Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Mesto prehralo súd so subdodávateľmi

Vybudovanie zariadenia na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu vyšlo Galantu poriadne draho. Podľa prokuratúry nie je možné preukázať ani úmysel ani trestnoprávnu rovinu kauzy.

Vybudovanie zariadenia na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu vyšlo Galantu poriadne draho. Podľa prokuratúry nie je možné preukázať ani úmysel ani trestnoprávnu rovinu kauzy.

GALANTA. Mesto prehralo súdne spory na Okresnom súde v Lučenci s firmami, ktoré figurovali ako subdodávatelia v kauze kompostáreň-mylná platba.

Mesto podalo odvolanie na súd v Banskej Bystrici, ten potvrdil v jednom prípade prvostupňové rozhodnutie z Lučenca. Druhý spor zatiaľ ukončený nie je.

Mesto podľa hlavného kontrolóra Gábora Pallya nevylučuje podanie dovolania na Najvyšší súd. Mesto podľa našich informácií v súčasnosti zastupuje právnická kancelária Gábora Gála, poslanca Národnej rady.

Účet bol v exekúcii

Kompostáreň budovala súkromná košická spoločnosť. Mestu posielala priebežne faktúry za úhradu prác, používala jeden účet. Ten sa zmenil, keď firma svoju pohľadávku postúpila neskôr inej, českej firme.

Firma zmenu čísla účtu poslala mestu v dodatku k zmluve, ktorý schválilo ministerstvo životného prostredia.

Dodatok však nebol zaevidovaný v došlej pošte a zamestnanci mestského úradu poslali platbu vo výške takmer 260-tisíc eur na pôvodný účet.

Na druhý deň požiadali zamestnanci banku, aby im peniaze vrátila. Tá si ich však ponechala, pretože na pôvodný účet košickej firmy mala exekučný príkaz.

Mesto podľa hlavného kontrolóra požiadalo Národnú banku Slovenska o preverenie postupu banky pri zinkasovaní mylnej platby, ale tá potvrdila správny postup ČSOB.

Aby sa neohrozil projekt vo výške vyše milión eur, mesto opätovne uhradilo 260-tisíc oprávnenému žiadateľovi.
Čakali totiž na refundáciu z ministerstva životného prostredia na záverečnú platbu. Tá prišla v auguste.

Čiastku vyplatila vedúca finančného a majetkového oddelenia Božena Šomodyová na príkaz prednostu Tibora Poláka. Toho poveril vtedajší primátor Alexander Mézeš, čo je v rozpore s príslušnou platnou legislatívou.

Táto pripúšťa prenos kompetencií primátora mesta len na voleného zástupcu z radov poslancov mestského zastupiteľstva. Konštatuje to hlavný kontrolór vo svojej správe z apríla minulého roka.

Jednostranný zápočet

Na projekte kompostárne pracovali okrem hlavného dodávateľa aj dvaja subdodávatelia. Mesto tieto dve pohľadávky, 63,5-tisíc eur a 66,5-tisíc eur však odpočítalo zo sumy, ktorú zinkasovala banka.

„Mesto urobilo na 260-tisíc eur jednostranný zápočet s tým, že hlavný dodávateľ by sa vyrovnal so subdodávateľom. Súd rozhodol o tom, že je to povinné zaplatiť mesto, a tak pravdepodobne prídeme o ďalších 130-tisíc eur,“ hovorí Pallya.

Prípadom sa zaoberala aj prokuratúra. Obe trestné oznámenia, ktoré podal František Gaulieder a neskôr aj mesto, podľa slov kontrolóra zamietli.

„Z prokuratúry sme dostali už oznámenie, že sa nedá preukázať ani úmysel ani trestnoprávna rovina kauzy,“ dodal kontrolór.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Blízke regióny

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Séria je vyrovnaná, štyrikrát udrel Kluka

Aj vo štvrtom zápase platilo, že vyhral domáci celok. Na zimný štadión si našlo cestu až 2100 fanúšikov, ktorí videli opäť výborný hokej. A tento zápas po prvýkrát rozhodovali až dvaja hlavní arbitri.

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Všetky správy

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Na letiskách pýtajú mobil aj heslá. Ako sa brániť strate súkromia?

Američan musel na letisku colníkom prezradiť heslá, aj keď tam mal citlivé informácie z NASA.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Štátna poisťovňa chce obmedziť liečbu pre ľudí, ktorí strácajú zrak

Všeobecná zdravotná poisťovňa je v niekoľkomiliónovej strate. Šetriť plánuje aj tak, že bude pacientom liečiť iba jedno oko, aj to neskôr a iba dva roky. Sama sa tak plánuje uzdraviť.

Uzavretá križovatka VSS bude pre vodičov v Košiciach zaberák

Chystané obmedzenia spomalia zrejme v čase špičiek premávku aj na moste.

Kam vyraziť