nehrozí priame nebezpečenstvo ohrozenia života, zdravia a veľkých škôd na majetku. Helena Nagyová nesúhlasí.

"Svah sa zosúva naďalej, praskliny sa napriek suchému obdobiu zväčšujú,“ skonštatovala. Úrady sa podľa nej zatiaľ málo zaoberajú skutočnou príčinou zosuvu, ktorou je podľa jej názoru vypúšťanie odpadových vôd z vyššie umiestnených domov do trativodov. "Tí ľudia si neuvedomujú, že keď spadne dolu náš dom, postupne tak skončia aj ich domy,“ dodáva.

Špecializovaná firma v lete najbližšie okolie dvojdomu zastabilizovala, no zemina sa v okolí jeho ukotvenia naďalej prepadáva. Helena Nagyová sa netají tým, že má obavy o osud domu a svoju budúcnosť. Navyše poisťovňa, v ktorej bol dom poistený, od zmluvy odstúpila. Neprejazdnou je už pol roka aj cesta v časti Kamenica, obec tu z pozície stavebného úradu vyhlásila aj stavebnú uzáveru.

Starostka Hanusová podľa jej slov na Kamenicu nezabudla. Začiatkom tohto roku obec vyhlásila verejné obstarávanie na sanáciu havarijného zosuvu. Práce majú odstrániť alebo obmedziť následky havarijného zosuvu a zabezpečiť dlhodobú stabilizáciu územia. Záujemcovia majú svoje ponuky doručiť do 31. januára, víťaz by mal s prácami začať čo najskôr.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

V nemocnici stavajú nadzemný tunel, spojí dva pavilóny

Prepojenie bude dlhé 61 metrov. Železná konštrukcia bude presklená.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Fotogaléria: Sereď - Šaľa 7:1

Susedské derby prinieslo jasné víťazstvo druholigistu. Martin Mečiar dvoma gólmi oslávil narodenie prvorodenej dcérky Tamarky.

Blízke regióny

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Jediným Slovákom bol hrajúci tréner

Topoľčianski futbalisti na domáci prípravný zápas nastúpili v základe až s desiatimi legionármi.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

RETRO FOTOGALÉRIA: Najväčší rozmach Levíc priniesli predrevolučné roky

Na satelitných snímkach z vesmíru vidieť, ako sa rozrastalo a zahusťovalo sídlo okresu od roku 1984. Zmeny sa dochovali aj na dobových fotografiách.

Všetky správy

Stíhačka F-35 preukázala na cvičení Red Flag svoju nadradenosť

Lietadlo je primárne stíhací bombardér. Jeho hlavným poslaním je vykonávať hĺbkové nálety.

Amerika, neustupuj Rusku

Ak Washington v najbližších mesiacoch uzavrie nejakú tichú dohodu s Ruskom namiesto toho, aby sa postavil jeho agresívnej politike, tak tým urobí rovnakú krátkozrakú chybu ako európski lídri v Mníchove.

Vitajte v Papalášovciach, v meste, kde sa komunisti schovávali pred ľudom

Pre normálnych občanov Východného Nemecka boli však apartmány vyvolených nedosiahnuteľným luxusom.

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Drastický šport. Päť dôvodov, prečo Slovenky nezískali medailu

Veronika Velez-Zuzulová aj Petra Vlhová jazdia v posledných dvoch rokoch výborne. Čakalo sa, že minimálne jedna z nich v slalome na MS získa medailu. Prečo sa tak nestalo?

Kam vyraziť