Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Top udalosti roka 2011 v Zlatých Moravciach

Prinášame prehľad najdôležitejších udalostí vlaňajšieho roka v Zlatých Moravciach.

Rok začal politickým koncom kontroverznej primátorky Serafíny Ostrihoňovej a pokračoval vládnutím jej nástupcu Petra Lednára.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Prinášame prehľad najdôležitejších udalostí vlaňajšieho roka v Zlatých Moravciach tak, ako ich zaznamenala redakcia Nitrianskych novín a sme.sk.

JANUÁR

* Kontroverzná primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová (nezávislá) naťahovala po prehratých voľbách svoj odchod do poslednej chvíle. Odišla až v polovici januára a svoj post zverila do rúk nového primátora Petra Lednára (Smer-KDH-HZDS).

FEBRUÁR

* Hokejisti sa v Zlatých Moravciach musia prezliekať v unimobunkách. Šatne sú nebezpečné, záchody sú len chemické a sprchovať sa na športovisku prakticky nedá. Môže za to nevyhovujúci stav budovy, ktorá je súčasťou veľkého športového areálu.

* Mestský úrad v Zlatých Moravciach bude mať po januárovom odchode prednostu Miroslava Šlosára z éry exprimátorky Ostrihoňovej nového šéfa. Do funkcie nastúpi Peter Pecho.

MAREC

* Nezávislí poslanci v Zlatých Moravciach sú v oslabení. Svojho kresla sa totiž vzdali dvaja mestskí poslanci – Klaudia Ivanovičová a Marián Tomajko, obaja nezávislí. Urobili tak preto, aby sa vyhli konfliktu záujmov. Ivanovičová pracuje na mestskom úrade a Tomajko chce ostať šéfom mestských Záhradníckych služieb. Ich odchodom sa výrazne zmenilo politické zloženie zboru. Doteraz v ňom bolo osem nezávislých poslancov, rovnako veľa mala aj koalícia strán Smer-KDH-HZDS. Troch zvyšných poslancov tvorili zástupcovia SDKÚ, komunistov a ZSNS. Na miesta odchádzajúcich poslancov nastúpili náhradníci Viliam Rumanko zo SNS a Ladislav Boršč zo spomínanej koalície.

* Ekonomická situácia v Zlatých Moravciach je katastrofálna, mesto je v hlbokom mínuse. Úverová zaťaženosť je na mesto so 14-tisíc obyvateľmi priveľká, mesto má dlhy a niektoré pohľadávky sú už definitívne nevymožiteľné. Hospodársky výsledok mesta za predošlý rok je po zdanení mínus 2,05 milióna eur. Pohľadávky mesta sú v sume 745-tisíc eur – niektoré nevymožené aj vďaka tomu, že bývalé vedenie vo veľa prípadoch nekonalo. Záväzky mesta dosiahli sumu 372-tisíc eur. Zlaté Moravce mesačne splácajú úvery vo výške 20 720 eur, čo ročne dosahuje sumu 248 641 eur. Pritom na celý tento rok sú pre mesto určené podielové dane len vo výške 2 872 530 eur.

* Až losovanie muselo rozhodnúť, kto z pätnástich kandidátov bude na nasledujúcich šesť rokov hlavným kontrolórom Zlatých Moraviec. Nakoniec sa ním stal 60-ročný Michal Borkovič.

* Po dvojročnom provizóriu sa Zlaté Moravce konečne dočkali riadneho rozpočtu. Poslanci po búrlivej diskusii odsúhlasili vyrovnaný rozpočet na tento rok vo výške 7 270 397 € a výhľadové rozpočty na ďalšie dva roky.

APRÍL

* Šesť týždňov vydržal na poste prednostu Mestského úradu v Zlatých Moravciach Peter Pecho. Odvolal ho primátor Lednár. Pecha nahradil Ján Jamrich, dlhoročný prednosta mestského úradu vo Vrábľoch.

* Po ôsmich rokoch existencie mestského útulku by odhodení psíci mali nájsť dočasný domov v kvalitnejšom prostredí. Samospráva rozhodla, že mestský útulok presťahuje z centra na perifériu. Proti sťahovaniu protestujú obyvatelia domov, v okolí ktorých by mali koterce po novom vyrásť.

* Kamerový systém v Zlatých Moravciach nerozšíria. Mesto neuspelo s projektom, ktorým od štátu žiadala peniaze na zmodernizovanie dnes už zastaralého kamerového systému.

* Zhruba päťsto obyvateľov Prílep, ktoré sú mestskou časťou Zlatých Moraviec, sa nie vlastnou vinou ocitlo v nezávideniahodnej situácii. V najbližších dňoch čakajú, že im mesto vyfaktúruje vodu až za posledné tri roky. Platiť ju nemali komu, po vypovedaní mandátnej zmluvy stratil ešte za primátorovania Serafíny Ostrihoňovej vodovod v Prílepoch správcu. Mesto chce teraz od ľudí naspäť spolu takmer 40-tisíc eur.

MÁJ

* Pokutu až do výšky 33 eur môže zaplatiť ten, koho pristihnú piť alkohol na verejnosti v Zlatých Moravciach. Zákaz platí od piatej rána do desiatej večer.

* Mestská polícia v Zlatých Moravciach čelí najväčšiemu škandálu vo svojej devätnásťročnej histórii. Priamo v službe načapali opitého mestského policajta, ktorý ledva stál na nohách. Mal byť v kontakte s hliadkami v teréne, no pre opilosť nezvládal ani samého seba. Primátor Lednár ho okamžite vyrazil z práce.

JÚN

* Jediná mestská nemocnica na Slovensku môže byť onedlho minulosťou. Zdravotnícke zriadenie v Zlatých Moravciach, ktoré začalo písať svoju históriu už v roku 1875 ako nemocnica Tekovskej župy, môže pre nezáujem najväčšej zdravotnej poisťovne v lete skončiť. O tejto hrozbe informovalo mesto. Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa zverejnila tabuľku, podľa ktorej poisťovňa nepočíta s oddeleniami anestéziológie a intenzívnej medicíny, ani s oddelením dlhodobo chorých.

* Od júna musia platiť obyvatelia Zlatých Moraviec za teplo zhruba o pätinu viac. A to aj napriek tomu, že spoločnosť, ktorej mesto na dvadsať rokov prenajalo tepelné hospodárstvo, vymenila vlani vykurovacie médium. Z drahšieho zemného plynu po vybudovaní novej modernej kotolne prešlo mesto na kúrenie drevnou štiepkou. Podľa energetika mesta stúpla v priemernom trojizbovom byte s rozlohou 76 metrov štvorcových mesačná platba za teplo o 21,53 eur.

* Mestskí poslanci upravili primátorovi plat. Primátor Zlatých Moraviec Peter Lednár (Smer-KDH-HZDS) zarobí po novom 3 240 eur mesačne. Dostane teda sumu, ktorá je len o dve eurá nižšia ako bral doteraz.

* Desiatky uhynutých psov ležia podľa samosprávy nelegálne na pozemku, v ktorom je mestský útulok pre zvieratá. Zdochliny pritom podľa mesta môžu ohrozovať zdravie ľudí. Vedenie Záhradníckych služieb obvinenia z nelegálneho pochovávania psov odmietlo.

JÚL

* Od júla nemajú dve oddelenia mestskej nemocnice zmluvu so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Zmluvy nedostali oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny a oddelenie dlhodobo chorých. Kým z druhého oddelenia by mesto chcelo spraviť sociálne lôžka, oddelenie anesteziológie by malo ostať fungovať aj bez zmluvy. Poisťovňa hospitalizácie na tomto oddelení individuálne posúdi a odsúhlasí, alebo odporučí preloženie pacienta do iného zdravotníckeho zariadenia.

* Správa športových zariadení má nového riaditeľa. Mestský podnik vedie Marián Kéry, okresný predseda Smeru a poslanec nitrianskej župy. Poverenie riadiť športoviská dostal od primátora Zlatých Moraviec Petra Lednára, ktorého Smer podporil vo voľbách.

SEPTEMBER

* Viaceré závažné nedostatky v hospodárení Zlatých Moraviec počas bývalého vedenia odhalili audity, ktoré vypracovala špecializovaná firma.

* Mestskej nemocnici v Zlatých Moravciach šéfuje tridsaťtriročný Michal Grujbár. Vedením nemocnice ho na najbližšieho pol roka poveril primátor Peter Lednár (Smer-KDH-HZDS). Vo funkcii Grujbár nahradil Ninu Horniakovú. Grujbár nemá žiadnu vysokú školu, skončil len gymnázium. Nový riaditeľ mestskej nemocnice navyše tají, kde pracoval predtým. Navyše, Grujbár má napojenie na politickú Stranu patriotov.

* Až štyri roky meškala výstavba Tesca v centre mesta pre spory investora s bývalým vedením mesta. Hypermarket nakoniec otvorili na jeseň. Celková výška investície sa vyšplhala na sedem miliónov eur. Zamestnanie nájde približne 130 ľudí.

OKTÓBER

* Z chátrajúcej budovy pri poliklinike v centre Zlatých Moraviec sa bytovka nestane. Rozhodli o tom mestskí poslanci, ktorí zamietli postavenie kolosu oproti poliklinike.

NOVEMBER

* Krajský školský úrad prerobil necitlivo vzácnu Lukáčiho vilu v Zlatých Moravciach. Mal na to ešte aj súhlas bývalého vedenia mesta, ktoré netušilo alebo tušiť nechcelo, že funkcionalistická vila stojí v pamiatkovej zóne. Mesto tak prišlo o jednu z najvzácnejších stavieb v Zlatých Moravciach.

* Necelý rok po voľbách to v Zlatých Moravciach opäť vrie. Vzťahy medzi novým primátorom a poslancami sú narušené tak ako nikdy predtým. Jedným z dôvodov je transformácia mestskej nemocnice. Kým drvivá väčšina poslancov je za neziskovku, Peter Lednár s ním dosadeným riaditeľom nemocnice Michalom Grujbárom presadzujú eseročku. Od Lednára sa oficiálne dištancoval Smer, ktorý ho vo voľbách podporil a vďaka ktorému sa dostal na primátorske kreslo. Smer sa za Lednára ospravedlnil.

DECEMBER

* Primátor Peter Lednár (Smer-KDH-HZDS) sa dištancoval od strán, ktoré ho vo voľbách podporili a vďaka ktorým voľby vyhral. Necelý rok po mestských voľbách Lednár vyhlásil, že bol nezávislý kandidát a je nezávislý primátor.

* Štrnásť domácnosti v Prílepoch, ktoré sú mestskou časťou Zlatých Moraviec, vrátilo na mestský úrad faktúry za vodu. Ľuďom faktúry doručila úradníčka v prítomnosti mestských policajtov. Spolu s faktúrami roznášali aj papier, ktorým ľudí nútili uznať si svoj dlh voči mestu. Ľudia sú pobúrení, že do roznášania faktúr zapojila radnica aj mestskú políciu.

* Zastrašovanie, nátlaky, výpovede v práci. To majú byť podľa niektorých poslancov pracovné metódy vedenia mesta na čele s primátorom Petrom Lednárom (v čase zvolenia Smer-KDH-HZDS). Obvinenia vzniesli poslanci Milan Galaba a Ľudovít Chládek, Lednár sa k nim nevyjadril.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Inšpektorát sa vyjadril, kto je zodpovedný za pád stropu v obchodnom centre

Incident spôsobila uvoľnená vzduchotechnika. Nikto sa našťastie nezranil.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Problémy s parkovaním trápia obyvateľov Cisárskej bašty

Problémy s parkovaním v meste pozná každý Novozámčan. Pretrvávajúci problém vládne aj na Cisárskej bašte. Prehovorili nespokojní obyvatelia.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali novú Nokiu 3310

Nové smartfóny Nokie majú čistý Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Kam vyraziť