Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Namiesto tanečníčky je Lucia bábkoherečkou

Napriek tomu, že bábkarina nebola jej snom, je Lucia Korená nanajvýš spokojná. Nedá dopustiť na skvelý kolektív Starého divadla, v ktorom sa našla profesionálne aj ľudsky.

S Andrejom Šoltésom v predstavení Absolvent.(Zdroj: (ČE))

Napriek tomu, že bábkarina nebola jej snom, je Lucia Korená nanajvýš spokojná. Nedá dopustiť na skvelý kolektív Starého divadla, v ktorom sa našla profesionálne aj ľudsky.

NITRA. V Starom divadle pôsobí herečka Lucia Korená už šiestu sezónu. Rodáčka z Čadce žila do 13 rokov v Olešnej, strednú školu absolvovala v Bratislave. Na VŠMU skončila odbor herectvo v bábkarskej tvorbe. Ako divadelníčka je v širokej rodine úplne ojedinelá, aj keď vraj „tatko je neskutočný herec“, takže gény zrejme zdedila po ňom.

V nitrianskom divadle vytvorila desiatky výrazných postáv, hrá v takmer všetkých repertoárových predstaveniach. Najnovšie ju môžete vidieť ako bystrú Irenu v inscenácii Sherlock Holmes, prípad londýnskeho sociopata.

Chcela študovať tanec

Lucia sa umeniu venovala už odmala. Veľa spievala, recitovala, a tancovala. Keď rozmýšľala o strednej škole, chcela študovať najmä tanec. „No v tom roku, keď som končila ZŠ, otvárali na konzervatóriu len balet, a z toho som bola nešťastná. Ja som sa venovala spoločenským tancom a ľudovkám. Išla som preto na súkromné umelecké gymnázium v Bratislave so zameraním na muzikál,“ prezrádza Lucia začiatky svojej umeleckej kariéry. To, že sa nakoniec nestala tanečníčkou, ale bábkoherečkou,

bola náhoda. Dala si prihlášky na rôzne umelecké vysoké školy. „Bábkarina nebol celkom môj splnený sen, ale tak to vyšlo a nakoniec som zistila, že je to tak veľmi dobre. Na začiatku som mala ambície stať sa činohernou herečkou, ale nevzali ma. Ešte o rok som pokúšala osud, ale stretla som sa s názorom, že čo vymýšľam, veď som na bábkarine,“ vraví 27-ročná Lucia. „Tak som zostala. Keď sa obzriem dozadu, som napokon rada, že to tak dopadlo. Myslím si, že bábkoherci sú – bez urážky činohercov – mnohostrannejší, tvarovateľnejší a skromnejší. A v podstate si v tomto povolaní užijem aj činohru.“

Zahrala sa na Flašíkovú-Beňovú

Do SDKS v Nitre sa Lucia dostala spolu so svojím súčasným priateľom Andrejom Šoltésom, ktorý v nitrianskom divadle hosťuje v predstaveniach Absolvent a Poondiate Vianoce. Jej prvou postavou bola mladá čarodejnica v hre Havran z kameňa, ktorú preobsadila za Agátu Solčiansku, čo bola pre ňu obrovská výzva, lebo Agáta je jej herecký idol.

„Moja prvá vlastná úloha bola poslankyňa v satirickej hre Kocúrkovo, ktorú SDKS zdramatizovalo na motívy knihy Ondřeja Sekoru,“ pokračuje Lucia. „Pre stvárnenie sme si vyberali vzory z vtedy aktuálnej politickej scény. Mala som blonďavú parochňu a tuším som sa nechala inšpirovať Monikou Flašíkovou-Beňovou. Mojou „kolegyňou“ bol za ženu prezlečený Roman Valkovič, ktorý našiel svoj vzor v Oľge Keltošovej. Bolo to nesmierne vtipné predstavenie, veľmi rada som v ňom hrala. Bola som sama baba medzi všetkými chlapmi zo súboru.“

Lucia Korená má na konte krásne postavy – komediálne i vážnejšie. Spolu s kolegami sa dosť zapotili pri naštudovaní Jánošíka, kde stvárnila Aničku aj krčmárku. „Ťažké bolo nájsť najmä rovnováhu medzi humornou polohou a istou vážnosťou témy. Dala mi zabrať najmä postava krčmárky. Som však typ, ktorý príliš úlohy neanalyzuje. Nechám sa prirodzene viesť režisérom aj mojím hereckým inštinktom. Zatiaľ sa mi to vždy osvedčilo.“

Cena za Palculienku

Obľúbenou Luciinou rolou je Palculienka. Nedávno za ňu dostala cenu na 44. ročníku medzinárodného festivalu bábkovej tvorby PIF v Záhrebe. Samotná inscenácia si odniesla dve ďalšie ceny a navyše hlavnú cenu Grand prix.

„Je to krásne predstavenie. Všetci herci sme ako vodiči bábok potlačení do úzadia, podstatné sú bábky. Postavy v hre takmer mlčia, prehovárajú najmä svojím telom. Toku emócií pomáha sugestívna hudba, pohyby, citoslovcia a rôzne zvuky,“ vraví herečka.

„Na úspechu inscenácie má zásluhu aj samotná bábka Palculienky. Je technologicky tak neobyčajne dobre vyrobená, že už pri minimálnych pohyboch pôsobí veľmi realisticky. Stačí do nej ťuknúť a ona sa úplne uveriteľne rozhýbe, akoby bola živá. Autorkou bábky je Martina Fintorová, ale veľkou mierou sa na jej výrobe podieľal aj režisér hry Ivan Martinka.“

Okrem umeleckého dojmu a technickej dokonalosti porotcovia ocenili aj posolstvo, ktoré hra nesie. „Jedna porotkyňa nás podporila, aby sme sa aj naďalej nebáli robiť takéto pozitívne predstavenia plné lásky a dobra, že to nie je prežitok.“

Spieva v kabaretoch, cvičí jogu

Lucia je ako bábkoherečka spokojná. Napriek tomu, že býva v Bratislave, tamojšie bábkové divadlo ju neláka. V nitrianskom SDKS sa profesionálne aj ľudsky našla. „Som tu veľmi rada, bez zveličovania poviem, že SDKS je najlepšie bábkové divadlo na Slovensku. Sme tu výborná partia a je tu skvelé vedenie,“ pochvaľuje si herečka.

Lucia sa profesionálne venuje aj spevu, napríklad v kabaretoch Jakuba Nvotu a Kamila Žišku. Okrem spevu stíha aj jogu, plávanie a, samozrejme, svojho priateľa a divadelného kolegu Andreja Šoltésa. V Prahe prerušil štúdium réžie, je zatiaľ na voľnej nohe a v SDKS hosťuje. „Svadbu zatiaľ neplánujeme, ale keby sa „čosi“ pritrafilo, nebránili by sme sa,“ zasmiala sa sympatická herečka.

Lucia Korená s priateľom - hercom Andrejom Šoltésom.

Lucia a Radovan Hudec v hre Sherlock Holmes, príbeh londýnskeho sociopata. FOTKY: (ČE)

Za Palculienku získala Lucia cenu na festivale v Záhrebe.

S Katkou Petrusovou (vľavo) v predstavení Cesta do krajiny Tuwim.

Lucia (s bradou) v pouličnom horore Žena, Pánboh, Čertisko a sedem zakliatych.

Lucia (v parochni v strede) v komédii Kocúrkovo. FOTKY: ARCHÍV SDKS

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Kutálek: Vydreté, ale vzácne víťazstvo

Všetky štyri góly Nitranov proti Trenčínu mali skalický podpis.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Kapitána Nitry si zvolia hráči, jediným otáznikom Lupčo

Kabínu futbalistov Nitry čakajú voľby, o kapitánovi rozhodnú hráči.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť