Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Top udalosti roka 2011 v župe

Prinášame prehľad najdôležitejších udalostí vlaňajšieho roka v nitrianskej župe.

Zrkadlovú sálu historického Župného domu otvorili po rokoch rekonštrukcie koncom roka. V decembri v nej rokovali župní poslanci.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Prinášame prehľad najdôležitejších udalostí vlaňajšieho roka v nitrianskej župe tak, ako ich zaznamenala redakcia Nitrianskych novín a sme.sk.

* Nitrianska župa zvýšila daň z motorových vozidiel plošne o desať percent. Dopravcovia proti tomu protestovali. Krajskí poslanci argumentovali, že ťažké kamióny ničia cesty II. a III. triedy v správe kraja, ktoré nie sú na takú váhu a frekvenciu premávky stavané.

* Ďalšie dve stredné školy, školské hospodárstvo a jeden internát zrušila nitrianska župa. Sľubuje si úsporu financií a v rušení alebo zlučovaní škôl plánuje pokračovať. Keď vznikali vyššie územné celky, mala nitrianska župa vo svojej pôsobnosti spolu 127 škôl. Po poslednom rušení je ich len 69.

* Nitriansky kraj v krátkom období vymenil už druhého podpredsedu. Kým Ľubica Burdová odišla nedobrovoľne, Ján Vančo stoličku opúšťa na vlastnú žiadosť. Stal sa totiž nitrianskym viceprimátorom a dva významné posty zastávať nechcel. V kresle podžupana ho vystriedal jeho stranícky kolega Ladislav Marenčák z KDH. Nitriansky samosprávny kraj má až troch podpredsedov. Po Vančovi nastúpil spomínaný Marenčák, Burdovú vystriedal Vladislav Borík za Smer a podžupanom je aj Ladislav Kollár za SDKÚ.

* Nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch sa topia v dlhoch. Strata oboch krajských nemocníc sa vyšplhala na takmer milión a štvrť eur. V levickej nemocnici vyskočila na viac ako 900-tisíc eur, v topoľčianskej na 300-tisíc eur. Za obrovským dlhom sú výrazne nižšie preplácané sumy za ukončené hospitalizácie v Leviciach a Topoľčanoch pri porovnaní s inými, podobnými nemocnicami na Slovensku. A problémy krajským nemocniciam spôsobuje aj legislatíva v súvislosti so zvyšovaním DPH, či zvýšením minimálnej mzdy, a s tým súvisiacimi príplatkami v zdravotníckych zariadeniach, ktoré sa odvodzujú od minimálnej mzdy.

* Krajský súd v Nitre rozhodol, že výpoveď z nájmu neziskovke, čo spravovala topoľčiansku nemocnicu, dal kraj neoprávnene. Súd vyššej inštancie tak zrušil rozhodnutie okresného súdu, ktorý dal za pravdu župe.

* Napriek tomu, že takmer štvrtinu volebného obdobia chýbala krajská poslankyňa Serafína Ostrihoňová na rokovaniach, odmena 444 eur mesačne jej beží naďalej. Zákon neumožňuje odmeny nevyplácať, ak je poslanec ospravedlnený. Ostrihoňová nechodí na rokovania už rok, dôvodí to nešpecifikovanými zdravotnými problémami.

* Legislatívne zmeny aj zrušenie niektorých lôžok spôsobili, že nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch pýtajú od pacientov peniaze za niektoré výkony. Vykrývajú si tak finančné straty, ktoré ovplyvňujú celkový hospodársky výsledok nemocníc v správe nitrianskej župy. Nemocnica v Leviciach zvýšila napríklad doplatky za vybrané očné šošovky o časť, ktorú nehradia zdravotné poisťovne.

* Na kritický stav po prvom decembri sa pripravujú nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch. V oboch zariadeniach podalo výpovede viac ako päťdesiat percent lekárov. Reagovali tak na celoslovenskú protestnú akciu Lekárskeho odborového združenia.

* Župa si pripomenula desiate výročie existencie samosprávnych krajov. Po prvý raz rokovali krajskí poslanci v zrekonštruovanej historickej budove Župného domu v Nitre. Oprava trvala tri desaťročia a vyšla na päť miliónov eur.

* Nemocnice ovládane nitrianskou župou boli na pokraji kolapsu. Zhruba polovica lekárov podala výpovede v levickej a topoľčianskej nemocnici, no svoj zámer odísť si v decembri rozmysleli.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Blízke regióny

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Dva dôležité body zostali doma

Topoľčianski hádzanári po dvoch prehrách porazili doma Nové Zámky.

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Všetky správy

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Najlepší kanonier československej reprezentácie Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí. Na úzke klziská v zámorí sa po emigrácii dostal ako tridsiatnik.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Kam vyraziť