Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

Bojná patrí k našim najdôležitejším archeologickým výskumom

Veľké slovanské hradisko v Bojnej v okrese Topoľčany poskytlo archeológom v uplynulom roku množstvo nových a zaujímavých poznatkov.

NITRA. Podľa slov riaditeľa Archeologického ústavu (AÚ) v Nitre Mateja Ruttkaya ide v Bojnej o centrálny výskum ústavu s veľkým významom. "Prináša obrovské množstvo archeologických nálezov, na ktoré sme neboli z tej veľkomoravskej doby nikdy zvyknutí na Slovensku, ani v celom stredoeurópskom priestore. Vďaka tomu nám Bojná pomáha pochopiť lepšie život v 9. storočí a na začiatku 10. storočia a dokonca aj jeho zánik," vysvetľuje Ruttkay.

Archeológovia dnes už vďaka predchádzajúcim výskumným sezónam dokážu veľmi presne datovať čas, v ktorom sa začala budovať mladšia fáza opevnenia na tomto hradisku. "Ten mohutný boom výstavby opevnení bol v rokoch 892 až 893, teda v závere vlády Svätopluka, zrejme zo strachu z Franskej ríše, ktorej v tom čase vládol Arnulf. Dnes už vieme, že táto vlna výstavby opevnení bola aj na ostatných veľkomoravských hradiskách. To obyvateľstvo sa muselo veľmi strachovať a jeho obavy sa zrejme aj naplnili, keďže veľká časť z týchto hradísk aj skutočne zhorela," vysvetľuje Ruttkay. Násilne bola zničená aj bojnianska aglomerácia. Neuchránilo ju ani mohutné opevnenie, ktoré má na viacerých miestach aj dnes výšku osem metrov.

Dôležitým objavom na Bojnej boli aj pohrebné mohyly. V jednej z nich bola pochovaná mladá žena. "Je veľkým krokom vpred to, že sa podarilo nájsť aj hrob. Dúfajme, že ide o začiatok celého pohrebiska. Mladá žena ležala vo veľkej hrobovej jame, ktorá mala bežný veľkomoravský inventár. Našlo sa tam pôvodné drevené vedierko, náhrdelník, štítkový prsteň a ďalšie predmety, ktoré sa momentálne v laboratóriách spracovávajú. Jej pozostatky sa budú skúmať aj interdisciplinárne. To znamená, že bude podrobená antropologickému výskumu, chemickej analýze a ďalšiemu bádaniu. Veríme, že v budúcich sezónach sa nám podarí objaviť aj zvyšok pohrebiska. Bojná však už dnes určite patrí k našim najdôležitejším archeologickým výskumom," povedal Ruttkay.

S výsledkami výskumov na tomto významnom hradisku by sa mohla verejnosť v budúcnosti oboznámiť aj prostredníctvom repliky slovanského obydlia a archeoskanzenu, v ktorom sa má metódami experimentálnej archeológie vybudovať časť veľkomoravskej osady.

"Chceme pripraviť niektoré už preskúmané plochy s veľmi príťažlivými pôvodnými stavbami na sprístupnenie pre verejnosť. Chceme tiež zrekonštruovať jeden zo slovanských domov. Malo by ísť o taký bežný štandardný slovanský dom, zemnicu. Boli to malé domčeky, v pôdoryse veľké zhruba tri krát tri metre, ktoré pozostávali z veľkého kamenného kozuba a z ležoviska," informoval pred časom vedúci archeologického výskumu na hradisku v Bojnej Karol Pieta. Podľa Ruttkaya by mohla byť replika slovanskej zemnice sprístupnená už na budúci rok.

Ďalšie články z rubriky Spravodajstvo

Najčítanejšie správy

Nitra

Rokovania o obnove železničnej stanice v Nitre sa začali, sú štyri varianty

O najvhodnejšej alternatíve rozhodnú na základe štúdie. Zaplatia ju železnice.

Zaberačka na Morave s dvoma prehrami

Český test vyzliekol Nitru donaha. Tréner Galád sa teší, že jeho hráčov preverili silní súperi.

Valent si zápas užíval, ako keby bol posledný

Najlepším mužom zápasu s Liptákmi bol Tibor Kutálek, pre dcéru získal med do čaju.

Kolár išiel do Poľska za trénerom Kocianom

Nitriansky odchovanec bude pôsobiť v druholigovom celku Bielsko-Biala.

Nitra zostavila rebríček. Jednotkou je hradný areál

Do topky sa dostala aj pešia zóna s umeleckými dielami. Najfotogenickejším miestom je Dražovský kostolík.

Blízke regióny

Dvory nad Žitavou žili fašiangovými slávnosťami

Fašiangy spojené so zabíjačkou, prípravou dobrôt a ľudovou veselicou prežili počas uplynulého víkendu obyvatelia Dvorov nad Žitavou.

Šafárikovu aj Tajovského opraví Skanska za 268-tisíc

Už v pondelok 20. februára sa má podľa zmluvy so spoločnosťou Skanska začať oprava Šafárikovej ulice v Trnave. Hotová má byť do polovice apríla, nasledovať bude ulica Jozefa Gregora Tajovského.

Potraviny po desaťročiach zatvorili, domáci sa obávajú

Zatvorenie predajne okrem ekonomických dôvodov urýchlila aj ponuka na predaj budovy.

Kluka štyrmi gólmi umlčal Skalicu

Topoľčianski hokejisti prehrávali v sérii už 0:2, po nedeli je však vyrovnané – 2:2. Rozhodujúci piaty zápas sa odohrá v utorok – 21. februára na ľade v Skalici. A víťaz berie všetko...

Dávid zo Suchej sa našiel, prihlásil sa na polícii

Polícia po mladíkovi pátrala od piatku.

Všetky správy

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy. Amatérskemu prekladaniu titulkov sa venujú stovky ľudí. Niekedy stojí prebdená noc za námahu, inokedy divák zápasí s nezmyselnými vetami

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská vlajka.

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

Kam vyraziť