Nitra na facebooku Zlaté Moravce na facebooku Šaľa na facebooku Galanta na facebooku

V Nitre sa tešili Levice

Basketbalisti MBK SPU vyhrali dve zo štyroch štvrtín, ale favorit si pripísal bezpečné víťazstvo o 25 bodov. Nitra prehrala trinásty duel v rade.

Levičan Djurič útočí, Nitran Ostojič bráni.(Zdroj: Martin Kilian)

MBK SPU Nitra - BK Levickí Patrioti 73:98 (19:18, 18:24, 14:36, 22:20)
Prvý polčas odohrali Nitrania veľmi solídne. Po minišnúre 9:0 začali dokonca vedením 15:5! Levičania však dokázali rýchlo vyrovnať na 15:15. V druhej štvrtine pokračovala vyrovnaná partia, domáci sa v útoku snažili o kombinácie. V poslednej minúte získal Summers hosťom päťbodové vedenie. Tretia štvrtina rozhodla o výsledku zápasu. Hostia zagresívnili obranu, vysunuli ju na polovicu súpera a z nitrianskych chýb opakovane ťažili. Tréner Urban bral dvakrát time-out, ale levický uragán nezastavil. V 25. min. získal Josipovič už 20-bodový rozdiel (41:61). Žlto-zelení boli v laufe, triafali aj spoza oblúka a skupina ich fanúšikov si zápas užívala. Po koši Djuriča v 36. min. viedli Patrioti najvyšším rozdielom - 61:95. Potom dostali priestor aj náhradníci, Nitranom sa podarilo znížiť odstup a nedovolili súperovi dosiahnuť vytúženú stovku. Domáci v zápase netrafili ani jednu trojku (z 13 pokusov).

Rozhodovali Tomašovič, Matejčík a Bara, TH: 26/19 - 22/14, fauly: 26 - 24, trojky: 0 - 8, 300 divákov.
SPU: Rhymes 17, Ostojič 16, Pipíška 14, Pejovič 12, Samek 7 (Novysedlák 3, Jurjevič 2, Bisaha 2, Pánis, Kysela).
BK: Nofflet 22, Summers 16, Musil 15, Djurič 11, Josipovič 11 (Vojtek 9, Krajčovič 7, Ammons 4, Klár 3, Marchyn, Adámik).

Urban: Tento priebeh sa dal očakávať

Napriek dlhej sérii bez víťazstva sa tréner Nitry Ľubomír Urban snaží vyťažiť z účinkovania svojho tímu niečo pozitívne.

Ako ste videli zápas?
- My sme si pripravovali určité možnosti, ako hrať proti Leviciam. V prvej štvrtine celkom dobre fungovala kombinácia rôznych obrán, súper nebol dostatočne skoncentrovaný, mal slabšiu streľbu z poľa a to nás držalo nad vodou. Potom Levice zagresívnili hru, získali jednoduché lopty. To sa ešte znásobilo v druhom polčase, kde súper zdvojoval, strojoval, oberal nás o lopty a dával ľahké koše. Tento priebeh sa však dal očakávať. Každopádne, podarilo sa mi udržať minutáž aj pre našich chlapcov na takej úrovni, aby sme mohli niečo vyťažiť aj v ďalšom zápase.

Tri štvrtiny zo štyroch boli ako-tak vyrovnané. Vidíte nejaký záblesk do budúcna?
- Hovorme len odohraní sezóny a aká bude budúcnosť, to ja nechcem rozoberať. Je tu veľa názorov. Treba odohrať do konca sezóny ešte 17 zápasov a vyťažiť z toho niečo pozitívne. Motiváciou pre každého, kto hrá basketbal, by mali byť extraligové minúty.

Dnes chcete niekoho pochváliť?
- Ťažko povedať, striedali sa úseky dobré s horšími. Mohol by som znovu vypichnúť Pipíšku ako v Lučenci, ale potom znovu urobil drobné chybičky, ktoré by hráč s jeho skúsenosťami urobiť nemusel. Je to také šedo-biele.

Prečo sa mužstvo nedokáže súperovi vyrovnať v agresivite hry?
- To je otázka dlhodobej práce s mužstvom, to sa nedá urobiť za dva týždne, ani za dva mesiace. Agresivita súvisí s mentálnym aspektom, fyzickosťou a tréningovým procesom, a to je príliš veľa faktorov, aby sme to stihli za dva mesiace.

* * * *
Teo Hojč, tréner Levíc: „V prvom polčase nám chýbala správna energia v obrane, ktorú sme chceli. V druhom polčase to už bolo podľa našich predstáv. Začalo to v obrane a o to jednoduchší bol útok. Hráčom som v polčasovej prestávke povedal pár pekných slov. Dôležité bola koncentrácia a agresivita v obrane, to sme my. Ak tak nehráme, sme priemerný tím. Celkovo sme spokojní, my sme spokojní s každou výhrou. Nie sme tím, ktorý patrí k favoritom súťaže. Každý zápas je pre nás ťažký a musíme v ňom ísť na sto percent. Musím pochváliť našich divákov, veľká vďaka za to, čo robia pre nás celú sezónu. Oni asi chceli, aby dnes padla stovka, ale mne to nevadí. Ja som spokojný s výkonom v druhom polčase a to bolo pre mňa dôležité.“