Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Centrum Nitry rozkopala firma bez povolenia

Za bezprecedentný prípad vyrubila radnica exemplárnu pokutu 33-tisíc eur. Mestské služby podali na podnikateľa trestné oznámenie.

Rozkopávka na Mostnej ulici je posledná.(Zdroj: (JK))

NITRA. Prvé nepovolené rozkopávky sa objavili na uliciach Ďurkova a Mostná ešte v októbri. Dala ich urobiť firma Pevamont plus, ktorá dostala od banky zákazku na uloženie optických káblov do zeme.

„Podnikateľ konal napriek tomu, že nemal od mesta rozhodnutie na zvláštne užívanie komunikácií,“ povedali nám na radnici. Konateľa firmy vyzvali, aby práce prerušil. Zároveň dostal prvú pokutu za porušenie cestného zákona vo výške 900 eur.

„Napriek výzve ale práce pokračovali. Rozkopávky pribudli na uliciach Palárikova, Kmeťkova, Kúpeľná, Radlinského, Fraňa Mojtu a Sládkovičova,“ povedal nám Ján Kováčik, referent pre rozkopávky na Mestských službách.

S prvou pokutou počítal

Podnikateľ nepopiera, že na rozkopávky nemal od mesta povolenie. Argumentuje, že mu na jeho získanie chýbala jediná vec: schválené dopravné značenie od polície.

„Predložil som projektovú dokumentáciu, oslovil som správcov sietí. Trasu som si trikrát prešiel s pracovníkom Mestských služieb,“ bráni sa.

S prvou sankciou od mesta počítal. „Začal som bez povolenia, preto som v októbri uznal pokutu. Ale tiež som ich upozornil, že musím pokračovať. Myslel som si, že povolenie získam v priebehu prác.“ Druhú sankciu vo výške 33-tisíc eur označil podnikateľ za likvidačnú.

Podľa riaditeľa Mestských služieb Jozefa Chrenka sa ešte nikdy nestalo, aby niekto rozkopal chodníky a cesty v centre mesta bez povolenia. Ide vraj o bezprecedentný prípad. Povedal nám, že podnikateľa zastavila až štátna polícia.

Trestné oznámenie

Mestské služby podali ešte v decembri na podnikateľa trestné oznámenie. Píšu v ňom, že rozkopávkové práce boli urobené nielen v rozpore so zákonom, ale aj nedôsledne a nešetrne, „bez náležitého značenia výkonu prác, so značným obmedzením prechodu chodcov ako aj samotnej cestnej premávky“.

Riaditeľ Chrenko je ochotný stiahnuť trestné oznámenie pod jedinou podmienkou: „Ak dá podnikateľ do pôvodného stavu všetky komunikácie, ktoré boli pri rozkopávkach poškodené.“ Chrenko kritizuje najmä nekvalitné spätné položenie zámkovej dlažby, ako aj narušenie a poškodenie povrchu vozovky a chodníkov.

Trestným oznámením sa už zaoberá polícia. „Vec prešetrujeme ako podozrenie z prečinu poškodzovania cudzej veci,“ povedala policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.

Firma rozkopala aj zámkovú dlažbu na chodníkoch.

Foto: Ján Kováčik

Mestským službám preplatí náklady

Podnikateľ sľúbil, že dá chodníky do pôvodného stavu. Cesty predbežne upravili na svoje náklady Mestské služby.

„Po položení káblov boli rozkopané úseky na cestách len zasypané kameňom. Aby sme zabezpečili bezpečnosť cestnej premávky, úseky sme na vlastné náklady vyasfaltovali. Ide o provizórium, vzhľadom na nízke teploty sme použili liaty asfalt. Na jar ho musí nahradiť asfaltobetón,“ povedal Ján Kováčik.

Podnikateľ sa zaviazal, že vzniknuté náklady Mestským službám preplatí. Tvrdí pritom, že cesty chcel dať sám do poriadku 30. decembra, no Mestské služby ho o niekoľko dní predbehli.

Rozkopaný zostáva chodník na Mostnej ulici. Dôvodom je vraj fakt, že sa ešte objednávateľ zákazky nedohodol o napojení kábov.

Rozkopané cesty zasypal podnikateľ kameňom. Mestské služby ich na vlastné náklady zaliali betónom.

Foto: Ján Kováčik

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zlatého medveďa získal film, v ktorom zažiarila herečka z Veľkého Cetína

Príbeh lásky v ocenenom filme sa odohráva v dosť naturalistickom prostredí - na bitúnku.

Smútok v Alekšinciach, zomrel Ján Štajer st.

Ján Štajer odišiel vo veku 62 rokov. Potichu, nečakane, bez slovka rozlúčky s najbližšími. Smrť nemá spôsoby.

Futbalisti v príprave

Tímy z druhej a tretej ligy mali generálky. Pozrite si sumár futbalových výsledkov za minulý týždeň.

Pomôcť Nitre aj sebe

Nitriansky stred poľa vystužil Christián Steinhübel, jesenný špílmacher Serede s trnavskou minulosťou.

Ako v Hornej Dolnej: Ženy v Kostoľanoch cvičia pod oltárom

Obec nemôže naplno využívať vlastný kultúrny dom už sedem rokov. Sú v ňom omše.

Blízke regióny

Miesta na ktorých sa zastavil čas. Pozrite sa, ako to vyzerá v chátrajúcich pamiatkach nášho regiónu

Skupina nadšencov sa rozhodla zmapovať a spopularizovať priemyselné dedičstvo na Slovensku, ale aj iné spustnuté objekty, ktoré sú zaujímavé. V spolupráci s webom ciernediery.sk vám priblížime miesta z nášho regiónu, na ktorých sa už dávno zastavil čas...

Objasňujú smrť 32-ročného Levičana

Telo muža našli dnes nadránom pod oknami paneláka v Bratislave.

V automobilke PSA zažehnali ďalší spor. V hre sú opäť mzdy

Kolektívne vyjednávanie medzi vedením automobilky a odbormi prebiehalo už od septembra. V novembri ho však pozastavili. Obe strany nezhody doteraz nemedializovali.

Vodiči, pozor na zmenu dopravy

Počas výstavby novej kruhovej križovatky budú platiť obmedzenia.

ŠK Podlužany sa pripravujú na jarnú stíhaciu jazdu

Futbalisti ŠK Podlužany okupujú po jesennej časti Oblastných majstrovstiev druhé miesto a na jar by chceli potrápiť prvé Šahy.

Všetky správy

Boli hlavami chobotnice. Dnes podnikajú, poľujú a stavajú

Bývalí členovia vedenia štátnej poisťovne jej majú vrátiť 15-tisíc eur. Pretože to doteraz neurobili, dala ich na súd.

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Betónové mantinely, ktoré najmä pri personálnych nomináciách dal podľa odborníkov Smer Druckerovi, najlepšie vidno pri riaditeľoch nemocníc.

Kto je kto v zdravotníckej pyramíde vplyvu a prečo

Najsilnejším mužom zdravotníctva je premiér Robert Fico (Smer). Svoju silu naposledy ukázal pri úsporných opatreniach štátnej poisťovne.

Česká NOVA odchádza zo Slovenska a vyhráža sa žalobami

České stanice Novy by mali na Slovensku skončiť, Prima ešte rokuje.

Prípad Gáborík. Taký luxus si môže dovoliť málokto

Slovenský hokejista prežíva v Los Angeles jednu z bodovo najslabších sezón v kariére.

Kam vyraziť