Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Novými témami dielní budú fotografia a drevorezba

Tento rok budú tvorivé dielne zamerané na blížiace sa výročie príchodu vierozvestcov na naše územie. Deti sa budú viac venovať sakrálnej architektúre, hlaholike, soche a maľbe.

Elena Tarábková, pedagogička galérie, v pozadí maľby na hodvábe.(Zdroj: (ČE))

Tento rok budú tvorivé dielne zamerané na blížiace sa výročie príchodu vierozvestcov na naše územie. Deti sa budú viac venovať sakrálnej architektúre, hlaholike, soche a maľbe.

NITRA. Do konca januára si v Nitrianskej galérii (NG) môžete pozrieť výber najlepších prác žiakov a detí z nášho regiónu.Počas vlaňajška sa zúčastnili vzdelávacích programov, animácií a výtvarných tvorivých dielní k aktuálnym výstavám v NG.

Tvorili aj integrovaní žiaci

Pod názvom Obrázky z ateliéru 2011 prezentujú v galérii takmer 70 originálnych prác mladých autorov z materských, základných, stredných škôl a ZUŠ. „Diela vznikali počas Týždňa Nitrianskej galérie, kedy sme pripravili napríklad dielne Maľované na hodváb, Maľované na sklo a Vysekané do ytongu. Väčšina vystavených prác pochádza práve z týchto dielní,“ vysvetľuje Elena Tarábková, pedagogička NG. „Sú tu aj výtvory, ktoré vznikli počas podujatí Čas umenia 2011, Prázdninové maľovanie i z dielní k výstavám Lovu dar! a Zviera.“

Vzdelávacích programov, animácií a výtvarných dielní sa zúčastnili deti z Nitry a okolia - žiaci zo ZŠ kráľa Svätopluka a ZŠ sv. Svorada a Benedikta z Nitry, ZŠ Výčapy-Opatovce (integrovaní žiaci s mentálnym postihom), ZŠ Nitrianske Hrnčiarovce, deti zo ZŠ a MŠ pri Fakultnej nemocnici v Nitre a SOŠ na Levickej v Nitre. V galérii tvorili aj žiaci zo ZUŠ Šurany a ZUŠ Bošany.

Objavovali

Väčšina prác je kolektívnych, pracovali na nich skupinky 4-8 detí. Zastúpené sú tu rôzne techniky – kresba uhlom, fixkou, striekanie sprejmi, dierkovanie papiera, tlač z plochy spojená s kolorovaním, maľba na hodváb, na sklo, práce z keramickej hliny a stavebného materiálu ytong.

„Najviac je tu motívov maľovaných na hodváb. Spolu s maľovaním na sklo sú to techniky, ktoré sme predtým nerobili. Tým, že žiaci sú skôr zvyknutí pracovať s formátom A4, bolo pre nich atraktívne robiť v priestore a s novými materiálmi, ktoré majú svoje špecifiká,“ pokračuje Tarábková. „Keď som mala čisto chlapčenskú skupinu tretiakov, obávala som sa, či ich zaujme maľovanie na hodváb. Ale presne naopak - pracovali spoločne, jedni nanášali farby, druhí posýpali soľou. Mali veľkú radosť z objavovania toho, čo pri tejto technike vznikne.“

Sakrálne témy

Aj tento rok deti môžu tešiť na výtvarné dielne so zaujímavým témami. Ako Tarábková povedala, v očakávaní výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie (v roku 2013) už tento rok plánujú dielne zamerať viac na náboženskú tematiku.

„Deti sa budú venovať sakrálnej architektúre, hlaholike, cyrilike, soche, reliéfu a maľbe. Pripravujeme Týždeň Nitrianskej galérie s atraktívnymi témami, ktoré sme ešte nemali – fotografia a drevorezba. Budeme opäť organizovať výtvarné dielne k aktuálnym výstavám a nebude chýbať Prázdninové maľovanie. A, samozrejme, počas roka fungujú pre verejnosť aj podujatia Ateliér a Ateliér Mladý tvorca.“

Sochárske práce z ytongu.

Kresba fixkami.

Diela z keramickej hliny.

Obrázky maľované na sklo. FOTKY: (ČE)

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Olympionik uzavrel s klubom mimosúdnu dohodu, verejne sa neospravedlní

Klub chcel od súdu, aby športovcovi nariadil ospravedlniť sa. Ďalšie pojednávanie sa malo konať vo februári.

Futbalisti Nitry podľahli Opave

V Uherskom Brode sa v sobotu stretli v prípravnom zápase dva druholigové tímy zo susedných krajín.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Budovu divadla nasvietia, má z nej byť dominanta Nitry

Pôvodné žiarovky sa nevyužívali. Nahradia ich LED svietidlá.

Mesto Nitra obmedzí výhodné parkovacie karty pre zamestnancov štátu

Radnica chce, aby sa ďalšie autá presunuli z ulíc na parkovisko. Vybudovala ho na ihrisku.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Nedal prednosť kamiónu, stálo ho to život

Nákladné vozidlo narazilo priamo do dverí vodiča.

Topoľčany sú stále v hre, doma pred 2000 divákmi Skalicu zdolali

Fantastické hokejové predstavenie videli diváci v sobotu na zimnom štadióne, Topoľčany si v play-off pripísali na konto prvú výhru.

Samuel Hain: Verím, že dnes budeme opäť úspešní

Topoľčany prvý domáci zápas zvládli na výbornú. Po výhre 5:1 si vynútili aj štvrtý zápas, druhý v poradí na domácom ľade.

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Všetky správy

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To nie sú scény z amerického akčného filmu, ale realita Československej ľudovej armády.

Sulík sa zastal Únie, nahnevali ho ruské noviny

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. SaS sa ohradila a povedala na rovinu, že si nič podobné neželá.

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Pre niekoho budú MS futbalový sviatok, pre iných sviatok násilia, hovorí jeden z ruských chuligánov.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom, synovia majstra sveta prekonali otca

Vo futbalovom svete je niekoľko bratov, ktorí reprezentujú rozdielne národy.

Kam vyraziť