Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Primátor zvažuje trestné oznámenie na poslancov

Ak by sa obvinenia zakladali na pravde, poslanci by si na polícii podávali kľučky, tvrdí Lednár.

Primátor Lednár povedal, že nepodložené výroky Chládeka a Galabu ho vážne zasiahli na povesti.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. Napätá situácia medzi mestskými poslancami za Smer a primátorom, ktorého vo voľbách Smer podporil, no neskôr sa od neho dištancoval, sa ešte viac vyhrotila.

Na poslednom zastupiteľstve obvinili viacerí poslanci primátora Petra Lednára (v čase zvolenia Smer-KDH-HZDS) aj vedenie mesta, že používajú zastrašovanie a nátlaky. Poslancov malo mesto ovplyvňovať v tom, ako budú hlasovať pri rozhodovaní o transformácii mestskej nemocnice.

Prvé primátorovo veto prelomili

Lednár so svojími ľuďmi presadzoval eseročku, poslanci chceli neziskovku. Obe strany sa vzájomne vinia, že právna forma, ktorú navrhuje druhá strana, je tunelom a snahou ovládnuť poslednú mestskú nemocnicu na Slovensku.

Zboru sa podarilo odštartovať proces transformácie nemocnice na neziskovú organizáciu, primátor však všetky uznesenia súvisiace s transformáciou vetoval. Mestskému parlamentu sa zatiaľ podarilo prehlasovať iba jedno uznesenie. Išlo o schválenie štatútu a zakladajúcej listiny neziskovky, čo je prvý krok potrebný na transformáciu nemocnice na neziskovku.

Pod tlakom?

Časť poslaneckého zboru ale tvrdí, že tieto rozhodnutia sa im nerobili ľahko. Na zastupiteľstve verejne hovorili o nátlakoch zo strany mesta a o pokusoch manipulovať ich rozhodnutia.

„Sme určitým spôsobom ovplyvňovaní a zastrašovaní,“ hovoril na rokovaní poslanec Ľudovít Chládek (Smer). Povedal, že krátko pred Vianocami dostal výpoveď zo súkromnej firmy. Jej konatelia mu mali naznačiť, prečo – údajne by mohli mať problémy s podnikaním v meste, ak sa Chládek neprestane politicky angažovať.

O tom, že sa ľudia „boja, skrývajú a sú zastrašovaní“, hovoril aj ďalší z poslancov za Smer, Milan Galaba. Jeho manželka Mária bola laborantkou v mestskej nemocnici, po hlasovaní o jej transformácii na neziskovku dostala výpoveď.

Podľa poslancov jej výpoveď bola snahou mesta tlačiť na Galabu. Poslanec mal niekoľko stretnutí s vedením mesta, na ktorých mu naznačovali, že s výpoveďou jeho manželky sa dá niečo robiť. Stiahnutie výpovede ale podmieňovali dátumom – stiahnuť ju chceli až štyri dni po kľúčovom hlasovaní, v ktorom poslanci rozhodovali, či prelomia veto primátora v súvislosti s transformáciou mestskej nemocnice na neziskovku. Nemocnica nakoniec výpoveď Galabovej stiahla ešte pred hlasovaním.

Lednár: Zasiahli ma na povesti

Primátor Lednár reagoval na obvinenia poslancov až s odstupom niekoľkých dní. Povedal, že nepodložené výroky Chládeka a Galabu ho vážne zasiahli na povesti.

„Ak by sa ich obvinenia zakladali na pravde, nemám pochybnosti o tom, že by si pán Galaba a pán Chládek podávali kľučky na polícii, keď by to tam utekali oznámiť. Keďže však doteraz nemám vedomosť o tom, že by tak spravili, beriem to z ich strany za ohováranie a zvažujem vo veci podať trestné oznámenie,“ povedal Peter Lednár.

Mesto: Prepustili aj iných okrem Chládeka a Galabovej

Primátor považuje za absurdné obvinenie, že stojí za prepustením Chládeka zo súkromnej firmy. „Podľa dostupných informácií spoločnosť, v ktorej pracoval pán Chládek, prepustila z rovnakých dôvodov ako jeho ďalších minimálne päť zamestnancov. Tým dôvodom je zlá ekonomická situácia,“ vyhlásil Lednár.

V zlej ekonomickej situácii vidí primátor aj dôvod pre prepustenie Galabovej, ktorá podľa neho nebola jedinou vyhodenou. V rovnaký deň podľa neho prepustili z mestskej nemocnice ďalších dvoch ľudí.

„Je namieste otázka, či pán Chládek a pani Galabová majú mať špeciálnu 'politickú' ochranu. Bol to práve poslanec Galaba, ktorý hrubo vyvíjal nátlak na vedenie mesta aj nemocnice, aby bola jeho manželka prednostne zamestnaná späť,“ tvrdí primátor.

Podľa mesta Galabová „sama a dobrovoľne“' súhlasila so stiahnutím výpovede. A mesto má aj dôvod, prečo zrazu pristúpilo na stiahnutie výpovede od predtým vyhodenej laborantky: výpoveď bola podľa primátora stiahnutá, lebo od 1. decembra nemocnica získala zvýšené plnenia zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne, u ktorej je poistená drvivá väčšina pacientov zlatomoravského regiónu.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Technické služby majú nového riaditeľa

Branislav Varga, doterajší zástupca riaditeľky podniku, ktorá je na materskej, sa svojej funkcie vzdal.

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

UKF pripravuje študentom nový internát

Univerzita dostala v poslednom období tritisíc žiadostí o ubytovanie. Vyhovie len približne každému druhému žiadateľovi o internát.

Slovenské cherry rajčiny z Babindolu získali Značku kvality SK Gold

Farma pestuje od roku 2014 na ploche 2,4 hektára od októbra do júla nasledujúceho roku cherry paradajky odrôd Tramezzino a McDreamy.

Blízke regióny

Na okraji Trnavy chcú postaviť nové byty. Problémových susedov sa vraj neobávajú +foto

Na rozľahlej ploche za supermarketom na Linčianskej plánujú postaviť 249 bytov. O pozemok, ktorý bol po prevrate v súkromných rukách, sa roky nikto nestaral. Teraz tam chcú začať stavať, čakajú iba na povolenie.

Nové tváre Mestskej polikliniky Šurany

Mestská poliklinika v Šuranoch prešla v poslednom období viacerými zmenami. Pacientov ošetria noví lekári, pribudlo tiež moderné vybavenie ambulancie.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Veteráni obsadili piate miesto

V Liptovskom Mikuláši sa konali hokejové majstrovstvá veteránov – starých pánov.

Všetky správy

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy, a najmä jej vplyvu na Slovensko odpútava pozornosť od toho, čo na nás dopadá dnes a plnou váhou - od úplatkov, kriminality, amnestií.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Blíži sa voľba šéfa RTVS, Rezník z TASR by bol pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch neúmerne stúpli ceny za elektrinu. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

Ako dávni migranti zmenili Európsku DNA? Prišli len muži a kone

Tretia hlavná migračná vlna zanechala stopu v Európanoch až dodnes.

Kam vyraziť