Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Vojaci nacvičovali salvy, ľudia sa boja o statiku domov

Zvukový efekt je veľmi podobný ako pri streľbe reálnou muníciou. Seizmický efekt podľa armády nenastal. Ľudia ale tvrdia, že cítili otrasy.

Cvičenie na Kolíňanskom vrchu.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

NITRA. Na Kolíňanskom vrchu nacvičovali vojaci strieľanie sálv. Išlo o generálku pred novoročnými oslavami 19. výročia vzniku Slovenskej republiky, ktoré sa konali v Bratislave.

Cvičenie sa uskutočnilo 29. decembra dopoludnia. Hoci o ňom boli obyvatelia okolitých dedín vopred informovaní a armáda ich požiadala o zhovievavosť, intenzita výbuchov viacerých zaskočila. Obyvateľ Pohraníc dokonca vyjadril obavu o stabilitu domov. Armáda takéto riziko vylučuje.

Len zvukový efekt?

Príslušníci raketometného oddielu z Rožňavy vystrelili na Kolíňanskom vrchu dvadsať sálv, použili 40 kusov cvičnej munície.

„Silné otrasy boli citeľné všade v zastavanom území, domy sa triasli, pôda chvela a akustický efekt bol neprimerane silný. Nie sú nám známe štúdie, v rámci ktorých by boli vojaci preskúmali možné dopady takýchto potenciálne deštrukčných fyzikálnych polí na priestor v obci, hoci prvé obývané domy sú asi jeden kilometer od zvukového a seizmického zdroja,“ upozornil docent Alexander Fehér z Pohraníc.

„Zvukový efekt je veľmi podobný streľbe reálnou muníciou. Ale tento je bez seizmického efektu,” reagoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

Podľa armády sú pri cvičných streľbách otrasy zeme už pri vzdialenosti 30 metrov za kanónom zanedbateľné. „Je cítiť tlakovú vlnu, ale vzhľadom k tomu, že dedina Pohranice je pod kopcom a vo vzdialenosti približne 1 kilometer, je vplyv na statiku budov absolútne zanedbateľný,” píše sa v oficálnom vyjadrení.

Armáda argmentuje aj tým, že vedľa palebných postavení húfnic D-30 stoja na Kolíňanskom vrchu vojenské budovy, na ktorých sa narušenie statiky neprejavilo.

Hluk majú zmeraný

V decembri pri nácviku sálv použili vojaci špeciálnu muníciu s polystyrénovým projektilom.

„Streľba nebola vedená do priestoru intravilánu obce. Prachová náplň pri odpálení vymrští horiaci projektil z hlavne do vzdialenosti maximálne 10 až 15 metrov,” povedal hovorca Vanga.

Dodal, že v roku 2010, počas skúšania cvičnej munície, merali na Záhorí hladinu intenzity zvuku. Použili vraj muníciu, aká sa používa pri salvách. Protokoly podľa armády dokazujú, že nebol zistený žiadny negatívny vplyv na okolie.

Ľudia sa sťažovali

Kolíňanský vrch zasahuje do katastrov obcí Pohranice, Kolíňany a Hosťová. Na obecných úradoch nám potvrdili, že o cvičeniach ich armáda vopred informuje. Starostovia sa zhodli, že už nebývajú tak často ako v minulosti.

Po cvičení, ktoré sa konalo 29. decembra, zaznamenali sťažnosti len v Pohraniciach. „Ľudia telefonovali na úrad, mysleli si, že ide o streľbu v kameňolome,” povedal nám starosta Ladislav Hajdu. V mene obce sa chce obrátiť na armádu s požiadavkou, aby v budúcnosti používala slabšiu muníciu.

„My sme sťažnosti nezaznamenali, chráni nás kopec,” povedal starosta Kolíňan Róbert Balkó.

Ostrú nepoužívajú

Posádkové cvičisko Kolíňanský vrch využívajú vojaci minimálne od 60. rokov 20. storočia. V minulosti tu pôsobili vojenské vzdelávacie zariadenia, ktoré pripravovali profesionálnych vojakov pre celú československú armádu. V súčasnosti sa tu cvičia aj vojaci, ktorí sú vybraní na plnenie úloh v mierovej misii UNFICYP.

„Z dôvodu blízkosti obcí k Posádkovému cvičisku Kolíňanský vrch je zakázané používať imitačnú muníciu v pracovných dňoch od 11.30 do 14.30 hodiny a od 22. do 6. hodiny, ako aj počas víkendov a štátnych sviatkov,” informoval hovorca. Ostrá munícia sa v priestore nepoužíva.

Písali petíciu, neuspeli

Ľudia z Pohraníc ešte v roku 2002 spísali petíciu za zrušenie výcvikového priestoru Kolíňanský vrch v katastri Pohranice. Pre takýto krok sa rozhodli po vojenskom cvičení, keď sa nad dedinu vzniesol oblak dymu údajne z dymovníc. Ľudia sa sťažovali na bolesti hlavy, mali problémy s dýchaním, privolali aj požiarnikov.

Armáda vtedy možnosť, že by sa mrak dostal nad dedinu, spochybnila. Vtedajší veliteľ vojenského útvaru 4405 Nitra plukovník Milan Dovalovský reagoval: „Nevidím objektívne faktory, ktoré by zhoršovali kvalitu života miestnych obyvateľov. Skôr to vnímam ako partikulárne záujmy obce.“

Argumentoval tiež, že výcvikových priestorov je menej než málo. Najbližší je až Turecký vrch na Záhorí: „Máme k dispozícii aj Lešť, avšak štát by to vyšlo podstatne drahšie.“

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Začiatok výstavby novej kruhovej križovatky sa blíži

Dopravné zápchy má vyriešiť ďalší kruhový objazd v Leviciach.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Nemecká sieť už začala s prestavbou niektorých svojich pobočiek a postupne plánuje meniť ďalšie.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Chcete sa presťahovať na západ? Ubytovanie nájdete ťažko

V Trnave nie je v súčasnosti možné nájsť dostatok vhodných zamestnancov v okruhu 50 kilometrov.

Kam vyraziť