Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kraj zriadi tri centrá odborného vzdelávania

Centrá budú zamerané na odborné vzdelávanie a prípravu v oblasti CNC technológií, na oblasť stavebníctva a na potravinárstvo a gastronómiu.

NITRA. Tri centrá odborného vzdelávania plánuje zriadiť Nitriansky samosprávny kraj. Poslanci na zastupiteľstve schválili postupnosť krokov pri ich budovaní. Jedno centrum bude zamerané na odborné vzdelávanie a prípravu v oblasti CNC technológií, druhé na oblasť stavebníctva a tretie na potravinárstvo a gastronómiu. Všetky budú sídliť v Nitre. Kraj pri ich zriadení počíta s podporou štátu. V súčasnosti je v pripomienkovom konaní legislatíva, na základe ktorej bude v budúcnosti štát finančne podporovať vznik a dobudovanie centier odborného vzdelávania aj z rozpočtovej kapitoly rezortu školstva. V centrách sa majú sústrediť moderné technologické zariadenia, ktoré nie sú súčasťou vybavenia bežných škôl. Pôsobiť tu budú odborní pedagógovia s cieľom poskytovať vysoko odborné vzdelávanie a prípravu na výkon daného povolania.

Centrum odborného vzdelávania v oblasti CNC technológií vznikne na Novozámockej ulici. Prvým krokom jeho prípravy bude presťahovanie učební teoretického vyučovania z budovy školy na Dvorčianskej ulici na Novozámockú do 1. septembra 2012. Kraj na tento účel vo svojom rozpočte vyčlenil 30 000 eur. Celkovo má zriadenie centra stáť 1,3 milióna eur bez DPH. Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre oblasť stavebníctva má vzniknúť na Strednej priemyselnej škole stavebnej na Cabajskej ulici. K škole chce župa pristavať budovu dielní a učební pre teoretické vyučovanie, najprv však musí získať pozemky, ktoré patria mestu Nitra. Celkové predpokladané náklady na projekt sú 3,2 milióna eur bez DPH. Centrum pre odborné vzdelávanie v potravinárstve a gastronómii vznikne zlúčením Strednej odbornej školy potravinárskej na Cabajskej ulici a Strednej odbornej školy na Levickej. Vznikne tak nový právny subjekt – Spojená škola na Cabajskej. Náklady na centrum by mali dosiahnuť 3,9 milióna eur bez DPH.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť