Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Kormidelník: Na lodi musíte vychádzať s ľuďmi, pretože nemáte kam utiecť

Pán Rudolf Kompas je dnes už na dôchodku. Napriek tomu si stále rád sem-tam odskočí na loď, na ktorej pracovne strávil takmer pol života. Jeho povolanie sa mu stalo koníčkom.

Predchodca remorkéra, ktorý riadil Rudolf Kompas.(Zdroj: (LAZ))

Pán Rudolf Kompas je dnes už na dôchodku. Napriek tomu si stále rád sem-tam odskočí na loď, na ktorej pracovne strávil takmer pol života. Jeho povolanie sa mu stalo koníčkom.

HORNÁ KRÁĽOVÁ. Rudolf Kompas je riečnym plavebným strojníkom už vyše 36 rokov. Keď nastupoval na loď, myslel si, že vydrží len dva.

Kapitánske skúšky

Začínal na motorovom remorkéri ako strojný asistent. Remorkér je loď, ktorá sa používa na tlačenie alebo ťahanie bezmotorových nákladných plavidiel na riekach, kanáloch alebo aj na mori. Práca ho však chytila natoľko, že si o rok robil štátne motorové skúšky a sám sa stal strojníkom. Keď nadobudol prax, prešiel aj kapitánskymi skúškami.

„Kormidlovať nie je ťažké, človek musí byť sústredený tak, ako pri šoférovaní auta. Keď máte prejsť 8-10 kilometrov s rozbehnutým tisíctonovým nákladom a loďou, ktorá váži iba o polovicu menej a nezastaví sa len tak, musíte byť v strehu. Ale mne bolo lepšie dolu, pri srdci mašiny,“ hovorí.

Na palube tlačného remorkéra býval ešte spolu s kapitánom a loďmajstrom. Po Labe a Dunaji prevážali piesky, železnú rudu či uhlie. Kotvy niekoľkokrát spustili v Poľsku, Nemecku, Holandsku, Belgicku, Rakúsku, Maďarsku, Srbsku, Rumunsku a aj Bulharsku. S loďou sa potopil len raz, v Neratoviciach na TR 406.

„Vojaci vtedy strhávali starý železničný most a jedna pieskovcová kocka spadla do plavebnej dráhy. Nepremerali to a pustili tam 3 remorkéry. My sme z nich obišli najhoršie, vznikla nám diera ako polovica tohto stola a za 3 minúty sme boli pod vodou. Keď nás odtiahli do Mělníka, zahumusili sme celý prístav, pretože zo strojovne vytekal olej. Bol z toho obrovský problém, ale nám sa, našťastie, nič nestalo.“

Trpezlivá manželka

Dĺžku plavby ovplyvňovalo vždy najmä počasie. Keď v zime udreli mrazy, musel remorkér ostať v prístave až do odmäku.

„Stalo sa nám to napríklad aj v Lisé nad Labem, kde sme boli od 20.januára do 20. marca. Nablízku nebolo nič iba maštale, kam sme chodievali na vodu, družstevníci nám to povolili. Videli sme, ako si traktory skracovali cestu cez Labe z jednej strany na druhú, vtedy tam bol takmer 2-metrový ľad,“ spomína pán Kompas.

Chlapská zostava nemohla počas nútenej prestávky prepadnúť panike alebo začať si „liezť do vlasov“ a hádať sa.

„Niekedy sa chlapi povadili v lete, keď sa opekalo a trošku vypilo, ale museli si to vysvetliť, lebo vedeli, že najbližšie tri týždne sa aj tak jeden druhému nevyhnú. Na lodi platia rôzne pravidlá, z ktorých jedno z nich je, že musíte vychádzať s ľuďmi, pretože nemáte kam utiecť. Záleží na kapitánovi, pretože ten stmeľuje kolektív.“

Pán Kompas hovorí, že odlúčenie od rodiny si vyžadovalo obrovskú toleranciu a trpezlivosť najmä zo strany manželky. Ale bola to vraj celoživotná skúška pre oboch.

„Plavba mi dala veľa, ale mi aj veľa vzala. Bol som na cestách, keď naši chlapci rástli, išli na prijímanie alebo stužkovú. Je obdivuhodné, ako to manželka zvládala všetko sama.“

Niekoľkokrát sa stalo, že hlava rodiny bola preč aj počas Vianoc. „Pred revolúciou sme mali zaplatené večere, po revolúcii už nie, tak sme si na lodi zvykli spraviť štedrovečernú večeru. Ale tá nechutí tak, ako tá doma.“

Ďalšie články z rubriky Spoločnosť

Najčítanejšie správy

Nitra

Zúfalí ľudia: Sused po nás strieľa a hádže na nás výkaly, no polícia to roky nerieši

K mladíkovi chodia policajti ako na hodiny klavíra. Iba mestských policajtov si vlani zavolal neuveriteľných 66 ráz a v tomto roku už 21-krát, podľa náčelníka vždy neopodstatnene.

Fuska s Frišom sú v Alekšinciach, Füle ide do Nevidzian

Dlhá futbalová prestávka prináša ďalšie zaujímavé transfery. Nazreli sme do piatej ligy.

Lapáš dobíjal na Počúvadle, Lehota v Bojniciach

Február je vhodným termínom na zimné sústredenia futbalových mužstiev.

Polícia vykoná v šiestich okresoch Nitrianskeho kraja osobitnú dopravnú kontrolu

Policajti budú dokumentovať tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú na základe analýz dopravnej nehodovosti hlavnými príčinami dopravných nehôd.

Výmena zábradlia na moste sa opäť posúva

Čaká sa na vyhlásenie verejného obstarávania, bez neho sa výmena neuskutoční.

Blízke regióny

(FOTOGALÉRIA) Nadchod postavili s atómkou. Po 30 rokoch ho idú takto zmeniť

Do obnovy zanedbaného nadchodu v Kalnej nad Hronom sa pustí obec. Elektrárne jeho stav desiatky rokov neriešili.

Dôchodcu zrazil vedľa nemocnice, ten zomrel priamo na mieste

Tragická nehoda sa stala dnes na priechode na Tamaškovičovej ulice vedľa bývalých potravín Jednota.

Koniec plechovým hangárom? Trnava chce veľké obchody už len za mestom

Do konca februára môžu Trnavčania pripomienkovať štyri zmeny územného plánu. Jedna z nich by mohla znamenať koniec výstavby veľkých hangárových obchodných centier priamo v meste.

Fajčil pred vchodom a pes pobehoval bez dozoru. Majiteľ tvrdil, že ho podviedol

O kuriózne prípady nemajú mestskí policajti núdzu. V tomto období sa zameriavajú hlavne na psičkárov.

Päťročné ticho okolo Družby konečne prelomili

K prijatému návrhu sa primátor neprikláňa. Podľa neho bude pre mesto do budúcnosti nákladnejší.

Všetky správy

Krajina znásilnení a útočiacich migrantov? Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov, no štatistiky o kriminalite a správy o no-go zónach sú často zdeformované.

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Voliči, ktorých odradila v januári kauza kapitán, si k SNS nenašli cestu späť.

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

Prečo čakal Pánik tak dlho? Tichých hráčov v NHL nemajú radi

Slovenský hokejista je pre Chicago skvelou voľbou – darí sa mu a je lacný. Po sezóne to však nemusí platiť.

Kam vyraziť