Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Ľudia proti rasizmu majú inú verziu incidentu s Rómami

Združeniu sa prihlásil svedok, ktorý tvrdí, že primátor Peter Lednár mal rasistický novoročný prejav na námestí, v ktorom opakovane apeloval na potrebu chrániť "bielu rasu" v Zlatých Moravciach pred parazitmi.

Združeniu sa prihlásil svedok, ktorý tvrdí, že primátor Peter Lednár mal rasistický novoročný prejav na námestí, v ktorom opakovane apeloval na potrebu chrániť "bielu rasu" v Zlatých Moravciach pred parazitmi.

ZLATÉ MORAVCE. Občianske združenie Ľudia proti rasizmu má informácie, podľa ktorých sa novoročný incident s Rómami v Zlatých Moravciach stal inak, ako bolo medializované. Podľa doteraz známej verzie skupina Rómov fyzicky napadla a zranila niekoľko príslušníkov majoritného obyvateľstva. Teraz sa združeniu prihlásil svedok, ktorý tvrdí, že primátor Peter Lednár mal rasistický novoročný prejav na námestí, v ktorom opakovane apeloval na potrebu chrániť "bielu rasu" v Zlatých Moravciach pred parazitmi.

„V prejave povedal trikrát "biela rasa" v súvislosti, že už nebude utláčaná v Zlatých Moravciach, ani na celom Slovensku. Nepracujúcich ľudí nazval paraziti, presne tak, ako to vykrikuje Slovenská pospolitosť,“ povedal podľa Ľudí proti rasizmu svedok. Údajne bol primátor vtedy pod vplyvom alkoholu.

Po jeho prejave vraj napadli dvaja skinhedi rómske deti, ktorých rodičia sa nachádzali na zábave na Robotníckej ulici v Zlatých Moravciach. Rómski rodičia sa rozhodli konať a vyhnali skinhedov z miesta.

„Z baru, ktorý sa nachádzal len o pár metrov ďalej, vybehli ďalší skinhedi a prítomných Rómov napádali slovnými urážkami smerujúcimi na ich farbu pleti,“ opisuje ďalej svedok. Rómovia trestné oznámenie nepodali, druhá strana áno. Svedok potvrdzuje verziu, že polícia na mieste nezakročila. Dôvod bol ale podľa neho ten, že nebolo proti komu zakročiť.

„Rómovia sa sami začali sťahovať do miesta kde mali oslavu po tom, čo ochránili svoje deti. Následne Rómovia privolali políciu ešte raz, a to v čase, keď skončili oslavu, aby sa mohli pokojne dostať domov,“ povedal svedok. Informácie Ľudia proti rasizmu už postúpili ministrovi vnútra a úradu inšpekčnej služby.

Podľa prvej verzie incidentu sa skupina Rómov vrhla s tyčami na Nerómov, siedmich museli ošetriť v nemocnici. „Túto verziu priniesla krajnepravicová nacionalistická organizácia a viac-menej sa s ňou stotožnil aj primátor Zlatých Moraviec,“ uvádza občianske združenie. Primátor Peter Lednár sa následne v otvorenom liste ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi sťažoval na postup polície, ktorá údajne nezakročila proti Rómom. Lipšic prisľúbil incident prešetriť a v prípade zistenia pochybení na strane policajtov aj vyvodiť dôsledky.

„Je pre nás prekvapivé, ak sa medializuje taká verzia prípadu, ktorej zdrojom je webstránka krajnepravicovej strany, stavajúcej svoju agendu na antisemitizme a anticiganizme. Tento subjekt je tvorený tou istou členskou základňou, ktorá tvorila stranu Slovenská Pospolitosť,“ hovoria Ľudia proti rasizmu. Tú Najvyšší súd v roku 2006 rozpustil z dôvodu, že jej program kopíroval prvky typické pre fašistický stavovský systém, pripomína združenie.

Agentúra SITA oslovila aj primátora Zlatých Moraviec Petra Lednára.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Žiaci Kalinčiakova získali už tretí titul v rade

Športovú halu v Leviciach aj tento rok ovládli futbaloví žiaci z Kalinčiakova. Vo finále jednoznačne zdolali Kalnú nad Hronom.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Spiatočné letenky do Ameriky sa už predávajú za menej ako 150 eur

Nórska nízkonákladová letecká spoločnosť Norwegian už predáva letenky za menej ako sto eur.

Tisíce ton ľadu sa valili do dedín v povodí Bielej Oravy

Ľudia sa bezmocne prizerali na upchaté koryto rieky a stúpajúcu vodu. Povodeň nechala na poliach obrovské kryhy.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Šéf liberálov Richard Sulík sa stretol s ministrom financií Petrom Kažimírom. Investičnú výnimku z ústavnej dlhovej brzdy však odmietol.

Kam vyraziť