Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Top udalosti roka 2011 v župe

Prinášame prehľad najdôležitejších udalostí vlaňajšieho roka v nitrianskej župe.

Zrkadlovú sálu historického Župného domu otvorili po rokoch rekonštrukcie koncom roka. V decembri v nej rokovali župní poslanci.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Prinášame prehľad najdôležitejších udalostí vlaňajšieho roka v nitrianskej župe tak, ako ich zaznamenala redakcia Nitrianskych novín a sme.sk.

* Nitrianska župa zvýšila daň z motorových vozidiel plošne o desať percent. Dopravcovia proti tomu protestovali. Krajskí poslanci argumentovali, že ťažké kamióny ničia cesty II. a III. triedy v správe kraja, ktoré nie sú na takú váhu a frekvenciu premávky stavané.

* Ďalšie dve stredné školy, školské hospodárstvo a jeden internát zrušila nitrianska župa. Sľubuje si úsporu financií a v rušení alebo zlučovaní škôl plánuje pokračovať. Keď vznikali vyššie územné celky, mala nitrianska župa vo svojej pôsobnosti spolu 127 škôl. Po poslednom rušení je ich len 69.

* Nitriansky kraj v krátkom období vymenil už druhého podpredsedu. Kým Ľubica Burdová odišla nedobrovoľne, Ján Vančo stoličku opúšťa na vlastnú žiadosť. Stal sa totiž nitrianskym viceprimátorom a dva významné posty zastávať nechcel. V kresle podžupana ho vystriedal jeho stranícky kolega Ladislav Marenčák z KDH. Nitriansky samosprávny kraj má až troch podpredsedov. Po Vančovi nastúpil spomínaný Marenčák, Burdovú vystriedal Vladislav Borík za Smer a podžupanom je aj Ladislav Kollár za SDKÚ.

* Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch sa topia v dlhoch. Strata oboch krajských nemocníc sa vyšplhala na takmer milión a štvrť eur. V levickej nemocnici vyskočila na viac ako 900-tisíc eur, v topoľčianskej na 300-tisíc eur. Za obrovským dlhom sú výrazne nižšie preplácané sumy za ukončené hospitalizácie v Leviciach a Topoľčanoch pri porovnaní s inými, podobnými nemocnicami na Slovensku. A problémy krajským nemocniciam spôsobuje aj legislatíva v súvislosti so zvyšovaním DPH, či zvýšením minimálnej mzdy, a s tým súvisiacimi príplatkami v zdravotníckych zariadeniach, ktoré sa odvodzujú od minimálnej mzdy.

* Krajský súd v Nitre rozhodol, že výpoveď z nájmu neziskovke, čo spravovala topoľčiansku nemocnicu, dal kraj neoprávnene. Súd vyššej inštancie tak zrušil rozhodnutie okresného súdu, ktorý dal za pravdu župe.

* Napriek tomu, že takmer štvrtinu volebného obdobia chýbala krajská poslankyňa Serafína Ostrihoňová na rokovaniach, odmena 444 eur mesačne jej beží naďalej. Zákon neumožňuje odmeny nevyplácať, ak je poslanec ospravedlnený. Ostrihoňová nechodí na rokovania už rok, dôvodí to nešpecifikovanými zdravotnými problémami.

* Legislatívne zmeny aj zrušenie niektorých lôžok spôsobili, že nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch pýtajú od pacientov peniaze za niektoré výkony. Vykrývajú si tak finančné straty, ktoré ovplyvňujú celkový hospodársky výsledok nemocníc v správe nitrianskej župy. Nemocnica v Leviciach zvýšila napríklad doplatky za vybrané očné šošovky o časť, ktorú nehradia zdravotné poisťovne.

* Na kritický stav po prvom decembri sa pripravujú nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch. V oboch zariadeniach podalo výpovede viac ako päťdesiat percent lekárov. Reagovali tak na celoslovenskú protestnú akciu Lekárskeho odborového združenia.

* Župa si pripomenula desiate výročie existencie samosprávnych krajov. Po prvý raz rokovali krajskí poslanci v zrekonštruovanej historickej budove Župného domu v Nitre. Oprava trvala tri desaťročia a vyšla na päť miliónov eur.

* Nemocnice ovládane nitrianskou župou boli na pokraji kolapsu. Zhruba polovica lekárov podala výpovede v levickej a topoľčianskej nemocnici, no svoj zámer odísť si v decembri rozmysleli.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo


  1. Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra 5 970
  2. Vargová z Veselí do Šale 684
  3. Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci 574
  4. Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu 538
  5. Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch 501
  6. Štúrovo rozhodlo šláger v 90. minúte 389
  7. Neded s cenným víťazstvom 245
  8. Fotogaléria: hokejisti Nitry už trénujú Foto 222
  9. Kraj spustil nový cykloportál so všetkými cyklotrasami v regióne 141
  10. Prvý turnaj na pláži vyhrali favoriti 127

Najčítanejšie správy

Nitra

Reprezentant Hrnka zatiaľ bez klubu, v hre je aj Nitra

Rodák spod Zobora nad ponukou reprezentovať nerozmýšľal. Na MS vydal zo seba sto percent, hovorí.

Vargová z Veselí do Šale

Odchovankyňa nitrianskej hádzanej mení dres v rámci česko-slovenskej interligy.

Smer chce v Nitre zabrániť tomu, aby sa moci chytili kotlebovci

Opozícia v krajskom parlamente je ochotná rokovať o spolupráci s kýmkoľvek okrem kotlebovcov. SMK chce urobiť všetko preto, aby sa extrémisti k moci v Nitrianskom kraji nedostali.

Časť autobusovej stanice uzavreli, našli muníciu

Muníciu našiel bagrista pri výkopových prácach.

Britský reťazec oznámil, kedy zatvorí predajňu v nitrianskych Mlynoch

Po obchode sa uvoľnia priestory na dvoch poschodiach.

Blízke regióny

Riaditeľ múzea prosí zlodejov, aby prsteň vrátili. Polícia stále pátra + foto

Ani po polroku nie sú známi páchatelia krádeže v piešťanskom múzeu. Polícia vraj stále intenzívne pátra po dvoch mužoch.

Hasiči zasahujú pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici

Viac ako tucet hasičov momentálne zasahuje pri požiari lakovne na Koniarekovej ulici v Trnave. Požiar zachvátil halu a strechu.

Odkryli základy zaniknutej veže opevnenia

Stredovekú vežu plánuje vedenie mesta postaviť nanovo, slúžiť by mala ako výstavný priestor susednej Galérie Jána Koniarka.

Erik Karvai zo Šiah je v tridsiatich rokoch už sedemnásobný majster Európy

Tridsaťročný Šahan Erik Karvai je 7-násobný majster Európy v silovom trojboji. Okrem toho je držiteľ niekoľkých rekordov a viacnásobný majster Slovenska.

Medzi Novými Zámkami a Bánovom bude výluka

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) upozorňujú na výluku medzi stanicami Nové Zámky a Bánov.

Všetky správy

Polícia má meno i záznam s útočníkom v Manchestri (minúta po minúte)

Britská polícia potvrdila Salmana Abediho ako útočníka, ktorý zabil 22 ľudí.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Americká dizajnérka zhodnotila naše značky: Kto nazve čipsy, že Slovakia?

Debbie Millmanová pracovala s Pepsi, či so Star Wars. Ukázali sme jej naše výrobky.

Kajínek opustil väzenie a ďakoval Zemanovi za milosť

Miloš Zeman v utorok podpísal milosť pre Jiřího Kajínka.

Dominik Dán: Môj rukopis si do konca prečítalo len jedno vydavateľstvo

Najčítanejší spisovateľ má so slovenskými podnikateľmi zlú skúsenosť.

Kam vyraziť