Nočné podniky zatiaľ neobmedzia. Mesto chce, aby mladí prišli na diskotéky skôr

Situácia je podľa radnice neúnosná. Pomôcť by mohli ďalšie kamery a viac policajtov v uliciach.

Prevádzkovatelia zábavných nočných podnikov a ich návštevníci sa stretli pred mestským úradom.Prevádzkovatelia zábavných nočných podnikov a ich návštevníci sa stretli pred mestským úradom. (Zdroj: jk)

NITRA. Poslanci o skrátení otváracích hodín v nočných zábavných podnikoch na májovom zastupiteľstve nerozhodli. K téme sa chcú vrátiť po verejnej diskusii, ktorej sa majú okrem majiteľov prevádzok zúčastniť aj obyvatelia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stiahnutiu materiálu zo zastupiteľstva predchádzala búrlivá rozprava. V sále počas nej sedelo asi päťdesiat ľudí – prišli majitelia a prevádzkovatelia podnikov aj niektorí ich zákazníci. Pred mestským úradom sa stretli už o ôsmej ráno, na prerokovanie návrhu čakali štyri hodiny.

SkryťVypnúť reklamu

„To, čo tu bolo dnes, bola čistá predvolebná kampaň,“ povedal neskôr primátor Jozef Dvonč na adresu poslancov.

Neúnosná situácia?

Mesto navrhlo skrátiť otváracie hodiny v kasínach, herniach a erotických salónoch do druhej nadránom, teraz sú otvorené do štvrtej.

Podniky, v ktorých sa konajú diskotéky a kultúrne podujatia spojené s verejnou hudobnou produkciou, mali podľa návrhu fungovať v piatok a sobotu do druhej nadránom, v ostatných dňoch len do polnoci.

Radnica to zdôvodnila tým, že chce zlepšiť pokojný a nerušený život obyvateľov najmä v centre. Argumentovala, že nočný život je záťažou aj pre policajné zložky.

„Takto pokračujúca situácia sa z hľadiska udržania verejného poriadku v meste zdá byť ďalej neúnosná,“ píše sa v dôvodovej správe materiálu, ktorý predložil prednosta Igor Kršiak.

SkryťVypnúť reklamu

Na zastupiteľstve vymenoval hlavné dôvody na skrátenie otváracích hodín: prítomnosť mládeže pod 18 rokov v prevádzkach zábavného charakteru v nočných hodinách, neustále sťažnosti na rušenie nočného pokoja, poškodzovanie mestského majetku a „zvyšujúca sa priestupkovosť, prípadne trestná činnosť“.

Boja sa, že neprežijú

Prevádzkovatelia podnikov sa o zámere skrátiť otváracie hodiny dozvedeli len náhodou. Rozbehli petíciu, do termínu konania zastupiteľstva, ju podpísalo už vyše 4 500 ľudí.

„Pre nás je to nepochopiteľné, každý rok vznikajú nové prevádzky a zrazu príde zákaz. Ten ale nič nevyrieši, bude to horšie, aj pre mestskú a štátnu políciu,“ povedala pred rokovaním Lívia Sklenárová, majiteľka podniku na Mostnej ulici.

„Robíme tam celá rodina, manžel, ja, dve deti, máme devätnásť zamestnancov, budeme ich musieť prepustiť,“ obávala sa rozhodnutia poslancov. Jej manžel dodal, že ak budú skrátené otváracie hodiny, nedokážu zaplatiť prevádzku.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetci nemôžeme pracovať v automobilovom priemysle,“ poznamenal.

„Ľudia sa chcú zabávať, je tu veľa študentov. Ak by sme zatvárali skôr, budú sa zgrupovať v iných častiach mesta, bude vznikať chaos. Tu je to pod kontrolou,“ myslí si Ľuboš Krumpál z podniku na Mostnej.

Aj Nezávislý klub mladých poslancov vyjadril obavy, že ak sa v piatok a sobotu zavrú podniky o druhej nadránom, do ulíc sa naraz „rozlezú“ stovky ľudí a o to ťažšie bude zabezpečiť poriadok. Navyše, mesto takto „potrestá“ aj ľudí, ktorí sa chcú v noci slušne zabaviť.

Riešením je podľa poslanca Jána Grešša využiť koncentráciu nočných podnikov na približne 200 metroch, inštalovať sem kamery s vysokou rozlišovacou schopnosťou a posilniť policajné hliadky.

Greššo povedal, že sa „stretol s názorom“, že štátni policajti nezasahujú proti výtržníkom, pretože sa to následne otočí proti nim a sú kritizovaní. „Kamery by možno dokázali, že ich zásah bol primeraný.“

V súčasnosti je v kritickej lokalite len jedna kamera – na rohu Mostnej a Kmeťkovej.

Chodia pred polnocou

„Keď ja viem mať v podniku trinásť kamier a viem si to ustrážiť, tak mesto by to mohlo ustrážiť na tej jednej ulici,“ povedal Miroslav Dunčič, majiteľ rockového klubu, ktorý na zastupiteľstve vystúpil ako zástupca majiteľov a prevádzkovateľov podnikov.

Upozornil, že do podnikateľskej činnosti išli s určitým zámerom, musia splácať úvery, dlhy, a teraz im chce mesto zmeniť podmienky. „Ja si nemyslím, že keby bolo otvorené len do 24. hodiny, že mladí prídu o šestnástej, pretože oni začnú žiť až o 23. hodine.“

Podľa Dunčiča hrozí, že mladí potom budú všade inde, len nie v podnikoch, a kriminalita vážne stúpne.

„Problém je v tom, že tí, čo majú byť potrestaní, nie sú,“ poznamenal na adresu výtržníkov pred podnikmi. Myslí si, že pomôcť by mohli aj záchytky, ktoré u nás už roky neexistujú.

Poslanec: Chýbajú fakty

Návrh mesta skrátiť otváracie hodiny označili diskutujúci poslanci za zlý. „V odôvodnení nie je jediný fakt, okrem všeobecného konštatovania, že v noci by nemal byť hluk. Hluk o štvrtej a hluk o druhej je úplne rovnaký,“ povedal Miloš Dovičovič, ktorý nevidí najmenší dôvod na to, aby zastupiteľstvo skrátilo otváracie hodiny.

Dodal, že je kopa ľudí, ktorí tieto podniky navštevujú a mesto by im nemalo brániť. „Bývanie v centre mesta prináša aj nevýhody – za Janíkovcami ťažko budú zábavné podniky,“ povedal v súvislosti so sťažnosťami obyvateľov na hluk.

Za najzávažnejší problém považuje, ak sú v nočných podnikoch deti a pijú alkohol. „Ale to nie je vecou ani všeobecného záväzného nariadenia, ani poslancov, to má riešiť niekto iný – mali by sa na tom podieľať aj majitelia prevádzok.“

Proti skráteniu hodín vystúpil aj Daniel Hecht. „Zákazníci sa rozlezú po celom meste, pod okná domov, do bytov, pivníc, kde budú rušiť susedov. Je ľahšie ustrážiť bordel na 1-2 uliciach, alebo v celom meste?“ pýtal sa Hecht, ktorý vyjadril obavu, že ľudia môžu stratiť prácu a obmedzenie môže negatívne ovplyvniť aj cestovný ruch v Nitre.

„Každé mesto má svoje bijúce centrum, kde to žije. Nitra by nemala byť výnimkou. Chcem sa zastať aj slušných ľudí, ktorí obľubujú tento druh zábavy, nechodia tam len napití pubertiaci,“ dodal poslanec.

Viacerí poslanci sa zhodli, že polícia by mala byť pri udržiavaní verejného poriadku aktívnejšia a razantnejšia. „Pešieho policajta som možno videl v Nitre ísť po ulici pred 25 rokmi – jedine, keď idú na obed, vtedy sa vyroja,“ vyhlásil Dovičovič.

Obyvatelia píšu sťažnosti

„Nerozumiem, prečo im hádžeme polená pod nohy. Na pešej zóne zdochol pes, nežije,“ povedala Renáta Kolenčíková.

Návrh mesta označila za veľmi zlý a postavený na hlavu, preto dala pozmeňujúci návrh (neskôr ho stiahla): aby mali nočné podniky prevádzkovú dobu bez obmedzenia. Vyslúžila si za to od prítomnej verejnosti standing ovation.

Poslankyňa Lívia Šumichrastová pripomenula, že sa treba zaoberať aj názormi obyvateľov, ktorí žijú v susedstve nočných podnikov. „Oslovili ma obyvatelia z Rázusovej 12, týka sa to Novej pekárne, majú tam neustály problém s podguráženými ľuďmi.“

Miestni sa sťažujú na hluk aj na neporiadok, napísali, že musia upratovať výkaly, zvratky, špačky, injekcie a fľaše.

„Nechcela by som byť v koži ľudí, pod ktorých oknami sa dejú takéto veci. Som na ich strane, lenže nechcem brániť ani podnikaniu. Musí tu vzniknúť konsenzus,“ povedala Šumichrastová.

Marta Rácová upozornila, že problémy sú aj s prevádzkami na sídliskách, nielen v centre mesta: „Na Klokočine máme dve takéto kritické zóny. Veľmi radi sa stretneme s prevádzkovateľmi.“

Jednotná záverečná?

O sťažnostiach ľudí hovoril aj viceprimátor Ján Vančo, predseda Výboru mestskej časti Staré mesto. „Každý mesiac riešime problémy obyvateľov. My tie veci musíme riešiť, vyplýva nám to z verejných funkcií. Tento materiál nám otvára priestor na diskusiu.“

Podnikateľom odkázal, že tak, ako oni majú právo na slobodné podnikanie, tak obyvatelia majú právo na nočný pokoj. „Ľudia musia ráno o šiestej vstať a ísť do práce. Pýtam sa – kto, ak nie my, poslanci, ktorí boli zvolení, majú hájiť ich záujmy.“

Vančo informoval, že na Mostnú – Kmeťkovu sú schválené minimálne dve nové kamery s lepšou rozlišovacou schopnosťou a prebiehajú rokovania s políciou. „Poďme do toho a skúsme navýšiť hliadky mestskej polície. Alebo skúsme donútiť štátnu políciu, aby razantnejšie riešila tých, ktorí sú problémoví.“

Viceprimátora tiež znepokojuje, že z podnikov vychádzajú 12-13-ročné deti, ktoré sa potom potulujú po meste. Prítomní prevádzkovatelia s tým nesúhlasili. „Máme záznamy zo sociálnej komisie,“ reagoval primátor Jozef Dvonč, podľa ktorého situácia nie je dobrá.

Na otázku poslancov Petra Koštála a Petra Oremusa, kto prišiel s nápadom skrátiť prevádzkové hodiny, odpovedal: „Mestská rada prijala v apríli uznesenie, kde bolo uložené prednostovi pripraviť návrh na jednotnú zatváraciu dobu v prevádzkach.“

Jednotná doba by mala umožniť polícii, aby mala situáciu pod kontrolou. Kto konkrétne s nápadom prišiel, však nezaznelo.

Primátor chce diskusiu

Primátor povedal, že aj on chodil po krčmách, keď bol mladý, ale nikto si vtedy nedovolil hulákať a nerozbíjal všetko naokolo.

„Mne sa pozdáva návrh rokovať s obyvateľmi a prevádzkami, aby sme našli nejaké východisko,“ dodal Dvonč, ktorý by chcel vedieť, či podnikatelia nevedia prilákať ľudí do podnikov už večer.

„Zrejme by ste ich mohli nejakým spôsobom pritiahnuť, aby sa nenapíjali z večierok a Tesca a potom sa išli dopiť po polnoci k vám. Poďme sa baviť aj o tom, čo urobiť, aby mladí prišli o ôsmej, deviatej,“ vyzval primátor. Do diskusie chce zapojiť aj policajný zbor.

Viacerí podnikatelia odchádzali zo zastupiteľstva rozčarovaní. Boli radi, že poslanci neschválili skrátenie otváracích hodín, no táto hrozba stále trvá.

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 659
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 573
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 148
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 630
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 184
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 119
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 745
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Hokejisti Nitry v kvalifikácii play-off vyradili Trenčín 3:2 na zápasy. Vo štvrťfinále vyzvú víťaza základnej časti z Popradu.

Hokejisti zdvihli otáčky a udobrili si fanúšikov. Poprad? Vraj päťdesiat na päťdesiat.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Župný dom, sídlo predsedu samosprávneho kraja.

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 148
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 671
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 630
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 755
  6. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 11 184
  7. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 119
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 745
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu