Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Na Malom Dunaji sa výcvik pod ľadom zmenil na cvičenie pod vodou

Medzi vojenskými potápačmi bol aj skúsený odborník, inštruktor vojenského potápania Michal Ščepko.

Medzi vojenskými potápačmi bol aj skúsený odborník, inštruktor vojenského potápania Michal Ščepko.

ČIERNA VODA. Tradičný spoločný výcvik zameraný na prieskum pod vodou absolvovali dnes vojaci Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) spoločne s príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) SR v Čiernej Vode v okrese Galanta. Súčinnostný výcvik na rieke Malý Dunaj bol súčasťou celotýždňového výcviku, ktorý tu každoročne absolvujú príslušníci ženijného práporu Pozemných síl zo Serede. TASR informoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

"Pôvodne sme plánovali prieskum pod ľadom, ale vzhľadom na súčasné teplé počasie tentoraz išlo o výcvik pod vodou," konštatoval hovorca s tým, že v tomto roku, na rozdiel od niektorých minulých, nemuseli účastníci výcviku prekonávať silný chlad. "Namerali sme dva stupne nad nulou a potápači boli 60 minút pod vodou," povedal Vanga. Dodal, že vojaci OS SR a príslušníci HaZZ ukázali, že sú po odbornej, fyzickej i psychickej stránke dobre pripravení na plnenie úloh aj v zimných podmienkach.

Rodák zo Šale absolvoval potápačský výcvik nielen doma, ale aj v Belgicku, Chorvátsku a naposledy v USA. Tam úspešne ukončil kurz veliteľov ženijného vojska, ale ako prvý Slovák aj náročný výcvik legendárnych špeciálnych jednotiek amerického vojenského námorníctva SEAL v Kalifornii.

"Celkovo nás bolo na dnešnom cvičení 30 ľudí, 18 vojakov a 12 príslušníkov HaZZ. Nacvičovali sme vyhľadávanie pod vodou v uzavretom priestore. Musím vyzdvihnúť kvalitnú prácu seredských potápačov. Ukázali činnosť, ktorú vykonávajú rutinne, ako napr. moderné vyhľadávacie techniky pod vodou," povedal inštruktor s tým, že, žiaľ, ľad nebol, ale činnosť potápačov pod ľadom a pod vodou je identická. V hĺbke 10-12 metrov teplota vody je taká istá ako pod ľadom.

Ščepko konštatoval, že takéto spoločné cvičenia majú veľký význam. "Môžeme si odovzdať, precvičiť a naučiť špeciálne zručnosti, ktoré vojaci OS SR a príslušníci HaZZ majú a môžu sa vzájomne dopĺňať pri rôznych činnostiach. Tieto zložky veľmi často spolupracujú pri záchranných prácach, spomeňme si len na posledné povodne," uviedol inštruktor a pripomenul, že je veľmi dobré, keď vojaci poznajú metódy hasičov, ale to isté platí aj naopak. "Po takýchto cvičeniach je koordinácia práce podstatne lepšia," zdôraznil.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť