Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Predávajú park, pohotovosť zrušili

Najdôležitejšie udalosti v regióne juhozápadu sme pre vás zhrnuli v ročenke.

Nemocnica v Galante.(Zdroj: (LAZ))

Spoplatnia extravilán


Ministerstvo dopravy koncom minulého roka odsúhlasilo, že cesta I/75 od Sládkovičova cez Nové Zámky až po Lučenec sa spoplatní. Zmenu by malo zakomponovať v ďalšej novele vyhlášky z roku 2009, ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I.triedy s elektronickým výberom mýta, už v prvých mesiacoch tohto roka.
V poslednej novele vyhlášky, ktorá nadobudla účinnosť 1.januára 2012, sa to podľa hovorcu ministerstva dopravy Martina Krajčoviča nestihlo. K tejto vyhláške začalo ministerstvo dopravy 8. novembra pripomienkové konanie, v ktorom návrh zmeny ale nepočítal so spoplatnením cesty I.triedy I/75. Pripomienkové konanie začalo ministerstvo v skrátenej forme, mesto Šaľa o tom vraj podľa primátora Martina Alföldiho nikto oficiálne neinformoval.

Alföldi vzápätí zaslal ministerstvu hromadnú pripomienku so stovkami podpisov Šaľanov a vyhlásením zastupiteľstva, ktorí žiadali spoplatnenie cesty, ktorá prechádza Šaľou. Intravilán miest sa však nespoplatňuje. Primátor vtedy povedal, že ak s požiadavkou neuspeje, je spolu s niektorými poslancami pripravený spolupodieľať sa na hromadných protestoch proti dopravnej situácii. Tie mesto vlani riešilo niekoľkokrát. Nespokojní Šaľania sa vtedy sťažovali na vysokú frekventovanosť cesty I.triedy. Návaly tranzitnej dopravy spôsobovali na ich domoch praskliny a narúšala sa statika niektorých brán rodinných domov na hlavnom ťahu.

Zmeny v nemocnici

V galantskej nemocnici zrušili v apríli 15 lôžok, 6 na očnom a 9 na ušno-nosno-krčnom oddelení. Jednodňová chirurgia zostala, operačné výkony, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu, lekári postupujú do Fakultnej nemocnice v Trnave. O zrušení lôžok rozhodla podľa hovorkyne nemocnice Drahomíry Bollovej Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá v rámci racionalizačných opatrení odobrala limit na hospitalizácie obom oddeleniam. Podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petry Balážovej obe oddelenia nespĺňali personálne a materiálno-technické vybavenie. Využiteľnosť oddelení z hľadiska hospitalizácie bola podľa jej slov nízka. Išlo o zákroky, ktoré sa štandardne robia v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Streľba na podnikateľa

V júli strieľali v Galante na šalianskeho podnikateľa Ladislava V., ktorý prechádzal mestom na opancierovanom aute značky Audi. Strela z ručnej protitankovej zbrane - RPG, ktorú útočník vypálil z auta, audi minula a padla do poľa. Nevybuchla a nikto sa nezranil. Za nevybuchnutím mohla byť podľa odborníka napríklad zlá manipulácia alebo zlé skladovanie. Išlo pravdepodobne o vybavovanie si účtov v podsvetí. Útok sa odohral neďaleko miesta, kde zabili Maroša Kováča a obeť útoku s ním mala byť spojená.

Pohotovosťv Seredi skončila

Lekárska pohotovosť v Mestskej poliklinike v Seredi k 1. augustu skončila. Podľa riaditeľky Kornélie Horváthovej dlhodobo vytvárala stratu. Priemerný počet pacientov počas nočných služieb bol deväť, maximálne desať.
Riaditeľka polikliniky sa na júnovom zastupiteľstve obrátila na poslancov so žiadosťou o schválenie dodatku, ktorým by sa zrušilo organizovanie pohotovosti, a Pro-Care by sa vyhla pokute. V zmysle zmluvy potrebovala na to súhlas mestského parlamentu. Väčšina poslancov hlasovala za zrušenie
LSPP sa teraz pre Seredčanov vykonáva v Galante.

Z hotela apartmánové byty

O skelet nedokončeného hotela Arli v Galante prejavila koncom roka záujem galantská stavebná spoločnosť AVA stav, s.r.o. Nový investor plánuje prvé dve poschodia nedokončeného hotela prevádzkovať ako obchodné priestory a zo zvyšných podlaží spraviť apartmánové byty. Ich presný počet ani cenu zatiaľ nechcel konkretizovať. Tiež by zabezpečil podzemné a vonkajšie parkovanie. Na decembrovom zastupiteľstve mu poslanci schválili zmenu účelovosti stavby. So stavbou by začal vo februári-marci, ukončiť by ju mal najneskôr do apríla 2013.

Pôvodným investorom hotela je firma SK Hotel Senica, ktorá s jeho výstavbou začala už v roku 2009. Hotel vraj nedokončili pre problémy vyplývajúce z hospodárskej krízy. Zmluva, ktorú mesto podpísalo s firmou, obsahovala aj harmonogram prác, termín ukončenia a zmluvnú pokutu v prípade, že hotel nepostavia v určenej dobe. Bola stanovená vo výške 25 percent z kúpnej ceny pozemku zastavaného stavbou hotela. Predstavuje zhruba 53-tisíc eur. Poslanci mestského zastupiteľstva v roku 2009 odsúhlasili novú zmluvnú pokutu, ktorá hrozila investorovi v prípade, ak by nedodržal ani predĺžený termín. Schválili ju vo výške 45 percent z kúpnej ceny pozemku. Zmluvu, v ktorej bola zakotvená nová zmluvná pokuta, však investor nepodpísal a vyhol sa tak sankcii.

Mesto prehralo súdny spor

Firma Sates, ktorá vybudovala pešiu zónu, sa súdila s mestom o prvoštvrťročné úroky, ktoré vyplývali zo zmluvy. Spor na prvostupňovom Okresnom súde v Galante vyhralo mesto. Firma sa odvolala na Krajský súd v Trnave, ktorý rozhodnutie prvostupňového zrušil a prípad sa vrátil naspäť na okresný súd, kde mesto naopak už prehralo.
So stavbou sa malo začať bez dodatočného stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia, ktoré pešia zóna nemá dodnes. Sú vydané, ale nie sú právoplatné, pretože účastníci konania sa odvolali. Pešia zóna je tak v skutočnosti čiernou stavbou, staveniskom.
Účastníkmi konania, ktorí sa odvolali, sú Jednota a Allba. S prvou firmou sa mesto pri rokovaniach dohodlo, s druhou nie. Vedenie mesta je spolu s právnym oddelením presvedčené, že Allba má zabezpečené právo prechodu k svojmu majetku. Zakotvilo ho v roku 2007 vo VZN mesta, ktoré hovorí, že majú neobmedzený 24-hodinový prístup cez pešiu zónu k svojej nehnuteľnosti. Tento prístup je len pre majiteľov firmy Allba a BV Group, nie pre ostatné prevádzky a pre návštevníkov. Prístup k budove by mala mať firma zo zadnej strany, z Feketeházyho ulice. Problém je v tom, že pozemok patrí inej súkromnej osobe, ktorá Allbe nechce dať vecné bremeno. Tento prístup môže kedykoľvek zrušiť.

Park predávajú

Najväčšie sklamanie v minulom roku zažilo občianske združenie Petra Bošňáka, ktoré iniciovalo záchranu nemocničného parku. Proti jeho predaju bolo vyše 4 100 ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu. Obávali sa, že ak by park prešiel spolu s budovami do rúk viacerých súkromných vlastníkov, mohol by zaniknúť.
Park je súčasťou areálu bývalej šalianskej nemocnice, ktorý sa nitrianska župa snaží odpredať. Je to jej majetok. Najprv sa ho pokúšala odpredať ako celok, neskôr ho rozdelila na šesť logických častí. Poslanci na decembrovom zastupiteľstve rozhodli vypísať už piatu verejnú obchodnú súťaž. Opäť znížili aj jej cenu o desať percent.

Mesto nedávno ponúklo Nitrianskemu samosprávnemu kraju pozemky pod cestami druhej a tretej triedy ako zámenu za nemocničný park. Poslanci ju podľa hovorcu župy Stanislava Katrinca neprijali ako nevýhodnú. Paradoxne však o nej rokovali až potom, čo odsúhlasili ďalšiu súťaž.
Primátor Martin Alföldi si myslí, že sa nemocnica nepredá ani v tomto kole. Všetko podľa neho nasvedčuje tomu, že je vopred rozhodnutý kupec, len sa čaká na to, kedy sa zastupiteľstvo salámovou metódou dostane na tú cenu, ktorá je pre neho vyhovujúca.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Nitrania píšu petície proti výstavbe bytových domov v susedstve

Na jednom zo stavebných pozemkov v centre mesta stojí rodinný dom. Investor ho dá zbúrať.

Smrť dieťaťa v šachte: Súd vidí zodpovednosť aj na strane vodární

Sudkyňa zohľadní aj postoj žalovaného, ktorý do dnešného dňa nijakým spôsobom nezmiernil žiaľ rodičov Vanesky, ani sa neospravedlnil.

Fotogaléria: Olomouc - FC Nitra 1:0

Prípravné stretnutie bolo generálkou pre oba tímy, ktoré účinkujú vo svojej krajine v druhej lige.

Atletické tituly aj do Nitry, Galanty a Dunajskej Stredy

V Bratislave sa v sobotu uskutočnili halové majstrovstvá Slovenska v atletike mladšieho žiactva.

Údajný objednávateľ vraždy je na slobode, strelec uzavrel dohodu

Miroslav Ž. tvrdí, že na Dalibora nonstop nadával a Štefan si to zobral k srdcu. Likvidáciu kontroverzného podnikateľa si vraj neobjednal.

Blízke regióny

Tovarníky zaskočili štvrtoligistu

Až v štyroch góloch mal prsty Adrián Candrák, prvé dva strelil, na ďalšie dva nahrával.

Podmaníková najlepšou plavkyňou, po maturite má namierené do USA

Minulý piatok vyhlásili najlepších plavcov Slovenska. Medzi ženami sa z premiérového triumfu radovala topoľčianska plavecká nádej – Andrea Podmaníková.

Väzenský dozorca sa pokúsil obesiť, na následky zranení zomrel

Väzenský dozorca, ktorý sa pokúsil v utorok počas služby v ústave Hrnčiarovce nad Parnou, okres Trnava obesiť, podľahol zraneniam.

Bugina, ktorú maturant sám vyrobil, priniesla zlato

Levickí priemyslováci boli úspešní na strojárskej olympiáde v Bratislave.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Všetky správy

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

Sagan pobavil otázkou na súpera aj odpoveďou, prečo bol na toalete

Saganova dobrá nálada sa prejavila aj v tom, že počas čakania na interview sa rozhodol aj on zmeniť z respondenta na novinára.

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Až do minulého roka bol najznámejším prvým cisárskym rezom, keď prežili žena aj dieťa, prípad z roku 1500. Tím českých vedcov však prišiel s novým objavom.

Vincent Lukáč nesúhlasí s vyvesením jeho dresu v Steel Aréne

Vedenie oceliarov rozhodnutie bývalého hokejistu prekvapilo.

Kam vyraziť